LEESTIP: "2 jaar goed presteren bij Standard, dan weer een stap hogerop zetten"

174 stemmen
LEESTIP:

Michel Preud'homme had afgelopen donderdag in de Europese match tegen Vitoria Guimaraes een verrassing in petto, want hij plaatste plots Vanja Milinkovic-Savic onder de lat. De Serviër werd in de zomer binnengehaald als opvolger voor Ochoa, maar verloor uiteindelijk na enkele blunders in de voorbereiding de concurrentiestrijd van Arnaud Bodart. VoetbalNieuws ging op zoek naar een verklaring voor die moeilijke start.

Daarvoor trokken we naar Novi Sad, waar Vanja en zijn oudere broer Sergej (ex-Genk, nu bij Lazio) hun jeugdopleiding genoten bij het plaatselijke Vojvodina. De derde grootste club van Servië staat vooral gekend om zijn academie, die ook spelers als Ratko Svilar (ex-Antwerp), Milan Jovanovic (ex-Standard en -RSCA), Dusan Tadic (Ajax) of Bojan Nastic (ex-Genk en -KVO) produceerde. Het was daar dat de broertjes Milinkovic-Savic hun eerste voetbalpasjes zetten. Al was voetbal niet hun enige passie.

“Elke dag kon je hen terugvinden in de lokale school, waar ze voetbal of basketbal speelden”, vertelt Dusko Grujic, hoofd jeugdopleiding bij Vojvodina, ons. De verklaring daarvoor moet niet ver gezocht worden: mama Milana Savic was professioneel basketbalster, papa Nikola Milinkovic was zelf profvoetballer en speelde in onder meer Portugal, Spanje en Oostenrijk. Sport zat hen dus in de genen.

MANCHESTER UNITED

Bij Vojvodina maakten de broers snel opgang, tot de zomer van 2014 voor beiden een transfer brengt. KRC Genk legt 1 miljoen euro op tafel om Sergej binnen te halen, terwijl Vanja na een sterk EK U17 bij Manchester United tekent. “Vanja was toen 16. Hij was op dat moment niet klaar om naar één van de grootste clubs ter wereld te gaan”, horen we van Goran Curko. Curko is zelf een ex-doelman en bovendien een goede bekende van de familie Milinkovic-Savic. Hij speelde in Servië nog samen met Nikola Milinkovic, had Vanja onder zijn hoede bij de Servische nationale jeugdploegen en is zelfs dooppeter van Sergej. “Vanja was op dat moment letterlijk een grote man, maar van binnen was hij nog een kind. Hij begreep nog niet wat het betekent om voor Man Utd te spelen.”


Vanja Milinkovic-Savic bij de Servische U17, in de periode dat hij naar Manchester United trok.

Bij United zou Vanja Milinkovic-Savic nooit doorbreken. Grujic denkt te weten waarom. “Hij heeft bakken talent, maar toen hij bij Vojvodina speelde, deed hij het elke match rustig aan. Het ging te makkelijk voor hem. Bij United kwam hij terecht tussen betere spelers en ging alles sneller, maar hij dacht nog steeds op dezelfde manier als in Servië. En dan maak je foutjes”, stelt hij. Het is een verhaal dat ook Curko beaamt. “Toen Vanja naar United trok, was hij misschien het grootste talent van Europa. Maar op dat moment speelde hij bij wijze van spreken met één arm en één been. Vanja weet dat hij de beste is, hij is een beetje nonchalant en werkt niet zo hard. Maar talent zonder werklust is niets. Ik heb zelf tien jaar in Duitsland gespeeld, ik weet maar al te goed dat je enkel met hard werk een hoog niveau kan halen.”

DE LAATSTE KANS

Na Man Utd belandde Milinkovic-Savic in Polen bij Lechia Gdansk, waarna hij in 2017 bij Torino tekende. Het is van die club dat Standard hem nu huurt. Al werd ook dat nog geen succes. Na enkele blunders in de voorbereiding verloor hij de concurrentiestrijd bij de start van de competitie van Arnaud Bodart. “Hij zeulde nog wat extra kilootjes mee”, weet Curko. “Hopelijk komt hij één van de komende weken wel in de ploeg.”

Op zijn 22ste is het immers nu of nooit om zijn grote potentieel in te lossen, vindt hij. “Het is stilaan zijn laatste kans om nog een écht grote keeper te worden”, zegt Curko. “Vanja heeft nog tijd, maar nu ook niet meer zoveel tijd”, sluit Grujic zich daarbij aan. “Hij moet zijn mentaliteit iets veranderen en hard werken. Misschien werd hij in het verleden iets te veel afgeleid door meisjes en door het mooie leven.” “Keepers zijn sowieso al speciale types, maar Vanja moet nog iets meer opgroeien. Misschien zal hij op zijn 25ste tot volle wasdom komen”, meent Curko.


Michel Preud'homme moet Milinkovic-Savic weer op het juiste spoor brengen.

Hij rekent dan ook op Michel Preud'homme om eindelijk de nonchalance uit het spel van Milinkovic-Savic te bannen. “Discipline was soms een probleem voor Vanja, maar naar een trainer met de naam en het palmares van Preud'homme zal hij wel luisteren”, weet hij. “Hij heeft een trainer nodig met een sterke persoonlijkheid en dat is Preud'homme zeker. Hij heeft gewoon een goede trainer en goede trainingen nodig en dan komt hij er wel.”

Curko hoopt dat de Jupiler Pro League het platform is waar Milinkovic-Savic zich eindelijk lanceert. “België is een goede competitie, zeker voor jonge spelers. Vanja is een moderne keeper, hij zou zelfs als middenvelder uit de voeten kunnen. In België willen veel teams uitvoetballen, dus in principe zou het een competitie moeten zijn die hem ligt. In Italië moet een doelman meer in zijn doel blijven, in België mag hij meer meevoetballen. Het zou hem misschien goed doen om bij Standard te blijven."


Vanja Milinkovic-Savic zien we niet meer in het shirt van Torino, als het van Curko afhangt.

De Rouches beschikken over een aankoopoptie van naar verluidt 3,2 miljoen euro, die Curko dus graag gelicht zou zien. "Als hij twee jaar goed presteert bij Standard, kan hij misschien weer een stap hogerop zetten. Maar hij moet nu wel één of twee seizoenen alles gaan spelen. Tot dusver speelde hij misschien twee of drie matchen per seizoen, dat is niet genoeg. Een keeper moet spelen.” Met zijn basisplaats tegen Guimaraes is de kop er alvast af, de komende weken moet blijken of daar een vervolg aan komt.

Jannick Lanckriet

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Meunier naar Premier League, Club schermt met Barça'

Zie je Milinkovic-Savic uitgroeien tot titularis bij Standard?

Meest recent

Ryan, Sels of Sommer? 'Club Brugge hakt keepersknoop door'

Ook bij Club Brugge staat de start van de voorbereiding stilaan voor de deur. Maar de Belgische ...

38
38
België tegen VS in 1/8ste finales? Amerikanen kleineren Duivels

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn op het WK 2026. In de 1/16de finales wacht een lastig ...

130
130
'Transferstruikelblok voor Raskin: prijskaartje onthuld'

Nicolas Raskin is momenteel volop gefocust op het WK met de Rode Duivels. Maar de middenvelder kijkt ...

60
60
'Warboel bij Antwerp: miljoenentransfer aan zijden draadje'

Maandag gaat bij Antwerp FC de voorbereiding op het nieuwe seizoen van start. Maar door de ...

215
215
'Inter mikt op nieuwe transferdeal met Club Brugge'

Een jaartje geleden vonden Club Brugge en Internazionale een transferakkoord over Aleksandar ...

378
378
België vs. Senegal: statistieken duiden favoriet al aan

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn in de volgende ronde van het WK. Met Senegal kregen de ...

229
229
WK-joker Duivels: "Qua snelheid niet onderdoen voor Doku"

De groepsfase van het wereldkampioenschap zit erop, het echte werk kan nu beginnen. De Rode Duivels ...

138
138
Knock out-fase WK 26: één topfavoriet zwaar in het voordeel

De groepsfase van het WK 2026 zit erop en dus staat het volledige schema voor de rest van het ...

159
159
'De Zerbi op wenken bediend: nieuwe megatransfer Spurs'

Tottenham Hotspur kwam afgelopen seizoen gevaarlijk dichtbij degradatie. Zo'n scenario wil de ...

172
172
Invaller Duivels krijgt tik op vingers: "Pas daarmee op!"

De Rode Duivels mogen naar de volgende ronde van het WK 2026. Een klinkende 1-5-zege tegen ...

343
343
Vanaken krijgt kans: Proto en Vanden Borre gaan volledig los

Maar heel wat kenners en supporters al een poosje om vraagden, werd zaterdagochtend ook beantwoord. ...

666
666
Kevin De Bruyne blijft ook nu weer iedereen verbazen

Terwijl de Rode Duivels zich opmaken voor de knock-outfase van het WK, is er één man ...

112
112
'Club verliest steunpilaar: Engelse miljoenen vlak na WK'

Bij Club Brugge gaat de voorbereiding weldra van start. Maar door het WK zal Blauw-Zwart in de ...

444
444
'Alonso eist ophefmakende reünie: schoktransfer Chelsea'

In een zoveelste poging om voor de hoofdprijzen te gaan, heeft Chelsea FC zijn lot in handen van ...

64
64
De Bruyne als herboren: "Daarom kuste ik mijn tattoo"

Kevin De Bruyne was bezig aan een moeizaam wereldkampioenschap. Maar na een sterke prestatie tegen ...

129
129
TRANSFERUURTJE: 'Meunier naar Premier League, Club schermt met Barça'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

352
352
Een volledige dag op het WK in Amerika? Dit is het kostenplaatje

Een wereldkampioenschap bezoeken staat voor veel voetbalfans gelijk aan een droomreis. Maar die ...

107
107
Kane breekt record bij Engeland: “Beste aller tijden”

Engeland heeft met 2-0 van Panama gewonnen en gaat als groepswinnaar naar de volgende ronde. Harry ...

42
42
Ronaldo weer afgemaakt: “Haal hem er toch af!”

Portugal speelde gelijk tegen Colombia en zag zo het Zuid-Amerikaanse land de groepswinst pakken. ...

115
115
Club Brugge ziet toptalent pardoes vertrekken

De afgelopen seizoenen focuste Club Brugge zich op de eigen jeugd. Verschillende spelers braken dan ...

384
384
Rode Duivels krijgen opvallende waarschuwing voor Senegal

De Rode Duivels nemen het in de 1/16e finales van het WK op tegen Senegal. België werd alsnog ...

289
289
KAA Gent maakt plots terugkeer van pion bekend

KAA Gent is druk bezig om de selectie op orde te krijgen voor volgend seizoen. Rik De Mil is ook ...

118
118
'Totale chaos bij Antwerp: duidelijkheid wél op komst'

Royal Antwerp FC heeft momenteel een kern die niet waardig is voor de Jupiler Pro League. Dat is een ...

668
668
De Ketelaere ziet vriendin zwaar uitpakken: fans smelten weg

Charles De Ketelaere kende tot nu toe een wisselvallig WK, al zijn het uiteraard grote schoenen om ...

365
365
STVV geeft stevige transferplannen prijs

STVV stelde vandaag Frederic De Meyer voor als de nieuwe coach. Hij krijgt de enorm zware taak om ...

158
158

Meer sportnieuws