Galatasaray doorgelicht: Zoeken naar zwaktes in sterrenensemble

door
Galatasaray doorgelicht: Zoeken naar zwaktes in sterrenensemble

Genk kreeg gisteren een flink pak slaag van RB Salzburg, vanavond moet Club Brugge beter doen. In een volgepakt Jan Breydel ontvangt de vicekampioen Galatasaray in wat wel eens meteen het belangrijkste duel van de Europese campagne zou kunnen zijn. Als Club kans wilt maken om te overwinteren moet het de drie punten thuis houden, al belooft dat een moeilijke opdracht te zullen worden.


In een loodzware poule met verder nog Real Madrid en PSG lijken de Turken samen met Club uit te zullen maken wie er met de derde plaats gaat lopen. Het duel van vanavond kan dan ook meteen doorslaggevend zijn, al had Blauw-Zwart vorig jaar in een groep met ook Atlético Madrid en Borussia Dortmund zelfs geen thuiszege nodig om de maat te nemen van AS Monaco. Toen werd er in het prinsdom echter wel met stevige 0-4 cijfers gewonnen, iets waar Philippe Clement en co in de heksenketel van Istanboel niet op hoeven te rekenen. Hoewel de Brugse coach zijn uiterste best doet om het belang van de eerste speeldag te minimaliseren gaat Club in eigen huis dus toch maar beter direct vol op zoek naar de overwinning.

STERRENENSEMBLE
Makkelijker gezegd dan gedaan, want Galatasaray is uiteraard niet de eerste de beste tegenstander. De Turkse recordkampioen haalde het ook vorig jaar van stadsgenoten Basaksehir en Besiktas – Fenerbahce eindigde pas als zesde – en zakt met een waar sterrenensemble af naar Jan Breydel. Daarbij flink wat nieuwkomers, want ondanks de titel nam de legendarische manager Fatih Terim afscheid van een heleboel basisspelers. Zo ook Mbaye Diagne, die nu aan de overzijde mogelijk voor het eerst aan de aftrap komt.

Daarnaast vertrok Fernando naar Sevilla en kwam er een einde aan de huur van Henry Onyekuru (ex-Anderlecht) en Badou Ndiaye. Hun vervangers zijn evenwel ook niet de minste, al betreft het in vele gevallen wel een leenbeurt – al dan niet met aankoopoptie. Toch zal Club even schrikken bij het aanzien van Jean Michaël Seri en WK-winnaar Steven Nzonzi op het middenveld, alsof dat nog niet volstond werd ook Mario Lemina nog gehuurd. Voor ervaren rot Selcuk Inan en ex-Bruggeling Ryan Donk worden de plaatsjes zo wel erg duur.



Mogelijk maakt de Nederlander meer kans op een basisstek in 'zijn' Jan Breydel centraal achterin, waar hij de concurrentie aangaat met de jonge Braziliaan Marcao voor het plaatsje naast ex-Rouche Christian Luyindama. In de defensie onderging Cimbom, zoals de Turkse fans hun team liefkozend noemen, dan ook de minste veranderingen. De backs bleven namelijk dezelfde met Yuto Nagatomo en Mariano, respectievelijk ex-Inter en Sevilla, onder de lat staat nog steeds het ervaren sluitstuk Fernando Muslera.

NÓG MEER STERREN
Op het middenveld bleef de Marokkaanse spelmaker Younès Belhanda wel aan boord, net zoals die andere Noord-Afrikaanse offensieve kracht Sofiane Feghouli. De Algerijnse rechtsbuiten scoorde op het WK 2014 nog tegen de Rode Duivels en was ook bij Galatasaray de voorbije seizoenen een vaste titularis. Of dat dit seizoen nog zo blijft is nog maar de vraag, want met de gehuurde Jimmy Durmaz en Emre Mor, ooit hét grote talent van het Turkse voetbal, werd er deze zomer toch behoorlijk wat concurrentie in huis gehaald.

Aan de overzijde vinden we 60-voudig Oranje-international Ryan Babel terug, die daar Onyekuru moet komen vervangen. De voormalige Liverpool-winger verdiende eerder al zijn strepen in Turkije bij Besiktas en tekende de afgelopen transfermarkt als vrije speler, een voorbeeld dat helemaal aan het eind van de mercato nog gevolgd werd door Radamel Falcao. De Colombiaanse spits forceerde zijn weg naar de uitgang bij AS Monaco – wat hem in de winter nog niet was gelukt – en werd als een ware held onthaald in Istanboel.



Precies omdat de verhoopte transfer van de nieuwe aanvalsleider even uitgesteld werd haalde Galatasaray toen Diagne in huis, die ondanks tien treffers op weg naar de titel en zijn status als topscorer in de Super Lig nu dus toch alweer plaats moest ruimen. Club profiteerde en snoepte de Senegalees op gekende wijze weg vanonder de neus van Anderlecht. Terim had dan ook echt geen plaats meer voor hem, want als doublure voor Falcao verwelkomde de manager met Florin Andone – andermaal een huurling – nóg een grote naam.

CLUB ALS UNDERDOG (?)
Met al die sterren lijkt Club de partij duidelijk als underdog aan te vatten. Hoewel spelers die naar Turkije trekken vaak het etiket van vergane glorie krijgen opgespeld gaat dat voor een heleboel van de zomeraanwinsten immers niet op. Lemina, Seri en Babel werkten vorig jaar allen nog heel wat Premier League-minuten af, ook Andone kreeg geregeld zijn kans. Nzonzi speelde dan weer zowat alles bij AS Roma en won afgelopen zomer het WK met Frankrijk, waar Falcao de voorbije drie seizoenen nog 54 keer scoorde in de Ligue 1.

Galatasaray beschikt bovendien over een flink pak extra ervaring ten opzichte van Club. Niet alleen zijn de Turken gemiddeld heel wat ouder dan Blauw-Zwart (27,9 tegenover 24,2 jaar), ze hebben beduidend meer CL-kilometers op de teller staan. Samen komen alle Bruggelingen aan 95 optredens op het kampioenenbal, met Eder Balanta en Hans Vanaken (elk 12) als koplopers. Galatasaray zet daar liefst 259 duels tegenover, waarvan 43 al op het conto van Babel alleen. Tien spelers doen minstens zo goed als het Brugse duo.



Toch zien we kansen voor de troepen van Clement, en dan vooral in de rug van de wat oudere Mariano en Nagatomo. Die kunnen afzien met de snelheid van Krépin Diatta, Emmanuel Dennis, David Okereke, Percy Tau en/of Loïs Openda, afhankelijk van de opties die de coach bij zijn debuut op het kampioenenbal kiest. Op het middenveld zullen Vanaken, Vormer en Balanta – of wordt het toch Mats Rits? – alvast top moeten zijn, achterin wordt gerekend op Clinton Mata en Simon Deli om het duel tegen Babel en Falcao te winnen.

EROP & EROVER
De uitgekookte ploeg van de 66-jarige Terim zal aan Club vermoedelijk geen hels tempo willen opleggen en zich waarschijnlijk al tevreden stellen met een puntje. Counteren is Galatasaray echter niet op het lijf geschreven, want in de eigen competitie zijn de Turken gewend om altijd zelf het spel te maken. Het elftal werd dan ook daarnaar geconstrueerd en krijgt mogelijk nog een extra defensieve impuls indien Nzonzi, Seri en Lemina alle drie aan de aftrap verschijnen. Wie weet kan Club daar wel van profiteren om de bezoekers met de rug tegen de muur te duwen.

Zo niet ontstaat er zoals vermeld onvermijdelijk ruimte in de rug van de niet bijster wendbare defensie. Ook daar liggen er dus mogelijkheden voor Blauw-Zwart, waardoor de keuze diep in de punt – targetman Diagne, of toch een snelle jongen als Okereke of Openda – de tactische intentie van Clement zal verraden. Ondergaat Club het spel en loert het op de tegenaanval, of probeert de vicekampioen voor eigen publiek toch zelf te domineren? Tegen Dynamo Kiev zagen we alvast dat Clement niet bang is het initiatief al eens bij de oppositie te leggen, hoewel hij zich nooit bewust zal ingraven.



Op papier lijken de Bruggelingen dus toch hun meerdere te moeten erkennen in de Turkse tegenstand, al valt dat volgens het gespecialiseerde Transfermarkt.com best nog wel mee. Zij geven de kernen van Club en Galatasaray ongeveer dezelfde waardering qua marktwaardes, met als asterisk dat sterkhouders als Falcao en Babel omwille van hun leeftijd niet helemaal naar waarde worden geschat en de top drie wel volledig uit Turken bestaat. Toch hopen Bart Verhaeghe en Vincent Mannaert na de inspanningen van de voorbije zomer een ploeg aan het werk te zien die zijn voet kan zetten naast een team als Galatasaray. Wil Club kans blijven maken op de verhoopte Europese overwintering, zal het nodig zijn ook.

LEES OOK: Bayern-sterren trekken grote ogen: 'geheim wapen' Kompany onthuld

Club zal volgens mij tegen Galatasaray ...

Meest recent

Enorme Gouden Schoen-surprise met Kevin De Bruyne

Het is al Gouden Schoen wat de klok slaat. Het gala staat zondagavond op het programma en de details ...

16
16
Hubert vreest: Union-spelers schieten elkaar in de voet

De Gouden Schoen staat voor de deur en de grote favorieten worden naar voren geschoven. ...

32
32
Monstertransfer: City pakt uit met grote concurrent Doku

Manchester City heeft op de wintermercato meteen ferm uitgepakt. The Cityzens werden al tijdje ...

37
37
Ontslag? Pocognoli slaat snoeihard terug na kritiek

Sebastien Pocognoli liet Union SG achter zich en koos voor een uitdaging bij AS Monaco. De Franse ...

65
65
Akelige beelden: Casteels afgevoerd, Ronaldo schrikt

Koen Casteels staat onder de lat bij het Saudische Al-Qadisiya, maar tegen het Al Nassr van ...

40
40
Nu ook officieel: Genk zwaait sterkhouder uit

Bij KRC Genk lijkt het nog een onverwacht bewogen wintermercato te gaan worden. Grote plannen hadden ...

74
74
'Nieuwe Erenbjerg naar JPL, talent komt niet'

De zoektocht naar versterking is voor de Belgische profclubs volop aan de gang. Een land waarin een ...

41
41
Gouden Schoen: Tzolis noemt zijn topfavoriet

Zondag wordt de Gouden Schoen uitgereikt. De topfavoriet voor de prijs is dit jaar zonder twijfel ...

138
138
'Dender haalt ervaren pion om behoud af te dwingen'

Lange tijd leek Dender een vogel voor de kat te zijn, want de Kadavers begonnen dramatisch aan het ...

100
100
'Union haalt belangrijke slag thuis voor nieuw stadion'

Eén van de pijnpunten van het Belgische voetbal blijft de verouderde staat van de meeste ...

133
133
Titel voor Anderlecht? Hasi antwoordt duidelijk

Binnen een week trekt de Jupiler Pro League zich na een korte winterbreak weer op gang. Er resten ...

268
268
Transfertip voor Karetsas: "Bij deze club zal hij spelen"

Het lijkt er sterk op dat Kos Karetsas bezig is aan zijn laatste maanden bij KRC Genk. Het 18-jarige ...

140
140
Familiedrama Beckham escaleert: zoon trekt harde lijn

Wat ooit een droomfamilie leek rond een voetbalicoon is nu pure reality drama. In het huis van David ...

88
88
'Club koestert toptalent: masterplan ligt klaar

Net zoals de meeste andere clubs geeft ook Club Brugge tijdens zijn winterstage de kans aan enkele ...

324
324
Zware rel in Spanje: Vini clasht met Simeone

Real Madrid heeft zich donderdagavond geplaatst voor de finale van de Spaanse Supercup dankzij een ...

204
204
'Club Brugge doet wintermercato daveren met 6M-toptransfer'

Club Brugge kijkt deze winter nadrukkelijk naar versterking. Intern ligt één dossier ...

543
543
'Verrassende bliksemterugkeer Carrasco naar Europa'

Voor Yannick Carrasco lijkt zijn carrière bij de Rode Duivels er stilaan op te zitten. De ...

115
115
De Mil legt stevige transfereis op tafel bij AA Gent

AA Gent is zich in Spanje aan het klaarstomen voor de tweede seizoenshelft. De Buffalo's hopen ...

498
498
'Anderlecht zoekt doelman: 4 JPL-opties op lijstje'

Het blijft voorlopig nog altijd wachten tot de mercato helemaal losbarst bij Anderlecht. Het moet ...

398
398
Spaanse pers uit zijn dak na Supercopa-optreden Courtois

Aanstaande zondag wordt in Riyad de finale van de Supercopa de España afgewerkt. En degenen ...

498
498
Zware winterprik heeft gevolgen: bekermatchen in gevaar?

Komende weekend gaat de bal níét aan het rollen op de Belgische (amateur)velden. Door ...

223
223
Nainggolan richting Patro: "Radja en Stijnen? Vuurwerk!"

Een week voor de tweede seizoenshelft van start gaat, is de Challenger Pro League in de ban van een ...

154
154
Titelstrijd blijft leven: Arsenal ontsnapt tegen Liverpool

In Engeland waren de ogen donderdagavond op het Emirates Stadium gericht voor het duel tussen de ...

109
109
Hasi doet Anderlecht-fans vrezen met transferstatement

RSC Anderlecht begint binnen exact één week aan de tweede seizoenshelft met een ...

284
284
Puike Courtois zorgt voor droomfinale, eerste prijs PSG

De Supercopa de España krijgt komend weekend een gedroomde finale. Daags na FC Barcelona wist ...

86
86

Meer sportnieuws