Galatasaray doorgelicht: Zoeken naar zwaktes in sterrenensemble

232 stemmen
Galatasaray doorgelicht: Zoeken naar zwaktes in sterrenensemble

Genk kreeg gisteren een flink pak slaag van RB Salzburg, vanavond moet Club Brugge beter doen. In een volgepakt Jan Breydel ontvangt de vicekampioen Galatasaray in wat wel eens meteen het belangrijkste duel van de Europese campagne zou kunnen zijn. Als Club kans wilt maken om te overwinteren moet het de drie punten thuis houden, al belooft dat een moeilijke opdracht te zullen worden.


In een loodzware poule met verder nog Real Madrid en PSG lijken de Turken samen met Club uit te zullen maken wie er met de derde plaats gaat lopen. Het duel van vanavond kan dan ook meteen doorslaggevend zijn, al had Blauw-Zwart vorig jaar in een groep met ook Atlético Madrid en Borussia Dortmund zelfs geen thuiszege nodig om de maat te nemen van AS Monaco. Toen werd er in het prinsdom echter wel met stevige 0-4 cijfers gewonnen, iets waar Philippe Clement en co in de heksenketel van Istanboel niet op hoeven te rekenen. Hoewel de Brugse coach zijn uiterste best doet om het belang van de eerste speeldag te minimaliseren gaat Club in eigen huis dus toch maar beter direct vol op zoek naar de overwinning.

STERRENENSEMBLE
Makkelijker gezegd dan gedaan, want Galatasaray is uiteraard niet de eerste de beste tegenstander. De Turkse recordkampioen haalde het ook vorig jaar van stadsgenoten Basaksehir en Besiktas – Fenerbahce eindigde pas als zesde – en zakt met een waar sterrenensemble af naar Jan Breydel. Daarbij flink wat nieuwkomers, want ondanks de titel nam de legendarische manager Fatih Terim afscheid van een heleboel basisspelers. Zo ook Mbaye Diagne, die nu aan de overzijde mogelijk voor het eerst aan de aftrap komt.

Daarnaast vertrok Fernando naar Sevilla en kwam er een einde aan de huur van Henry Onyekuru (ex-Anderlecht) en Badou Ndiaye. Hun vervangers zijn evenwel ook niet de minste, al betreft het in vele gevallen wel een leenbeurt – al dan niet met aankoopoptie. Toch zal Club even schrikken bij het aanzien van Jean Michaël Seri en WK-winnaar Steven Nzonzi op het middenveld, alsof dat nog niet volstond werd ook Mario Lemina nog gehuurd. Voor ervaren rot Selcuk Inan en ex-Bruggeling Ryan Donk worden de plaatsjes zo wel erg duur.



Mogelijk maakt de Nederlander meer kans op een basisstek in 'zijn' Jan Breydel centraal achterin, waar hij de concurrentie aangaat met de jonge Braziliaan Marcao voor het plaatsje naast ex-Rouche Christian Luyindama. In de defensie onderging Cimbom, zoals de Turkse fans hun team liefkozend noemen, dan ook de minste veranderingen. De backs bleven namelijk dezelfde met Yuto Nagatomo en Mariano, respectievelijk ex-Inter en Sevilla, onder de lat staat nog steeds het ervaren sluitstuk Fernando Muslera.

NÓG MEER STERREN
Op het middenveld bleef de Marokkaanse spelmaker Younès Belhanda wel aan boord, net zoals die andere Noord-Afrikaanse offensieve kracht Sofiane Feghouli. De Algerijnse rechtsbuiten scoorde op het WK 2014 nog tegen de Rode Duivels en was ook bij Galatasaray de voorbije seizoenen een vaste titularis. Of dat dit seizoen nog zo blijft is nog maar de vraag, want met de gehuurde Jimmy Durmaz en Emre Mor, ooit hét grote talent van het Turkse voetbal, werd er deze zomer toch behoorlijk wat concurrentie in huis gehaald.

Aan de overzijde vinden we 60-voudig Oranje-international Ryan Babel terug, die daar Onyekuru moet komen vervangen. De voormalige Liverpool-winger verdiende eerder al zijn strepen in Turkije bij Besiktas en tekende de afgelopen transfermarkt als vrije speler, een voorbeeld dat helemaal aan het eind van de mercato nog gevolgd werd door Radamel Falcao. De Colombiaanse spits forceerde zijn weg naar de uitgang bij AS Monaco – wat hem in de winter nog niet was gelukt – en werd als een ware held onthaald in Istanboel.



Precies omdat de verhoopte transfer van de nieuwe aanvalsleider even uitgesteld werd haalde Galatasaray toen Diagne in huis, die ondanks tien treffers op weg naar de titel en zijn status als topscorer in de Super Lig nu dus toch alweer plaats moest ruimen. Club profiteerde en snoepte de Senegalees op gekende wijze weg vanonder de neus van Anderlecht. Terim had dan ook echt geen plaats meer voor hem, want als doublure voor Falcao verwelkomde de manager met Florin Andone – andermaal een huurling – nóg een grote naam.

CLUB ALS UNDERDOG (?)
Met al die sterren lijkt Club de partij duidelijk als underdog aan te vatten. Hoewel spelers die naar Turkije trekken vaak het etiket van vergane glorie krijgen opgespeld gaat dat voor een heleboel van de zomeraanwinsten immers niet op. Lemina, Seri en Babel werkten vorig jaar allen nog heel wat Premier League-minuten af, ook Andone kreeg geregeld zijn kans. Nzonzi speelde dan weer zowat alles bij AS Roma en won afgelopen zomer het WK met Frankrijk, waar Falcao de voorbije drie seizoenen nog 54 keer scoorde in de Ligue 1.

Galatasaray beschikt bovendien over een flink pak extra ervaring ten opzichte van Club. Niet alleen zijn de Turken gemiddeld heel wat ouder dan Blauw-Zwart (27,9 tegenover 24,2 jaar), ze hebben beduidend meer CL-kilometers op de teller staan. Samen komen alle Bruggelingen aan 95 optredens op het kampioenenbal, met Eder Balanta en Hans Vanaken (elk 12) als koplopers. Galatasaray zet daar liefst 259 duels tegenover, waarvan 43 al op het conto van Babel alleen. Tien spelers doen minstens zo goed als het Brugse duo.



Toch zien we kansen voor de troepen van Clement, en dan vooral in de rug van de wat oudere Mariano en Nagatomo. Die kunnen afzien met de snelheid van Krépin Diatta, Emmanuel Dennis, David Okereke, Percy Tau en/of Loïs Openda, afhankelijk van de opties die de coach bij zijn debuut op het kampioenenbal kiest. Op het middenveld zullen Vanaken, Vormer en Balanta – of wordt het toch Mats Rits? – alvast top moeten zijn, achterin wordt gerekend op Clinton Mata en Simon Deli om het duel tegen Babel en Falcao te winnen.

EROP & EROVER
De uitgekookte ploeg van de 66-jarige Terim zal aan Club vermoedelijk geen hels tempo willen opleggen en zich waarschijnlijk al tevreden stellen met een puntje. Counteren is Galatasaray echter niet op het lijf geschreven, want in de eigen competitie zijn de Turken gewend om altijd zelf het spel te maken. Het elftal werd dan ook daarnaar geconstrueerd en krijgt mogelijk nog een extra defensieve impuls indien Nzonzi, Seri en Lemina alle drie aan de aftrap verschijnen. Wie weet kan Club daar wel van profiteren om de bezoekers met de rug tegen de muur te duwen.

Zo niet ontstaat er zoals vermeld onvermijdelijk ruimte in de rug van de niet bijster wendbare defensie. Ook daar liggen er dus mogelijkheden voor Blauw-Zwart, waardoor de keuze diep in de punt – targetman Diagne, of toch een snelle jongen als Okereke of Openda – de tactische intentie van Clement zal verraden. Ondergaat Club het spel en loert het op de tegenaanval, of probeert de vicekampioen voor eigen publiek toch zelf te domineren? Tegen Dynamo Kiev zagen we alvast dat Clement niet bang is het initiatief al eens bij de oppositie te leggen, hoewel hij zich nooit bewust zal ingraven.



Op papier lijken de Bruggelingen dus toch hun meerdere te moeten erkennen in de Turkse tegenstand, al valt dat volgens het gespecialiseerde Transfermarkt.com best nog wel mee. Zij geven de kernen van Club en Galatasaray ongeveer dezelfde waardering qua marktwaardes, met als asterisk dat sterkhouders als Falcao en Babel omwille van hun leeftijd niet helemaal naar waarde worden geschat en de top drie wel volledig uit Turken bestaat. Toch hopen Bart Verhaeghe en Vincent Mannaert na de inspanningen van de voorbije zomer een ploeg aan het werk te zien die zijn voet kan zetten naast een team als Galatasaray. Wil Club kans blijven maken op de verhoopte Europese overwintering, zal het nodig zijn ook.

LEES OOK: Toby Alderweireld roept grote schande na CL-finale

Club zal volgens mij tegen Galatasaray ...

Meest recent

Pro League onder hoogspanning: Bouchez plots grote man

De Pro League heeft op dinsdagochtend vergaderd en daar werden enkele knopen doorgehakt. Zo werd er ...

27
27
KRC Genk pakt uit met diamant van Standard Luik

KRC Genk kwam op de officiële kanalen met groot nieuws op de proppen. Thibaut Courtois wordt ...

26
26
‘Anderlecht gaat all-in voor piepjong Engels toptalent’

RSC Anderlecht is naarstig de zomermercato aan het afspeuren voor opportuniteiten. Antoine Sibierski ...

136
136
TRANSFERUURTJE: ‘Recorddeal Club Brugge, Union incasseert’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

261
261
Benteke heeft wat te zeggen na zijn niet-selectie WK

Christian Benteke was lang ene vaste waarde in de selectie van de Rode Duivels, maar de 35-jarige ...

142
142
Rudi Garcia mengt zich in De Bruyne-debat: harde kritiek

De Rode Duivels nemen het dinsdagavond op tegen Kroatië in een oefeninterland ter voorbereiding ...

49
49
Nieuwe liefdesboodschap voor Van Gucht zorgt voor beroering

Ruben Van Gucht is al maanden één van de meest besproken gezichten in de Vlaamse ...

48
48
Yannick Carrasco verrast en hakt transferknoop door

Yannick Carrasco maakte deel uit van de Gouden Generatie, maar de buitenspeler speelt al enkele ...

70
70
Mokerslag Ilay Camara: Anderlecht loopt vergoeding mis

Het WK 2026 staat voor de deur en de definitieve selecties sijpelen naar buiten. Ook Senegal maakte ...

128
128
Antwerp-fans zijn het beu: hard protest aan Bosuil

Het rommelt bij Royal Antwerp FC. Achter de schermen zoekt Paul Gheysens naar miljoenen en COO Kris ...

177
177
Duivels op TV: oefenduels níét op VRT, opvallende aftrapuren

De WK-koorts in België begint zienderogen te stijgen. En dat zal deze week alleen maar toenemen ...

242
242
'Club onvermurwbaar: Barça plooit aan onderhandelingstafel'

Dat Club Brugge verschillende sterkhouders zal zien vertrekken tijdens de zomermercato staat buiten ...

486
486
'Arsenal spoelt CL-kater door met Premier League-bom'

Arsenal FC heeft een puik seizoen achter de rug en kroonde zich voor het eerst sinds 2004 tot Engels ...

115
115
'Sibierski gaat wild tekeer: nieuwe lading vertrekkers klaar'

Antoine Sibierski laat er geen gras over groeien bij RSC Anderlecht. De sportief directeur maakt ...

961
961
Buitenland ziet WK-droomscenario: "Geweldige kans voor Belgen"

Na de teleurstelling op de voorbije grote toernooien, zijn de verwachtingen rond de Rode Duivels ...

323
323
Uitspraken Courtois doen Genk-fans watertanden

Thibaut Courtois staat voor een comeback in het Belgisch voetbal. Niet op het veld, wel als ...

110
110
'Recordtransfer Tzolis: Champions League-ganger meldt zich'

De kans dat Christos Tzolis volgend seizoen nog te bewonderen zal zijn in het shirt van Club Brugge, ...

502
502
'De Ketelaere betrapt bij gesprekken: Atalanta schrikt'

Charles De Ketelaere voelt zich goed in Bergamo, maar toch komt er wat beweging in zijn dossier. De ...

305
305
'Lammens glundert: United pakt stevig uit op mercato'

Manchester United heeft zich na een kwakkelend seizoensstart op fraaie wijze herpakt. Op die goede ...

245
245
Kroatië - België: drie grote dilemma's in basiself Garcia

De Rode Duivels staan dinsdagavond voor een belangrijke test richting het komende WK. In Rijeka ...

363
363
Tweetal doet Kroaten bibberen: "België terug naar wereldtop"

De Rode Duivels staan dinsdagavond voor een belangrijke test richting het WK. Dan werken ze een ...

480
480
'Barça niet af te remmen: officieel bod van 100 miljoen'

FC Barcelona is van plan een er een historische zomermercato van te maken. Zo spendeerde de Spaanse ...

131
131
Solo slim Gheysens: sleutelfiguur verlaat Antwerp

Antwerp heeft niet alleen een tegenvallend seizoen achter de rug, boven de Bosuil hangen ook donkere ...

647
647
Garcia kiest basisploeg: WK-elftal Duivels bekend?

De laatste rechte lijn richting de VS wordt dinsdag om 18 uur ingezet. Dan nemen de Rode Duivels het ...

261
261
'Club Brugge hakt knopen door: trio mag beschikken'

Na de landstitel en fraaie Champions League-campagne vertrekt er straks wellicht heel wat volk door ...

1138
1138

Meer sportnieuws