Galatasaray doorgelicht: Zoeken naar zwaktes in sterrenensemble

door
Galatasaray doorgelicht: Zoeken naar zwaktes in sterrenensemble

Genk kreeg gisteren een flink pak slaag van RB Salzburg, vanavond moet Club Brugge beter doen. In een volgepakt Jan Breydel ontvangt de vicekampioen Galatasaray in wat wel eens meteen het belangrijkste duel van de Europese campagne zou kunnen zijn. Als Club kans wilt maken om te overwinteren moet het de drie punten thuis houden, al belooft dat een moeilijke opdracht te zullen worden.


In een loodzware poule met verder nog Real Madrid en PSG lijken de Turken samen met Club uit te zullen maken wie er met de derde plaats gaat lopen. Het duel van vanavond kan dan ook meteen doorslaggevend zijn, al had Blauw-Zwart vorig jaar in een groep met ook Atlético Madrid en Borussia Dortmund zelfs geen thuiszege nodig om de maat te nemen van AS Monaco. Toen werd er in het prinsdom echter wel met stevige 0-4 cijfers gewonnen, iets waar Philippe Clement en co in de heksenketel van Istanboel niet op hoeven te rekenen. Hoewel de Brugse coach zijn uiterste best doet om het belang van de eerste speeldag te minimaliseren gaat Club in eigen huis dus toch maar beter direct vol op zoek naar de overwinning.

STERRENENSEMBLE
Makkelijker gezegd dan gedaan, want Galatasaray is uiteraard niet de eerste de beste tegenstander. De Turkse recordkampioen haalde het ook vorig jaar van stadsgenoten Basaksehir en Besiktas – Fenerbahce eindigde pas als zesde – en zakt met een waar sterrenensemble af naar Jan Breydel. Daarbij flink wat nieuwkomers, want ondanks de titel nam de legendarische manager Fatih Terim afscheid van een heleboel basisspelers. Zo ook Mbaye Diagne, die nu aan de overzijde mogelijk voor het eerst aan de aftrap komt.

Daarnaast vertrok Fernando naar Sevilla en kwam er een einde aan de huur van Henry Onyekuru (ex-Anderlecht) en Badou Ndiaye. Hun vervangers zijn evenwel ook niet de minste, al betreft het in vele gevallen wel een leenbeurt – al dan niet met aankoopoptie. Toch zal Club even schrikken bij het aanzien van Jean Michaël Seri en WK-winnaar Steven Nzonzi op het middenveld, alsof dat nog niet volstond werd ook Mario Lemina nog gehuurd. Voor ervaren rot Selcuk Inan en ex-Bruggeling Ryan Donk worden de plaatsjes zo wel erg duur.



Mogelijk maakt de Nederlander meer kans op een basisstek in 'zijn' Jan Breydel centraal achterin, waar hij de concurrentie aangaat met de jonge Braziliaan Marcao voor het plaatsje naast ex-Rouche Christian Luyindama. In de defensie onderging Cimbom, zoals de Turkse fans hun team liefkozend noemen, dan ook de minste veranderingen. De backs bleven namelijk dezelfde met Yuto Nagatomo en Mariano, respectievelijk ex-Inter en Sevilla, onder de lat staat nog steeds het ervaren sluitstuk Fernando Muslera.

NÓG MEER STERREN
Op het middenveld bleef de Marokkaanse spelmaker Younès Belhanda wel aan boord, net zoals die andere Noord-Afrikaanse offensieve kracht Sofiane Feghouli. De Algerijnse rechtsbuiten scoorde op het WK 2014 nog tegen de Rode Duivels en was ook bij Galatasaray de voorbije seizoenen een vaste titularis. Of dat dit seizoen nog zo blijft is nog maar de vraag, want met de gehuurde Jimmy Durmaz en Emre Mor, ooit hét grote talent van het Turkse voetbal, werd er deze zomer toch behoorlijk wat concurrentie in huis gehaald.

Aan de overzijde vinden we 60-voudig Oranje-international Ryan Babel terug, die daar Onyekuru moet komen vervangen. De voormalige Liverpool-winger verdiende eerder al zijn strepen in Turkije bij Besiktas en tekende de afgelopen transfermarkt als vrije speler, een voorbeeld dat helemaal aan het eind van de mercato nog gevolgd werd door Radamel Falcao. De Colombiaanse spits forceerde zijn weg naar de uitgang bij AS Monaco – wat hem in de winter nog niet was gelukt – en werd als een ware held onthaald in Istanboel.



Precies omdat de verhoopte transfer van de nieuwe aanvalsleider even uitgesteld werd haalde Galatasaray toen Diagne in huis, die ondanks tien treffers op weg naar de titel en zijn status als topscorer in de Super Lig nu dus toch alweer plaats moest ruimen. Club profiteerde en snoepte de Senegalees op gekende wijze weg vanonder de neus van Anderlecht. Terim had dan ook echt geen plaats meer voor hem, want als doublure voor Falcao verwelkomde de manager met Florin Andone – andermaal een huurling – nóg een grote naam.

CLUB ALS UNDERDOG (?)
Met al die sterren lijkt Club de partij duidelijk als underdog aan te vatten. Hoewel spelers die naar Turkije trekken vaak het etiket van vergane glorie krijgen opgespeld gaat dat voor een heleboel van de zomeraanwinsten immers niet op. Lemina, Seri en Babel werkten vorig jaar allen nog heel wat Premier League-minuten af, ook Andone kreeg geregeld zijn kans. Nzonzi speelde dan weer zowat alles bij AS Roma en won afgelopen zomer het WK met Frankrijk, waar Falcao de voorbije drie seizoenen nog 54 keer scoorde in de Ligue 1.

Galatasaray beschikt bovendien over een flink pak extra ervaring ten opzichte van Club. Niet alleen zijn de Turken gemiddeld heel wat ouder dan Blauw-Zwart (27,9 tegenover 24,2 jaar), ze hebben beduidend meer CL-kilometers op de teller staan. Samen komen alle Bruggelingen aan 95 optredens op het kampioenenbal, met Eder Balanta en Hans Vanaken (elk 12) als koplopers. Galatasaray zet daar liefst 259 duels tegenover, waarvan 43 al op het conto van Babel alleen. Tien spelers doen minstens zo goed als het Brugse duo.



Toch zien we kansen voor de troepen van Clement, en dan vooral in de rug van de wat oudere Mariano en Nagatomo. Die kunnen afzien met de snelheid van Krépin Diatta, Emmanuel Dennis, David Okereke, Percy Tau en/of Loïs Openda, afhankelijk van de opties die de coach bij zijn debuut op het kampioenenbal kiest. Op het middenveld zullen Vanaken, Vormer en Balanta – of wordt het toch Mats Rits? – alvast top moeten zijn, achterin wordt gerekend op Clinton Mata en Simon Deli om het duel tegen Babel en Falcao te winnen.

EROP & EROVER
De uitgekookte ploeg van de 66-jarige Terim zal aan Club vermoedelijk geen hels tempo willen opleggen en zich waarschijnlijk al tevreden stellen met een puntje. Counteren is Galatasaray echter niet op het lijf geschreven, want in de eigen competitie zijn de Turken gewend om altijd zelf het spel te maken. Het elftal werd dan ook daarnaar geconstrueerd en krijgt mogelijk nog een extra defensieve impuls indien Nzonzi, Seri en Lemina alle drie aan de aftrap verschijnen. Wie weet kan Club daar wel van profiteren om de bezoekers met de rug tegen de muur te duwen.

Zo niet ontstaat er zoals vermeld onvermijdelijk ruimte in de rug van de niet bijster wendbare defensie. Ook daar liggen er dus mogelijkheden voor Blauw-Zwart, waardoor de keuze diep in de punt – targetman Diagne, of toch een snelle jongen als Okereke of Openda – de tactische intentie van Clement zal verraden. Ondergaat Club het spel en loert het op de tegenaanval, of probeert de vicekampioen voor eigen publiek toch zelf te domineren? Tegen Dynamo Kiev zagen we alvast dat Clement niet bang is het initiatief al eens bij de oppositie te leggen, hoewel hij zich nooit bewust zal ingraven.



Op papier lijken de Bruggelingen dus toch hun meerdere te moeten erkennen in de Turkse tegenstand, al valt dat volgens het gespecialiseerde Transfermarkt.com best nog wel mee. Zij geven de kernen van Club en Galatasaray ongeveer dezelfde waardering qua marktwaardes, met als asterisk dat sterkhouders als Falcao en Babel omwille van hun leeftijd niet helemaal naar waarde worden geschat en de top drie wel volledig uit Turken bestaat. Toch hopen Bart Verhaeghe en Vincent Mannaert na de inspanningen van de voorbije zomer een ploeg aan het werk te zien die zijn voet kan zetten naast een team als Galatasaray. Wil Club kans blijven maken op de verhoopte Europese overwintering, zal het nodig zijn ook.

LEES OOK: Leko hakt Club-knopen door: D-Day in Kazachstan

Club zal volgens mij tegen Galatasaray ...

Meest recent

Club Brugge krijgt gigantisch nieuws over stadiondossier

Club Brugge en het stadiondossier is een ongeziene soap in het Belgische voetbal. Blauw-Zwart wil al ...

53
53
‘KV Mechelen rondt toptransfer af: akkoord gevonden’

KV Mechelen staat op een zucht van een uitgaande toptransfer. Journalist Nicolo Schira laat weten ...

63
63
Brusselmans breekt na zitting: "Het moet stoppen!"

Voor Herman Brusselmans zijn het al moeilijke tijden geweest. De schrijver/columnist stond plots in ...

46
46
‘Anderlecht heeft beet: Renard pakt uit met verrassing’

RSC Anderlecht wil nog toeslaan op de wintermercato en volgens Het Laatste Nieuws staat Paars-Wit op ...

442
442
‘Grote Tielemans-vrees: Garcia huivert, Villa grijpt in’

Youri Tielemans is onder bondscoach Rudi Garcia de aanvoerder bij de Rode Duivels. Dit seizoen is de ...

126
126
TRANSFERUURTJE: Club Brugge vreest, Hasi dumpt, jackpot Genk

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

319
319
Leko krijgt gigantische opsteker vlak voor Club-Marseille

Club Brugge kijkt woensdag Olympique Marseille recht in de ogen namens de Champions League. ...

278
278
Middenvelder Anderlecht kiest voor straffe Belgische transfer

Bij RSC Anderlecht gaan er ook dit jaar een aantal talenten vertrekken. Vanuit RSCA Futures is er ...

180
180
Vanhaezebrouck snoeihard: “Beschamend voor een topclub”

Naar goede gewoonte neemt Hein Vanhaezebrouck de Belgische clubs onder de loep. Deze keer keek de ...

162
162
‘Club Brugge geeft niet op: nieuw bod op toptarget’

Club Brugge wil deze mercato nog flink uitpakken. Blauw-Zwart kent dit seizoen wisselende resultaten ...

498
498
Achter gesloten deuren: Marc Coucke emotioneel geraakt

Bij RSC Anderlecht stond de sfeer de voorbije dagen onder hoogspanning. Het puntenverlies tegen ...

132
132
‘KAA Gent zit niet stil en lonkt naar verdediger'

KAA Gent is niet van plan om af te remmen op de wintermercato. De Buffalo’s willen op het slot ...

215
215
Frank Boeckx beleeft natte droom bij vrouwelijke collega

Frank Boeckx werd na zijn actieve carrière een meer dan gewaardeerd analist en ...

119
119
‘Oliveir Deman verbaast en heeft knappe transfer beet’

Olivier Deman is op zoek naar een vaste basisstek. De Rode Duivel is volgens Het Nieuwsblad op weg ...

73
73
Club houdt hart vast: veelbesproken ref voor Marseille

Club Brugge neemt het in de Champions League op tegen Olympique Marseille. Blauw-Zwart kan zich nog ...

180
180
OM-coach De Zerbi dropt straffe Club Brugge-uitspraak

Woensdagavond is het zover, dan bereikt de League Phase van de Champions League zijn climax. Club ...

552
552
Trainersdebacle bij Anderlecht: "Kompany terughalen?"

Tenzij RSC Anderlecht zich komende zondag herpakt op het veld van Standard, lijkt het over en uit ...

264
264
'Club drukt door: tweede winteraanwinst in aantocht'

Met Félix Lemaréchal haalde Club Brugge afgelopen weekend zijn eerste winteraanwinst ...

817
817
Kompany trekt grote ogen: Kane-bommetje bij Bayern

Bayern München verloor afgelopen weekend zijn eerste match in de Bundesliga, maar is voorts ...

113
113
Hoofd Hasi op kapblok: 'ideale opvolger' wordt genoemd

Besnik Hasi blijft tot nader orde de hoofdtrainer van RSC Anderlecht. Maar als het komende zondag ...

492
492
Grove transferblunder Genk: "Hij is nu al een miskoop"

KRC Genk is bezig aan een tegenvallend seizoen tot dusver, enkel de Europese campagne is een ...

875
875
Politie vreest ergste: forse ingreep voor Club-Marseille

Woensdag wordt de laatste speeldag van de League Phase in de Champions League afgewerkt. Club Brugge ...

281
281
‘Anderlecht ruikt stunt: JPL-topcoach staat te trappelen’

Anderlecht liet zondagavond opnieuw steken vallen, en dat voelde je meteen in de tribunes. De ...

1011
1011
Zulte Waregem pakt opnieuw uit: ruwe diamant tekent

Zulte Waregem speelde zaterdag een verdienstelijke wedstrijd, maar verloor uiteindelijk wel op Club ...

189
189
Anderlecht schrikt zich rot: Vazquez meteen held in La Liga

Het contrast kon bijna niet groter zijn. Terwijl RSC Anderlecht maandag een crisisoverleg hield ...

289
289

Meer sportnieuws