LEESTIP: "2 jaar goed presteren bij Standard, dan weer een stap hogerop zetten"

174
LEESTIP:

Michel Preud'homme had afgelopen donderdag in de Europese match tegen Vitoria Guimaraes een verrassing in petto, want hij plaatste plots Vanja Milinkovic-Savic onder de lat. De Serviër werd in de zomer binnengehaald als opvolger voor Ochoa, maar verloor uiteindelijk na enkele blunders in de voorbereiding de concurrentiestrijd van Arnaud Bodart. VoetbalNieuws ging op zoek naar een verklaring voor die moeilijke start.

Daarvoor trokken we naar Novi Sad, waar Vanja en zijn oudere broer Sergej (ex-Genk, nu bij Lazio) hun jeugdopleiding genoten bij het plaatselijke Vojvodina. De derde grootste club van Servië staat vooral gekend om zijn academie, die ook spelers als Ratko Svilar (ex-Antwerp), Milan Jovanovic (ex-Standard en -RSCA), Dusan Tadic (Ajax) of Bojan Nastic (ex-Genk en -KVO) produceerde. Het was daar dat de broertjes Milinkovic-Savic hun eerste voetbalpasjes zetten. Al was voetbal niet hun enige passie.

“Elke dag kon je hen terugvinden in de lokale school, waar ze voetbal of basketbal speelden”, vertelt Dusko Grujic, hoofd jeugdopleiding bij Vojvodina, ons. De verklaring daarvoor moet niet ver gezocht worden: mama Milana Savic was professioneel basketbalster, papa Nikola Milinkovic was zelf profvoetballer en speelde in onder meer Portugal, Spanje en Oostenrijk. Sport zat hen dus in de genen.

MANCHESTER UNITED

Bij Vojvodina maakten de broers snel opgang, tot de zomer van 2014 voor beiden een transfer brengt. KRC Genk legt 1 miljoen euro op tafel om Sergej binnen te halen, terwijl Vanja na een sterk EK U17 bij Manchester United tekent. “Vanja was toen 16. Hij was op dat moment niet klaar om naar één van de grootste clubs ter wereld te gaan”, horen we van Goran Curko. Curko is zelf een ex-doelman en bovendien een goede bekende van de familie Milinkovic-Savic. Hij speelde in Servië nog samen met Nikola Milinkovic, had Vanja onder zijn hoede bij de Servische nationale jeugdploegen en is zelfs dooppeter van Sergej. “Vanja was op dat moment letterlijk een grote man, maar van binnen was hij nog een kind. Hij begreep nog niet wat het betekent om voor Man Utd te spelen.”


Vanja Milinkovic-Savic bij de Servische U17, in de periode dat hij naar Manchester United trok.

Bij United zou Vanja Milinkovic-Savic nooit doorbreken. Grujic denkt te weten waarom. “Hij heeft bakken talent, maar toen hij bij Vojvodina speelde, deed hij het elke match rustig aan. Het ging te makkelijk voor hem. Bij United kwam hij terecht tussen betere spelers en ging alles sneller, maar hij dacht nog steeds op dezelfde manier als in Servië. En dan maak je foutjes”, stelt hij. Het is een verhaal dat ook Curko beaamt. “Toen Vanja naar United trok, was hij misschien het grootste talent van Europa. Maar op dat moment speelde hij bij wijze van spreken met één arm en één been. Vanja weet dat hij de beste is, hij is een beetje nonchalant en werkt niet zo hard. Maar talent zonder werklust is niets. Ik heb zelf tien jaar in Duitsland gespeeld, ik weet maar al te goed dat je enkel met hard werk een hoog niveau kan halen.”

DE LAATSTE KANS

Na Man Utd belandde Milinkovic-Savic in Polen bij Lechia Gdansk, waarna hij in 2017 bij Torino tekende. Het is van die club dat Standard hem nu huurt. Al werd ook dat nog geen succes. Na enkele blunders in de voorbereiding verloor hij de concurrentiestrijd bij de start van de competitie van Arnaud Bodart. “Hij zeulde nog wat extra kilootjes mee”, weet Curko. “Hopelijk komt hij één van de komende weken wel in de ploeg.”

Op zijn 22ste is het immers nu of nooit om zijn grote potentieel in te lossen, vindt hij. “Het is stilaan zijn laatste kans om nog een écht grote keeper te worden”, zegt Curko. “Vanja heeft nog tijd, maar nu ook niet meer zoveel tijd”, sluit Grujic zich daarbij aan. “Hij moet zijn mentaliteit iets veranderen en hard werken. Misschien werd hij in het verleden iets te veel afgeleid door meisjes en door het mooie leven.” “Keepers zijn sowieso al speciale types, maar Vanja moet nog iets meer opgroeien. Misschien zal hij op zijn 25ste tot volle wasdom komen”, meent Curko.


Michel Preud'homme moet Milinkovic-Savic weer op het juiste spoor brengen.

Hij rekent dan ook op Michel Preud'homme om eindelijk de nonchalance uit het spel van Milinkovic-Savic te bannen. “Discipline was soms een probleem voor Vanja, maar naar een trainer met de naam en het palmares van Preud'homme zal hij wel luisteren”, weet hij. “Hij heeft een trainer nodig met een sterke persoonlijkheid en dat is Preud'homme zeker. Hij heeft gewoon een goede trainer en goede trainingen nodig en dan komt hij er wel.”

Curko hoopt dat de Jupiler Pro League het platform is waar Milinkovic-Savic zich eindelijk lanceert. “België is een goede competitie, zeker voor jonge spelers. Vanja is een moderne keeper, hij zou zelfs als middenvelder uit de voeten kunnen. In België willen veel teams uitvoetballen, dus in principe zou het een competitie moeten zijn die hem ligt. In Italië moet een doelman meer in zijn doel blijven, in België mag hij meer meevoetballen. Het zou hem misschien goed doen om bij Standard te blijven."


Vanja Milinkovic-Savic zien we niet meer in het shirt van Torino, als het van Curko afhangt.

De Rouches beschikken over een aankoopoptie van naar verluidt 3,2 miljoen euro, die Curko dus graag gelicht zou zien. "Als hij twee jaar goed presteert bij Standard, kan hij misschien weer een stap hogerop zetten. Maar hij moet nu wel één of twee seizoenen alles gaan spelen. Tot dusver speelde hij misschien twee of drie matchen per seizoen, dat is niet genoeg. Een keeper moet spelen.” Met zijn basisplaats tegen Guimaraes is de kop er alvast af, de komende weken moet blijken of daar een vervolg aan komt.

Jannick Lanckriet

LEES OOK: Voetbalbond maakt scheidsrechters speeldag 8 bekend

🚀 Royal Standard de Liège-fans lezen nu:

Voetbalbond maakt scheidsrechters speeldag 8 bekend
Voetbalbond maakt scheidsrechters speeldag 8 bekend
139

Zie je Milinkovic-Savic uitgroeien tot titularis bij Standard?

Meest recent

Ngoy verbaast met reactie na Frankrijk – België

België nam het in het Stade de France op tegen Frankrijk. De Rode Duivels, zonder Youri ...

19
19
Castagne ziet groot probleem bij Rode Duivels

De Rode Duivels stonden voor tegen Frankrijk, maar uiteindelijk kwam de klasse van de formatie van ...

21
21
Italië pakt winst tegen Turkije: België plots in gevarenzone

De Rode Duivels stonden lange tijd op een 0-1 voorsprong tegen Frankrijk, maar uiteindelijk kreeg ...

43
43
Rode Duivels kopje onder na straffe masterclass Frankrijk

De Rode Duivels namen het een tweede keer op korte tijd op tegen Frankrijk. Zinedine Zidane en ...

96
96
Revelatie en tóch domper bij Rode Duivels: “Goud waard”

De Rode Duivels gingen de rust in met een 0-1 voorsprong in het Stade de France. Dodi Lukebakio ...

88
88
Club Brugge grijnst: Forbs keert terug met extra motivatie

Club Brugge zal in de loop van deze week zijn internationals weer verwelkomen. Carlos Forbs keert ...

92
92
België leidt in Parijs! Franse fans worden wild van één Duivel

De Rode Duivels kruisen maandagavond voor de tweede keer op één week tijd de degens ...

122
122
'Principe-akkoord Harry Kane bereikt: contract tot 2029'

Harry Kane blijft ook dit seizoen de doelpunten aan mekaar rijgen. Logisch dus dat de Engelse spits ...

40
40
Saelemaekers krijgt klappen: gruwelijk verdict bij Milan

Het zijn zware dagen voor Alexis Saelemaekers. Bondscoach Mark van Bommel liet de winger van AC ...

41
41
'Club op scherp gezet: Seys op vierkoppig verlanglijstje'

Joaquin Seys start maandagavond in de basiself van de Rode Duivels tegen Frankrijk. Een goede test ...

219
219
'Afwezige Duivel grote verliezer: aftocht onder Van Bommel'

Maandagavond wacht nog een bezoek aan Frankrijk, maar voorlopig hebben de Rode Duivels een geslaagd ...

357
357
De 11 namen: Van Bommel pakt uit met verrassing van formaat

Om het vierluik in de Nations League af te ronden nemen de Rode Duivels het zo dadelijk op tegen ...

300
300
Thorup experimenteert: opvallende wissels in Genk?

Met een magere negen op 21 schoot KRC Genk voor de interlandbreak niet bepaald vlot uit de ...

151
151
Jean-Marie Pfaff compleet verrast door brutale diefstal

Jean-Marie Pfaff heeft de voorbije jaren heel wat meegemaakt. Zijn vrouw Carmen kreeg een ...

97
97
Rampscenario voor Club Brugge: miljoenen de vuilbak in

Niet alleen moet Nicolo Tresoldi het transferrecord volgende zomer opnieuw aan diggelen slaan, met ...

247
247
Voetbalbond maakt scheidsrechters speeldag 8 bekend

Alle ogen zijn straks eerst nog even op de Rode Duivels gericht, maar komend weekend gaat de bal ...

139
139
Twee keer in één week: tijdbom bij de Rode Duivels

Kevin De Bruyne (35) ging op vijf dagen tijd twee keer door het lint. Maandag vloekte hij tegen de ...

254
254
Smets geeft gigantische ambities Belgische beloften prijs

De sfeer bij de Belgische beloften is uitstekend in aanloop naar de beslissende wedstrijd voor een ...

75
75
"Zegt meer over hem" - Red Flames sluiten Deschacht-saga

De Red Flames spelen in de WK-kwalificatiereeks tegen Polen. De Belgische dames trekken met ...

52
52
Van Bommel pakt het héél anders aan dan Klopp & co

De Rode Duivels werken vanavond hun vierde partij in elf dagen af. Het is daarom best opvallend dat ...

115
115
Van VRT naar VTM: Ruben Van Gucht deelt stevige tik uit

Ruben Van Gucht zorgde tijdens Happy Hour voor een opvallend moment. Wat eerst als een gewone ...

170
170
Mahrez vindt na maanden zoeken nieuwe club

Riyad Mahrez heeft een nieuwe club gevonden. De Algerijnse flankaanvaller heeft zijn handtekening ...

32
32
Bertaccini zet volgende stap: transfer in aantocht?

Adriano Bertaccini zit op een zijspoor bij RSC Anderlecht. De aanvaller is duidelijk vierde spits in ...

287
287
AA Gent legt verdediger langer onder contract

AA Gent haalde de afgelopen jaren een karrenvracht aan Afrikaanse spelers in huis. De meesten werden ...

50
50
Gratis op te pikken: vijf Belgen zoeken nieuwe club

De zomermercato ligt al een paar weken achter de rug. Toch zijn er nog een aantal Belgen die een ...

211
211

Meer sportnieuws