RB Salzburg doorgelicht: Genk favoriet in Oostenrijk?

door
RB Salzburg doorgelicht: Genk favoriet in Oostenrijk?

De Jupiler Pro League is alweer zeven speeldagen ver, maar voor de liefhebbers van het internationale topvoetbal begint het seizoen eigenlijk pas vandaag. Voor het eerst sinds de finale tussen Liverpool en Tottenham, met een doelpunt van Divock Origi, schalt de Champions League-hymne namelijk weer door de Europese stadions. KRC Genk, jeugdclub van de Rode Duivel, trekt het kampioenenbal vanavond mee op gang in Salzburg.


Acht jaar geleden is het intussen al dat Genk voor het laatst deelnam aan de Champions League. In een groep met Chelsea, Bayer Leverkusen en Valencia bleven de Limburgers met drie gelijke spelen knap ongeslagen in eigen huis, maar op verplaatsing werd telkens verloren – met een 7-0 pandoering in Valencia als dieptepunt. De drie punten volstonden dan ook niet om Europees te overwinteren en leverden een vierde en laatste plaats op. Als de landskampioen het in deze campagne beter wil doen kan het dus misschien maar best ook eens iets rapen in het buitenland, al lijkt de kans op puntengewin in Liverpool of Napels eerder beperkt. Vanavond staat er in Oostenrijk zo meteen een cruciaal duel op het programma.

CLUB-KILLER(S) MET THUISREPUTATIE
RB Salzburg is ontegensprekelijk dé grote concurrent van de Limburgers voor de derde plaats, schijnbaar het hoogst haalbare in de zware poule, en dus mag er in het Wals Siezenheim Stadion al zeker niet verloren worden. Bij voorkeur graait Genk zelfs gewoon de drie punten mee, al is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. De Oostenrijkers zijn al 18 Europese matchen op rij ongeslagen voor eigen publiek, 14 keer werd de tegenstand puntenloos huiswaarts gestuurd. Daarbij ook Club Brugge, vorig jaar afgedroogd met 4-0.

De ploeg die Blauw-Zwart met het schaamrood op de wangen uit de Europa League knikkerde onderging de voorbije zomer wel flink wat wijzigingen. Maar liefst zes spelers werden verkocht voor een bedrag van minstens 12 miljoen, met spits Munas Dabbur (voor 17 miljoen naar Sevilla) als uitschieter. De rest verhuisde voornamelijk naar de Duitse Bundesliga, waaronder ook middenvelder Xaver Schlager – eveneens trefzeker tegen Club. De echte Brugse killer, snelheidsduivel Patson Daka, bleef evenwel aan boord.



Of de Zambiaan vanavond ook aan de aftrap verschijnt is vooralsnog een vraagteken, want als tweede spits in de 4-4-2 van nieuwe coach Jesse Marsch ligt hij in balans met de Zuid-Koreaan Hwang Hee-Chan. De eerste keuze is echter zonder twijfel Erling Haland, het Noorse toptalent dat in januari naar Salzburg kwam en dit seizoen al goed was voor 14 treffers in acht optredens. De 19-jarige aanvaller is het pronkstuk in een jonge ploeg waar ook de 18-jarige Hongaar Dominik Szoboszlai een speler is om naar uit te kijken.

KAART VAN DE JEUGD
Die keuze voor de jeugd zagen we afgelopen zomer ook terug in de transferpolitiek van Salzburg, die veel wegheeft van de geprezen strategie die sportief directeur Dimitri de Condé in de Luminus Arena hanteert. De vele inkomsten – 73,25 miljoen om precies te zijn, bijna 30 miljoen méér dan de topzomer die Genk beleefde – werden dan ook integraal weer geïnvesteerd in nieuwe talenten. Recordaankoop Maximilian Wöber (21) kostte 10,5 miljoen, in totaal werd er ook zeven miljoen gespendeerd aan drie 16-jarigen.

Integraal is misschien wel niet helemaal het juiste woord, want ondanks de veel hogere winsten die Salzburg noteerde gaf het tien miljoen minder uit dan Genk aan versterkingen om de vele vertrekkers op te vangen. Net zoals Benjamin Nygren en Ianis Hagi nog tijd nodig hebben om te groeien zijn ook de nieuwe jonkies bovendien vooral wissels met het oog op de toekomst. Alleen Wöber en Rasmus Kristensen (22) kunnen achterin al rekenen op een basisplaats, voor de overige zomeraanwinsten is het nu nog te vroeg.



Marsch telt dan ook vooral op jongens die er al waren – behalve Haland, Szoboszlai en Daka (20) ook Bernede (20), Mwepu (21), Onguéné (21) en Minamino (24) – en teruggekeerde satellietspelers als Hwang (23), Okugawa (23) en Ashimeru (21) om dit seizoen de volgende stap te zetten. Linksachter en aanvoerder Andreas Ulmer (33) zorgt samen met verdediger André Ramalho (27) en middenvelder Zlatko Junuzovic (31) dan weer voor de nodige ervaring in het elftal, een trio dat er vorig jaar tegen Club Brugge al bij was.

ROTATIE & WISSELS
Daarbuiten zien we echter nog maar weinig terug van het Salzburg van toen in het team waartegen Genk het zo dadelijk opneemt. Vooral het middenveld is flink wat sterkhouders armer, met behalve Schlager ook Diadie Samassékou en Hannes Wolf die vertrokken. Uit de rijke collectie aan jeugdige opties die we hierboven uiteenzetten kiest Marsch, zelf vorig jaar dus ook al niet van de partij, zo wekelijks de ploeg die hem het best geschikt lijkt. Met zeker op het middenveld en de positie naast Haland dus veel wissels.

Dat de jonge Noor het speerpunt van de aanval wordt staat evenwel vast, net zoals de speelstijl die de Amerikaanse coach verkiest. Salzburg staat voor dynamisch, verticaal en direct voetbal met veel spelers die voor doel opduiken, gecombineerd met een fikse pressing en een stevig tempo. Genk zal op zijn hoede moeten zijn voor de efficiënte Oostenrijkers en opletten dat Gaëtan Coucke niet zoals Ethan Horvath destijds in een schietkraam terecht komt, al zien we toch ook mogelijkheden voor de landskampioen.



De Oostenrijkse titelhouder begon met een 21 op 21 en 34 goals in zeven duels dan wel prima aan het seizoen, maar in welke mate dat in een competitie waar Peter Zulj uitgeroepen wordt tot beste speler iets betekent is nog maar de vraag. Zelf verkeert Genk helaas niet in de beste vorm, maar in tegenstelling tot Salzburg konden de Limburgers hun middenveld dankzij het verlengd verblijf van Sander Berge wél nog enigszins intact houden. Waar Dabbur vertrok – en prima vervangen werd door Haland – bleef ook Ally Samatta op post.

GENK FAVORIET (?)
Hoewel we geneigd zijn daar anders over te denken zouden we Genk zo op papier zelfs tot favoriet kunnen uitroepen. Dat Salzburg deze zomer vooral langs de kassa passeerde en minder inspanningen deed dan De Condé en co wordt immers weerspiegeld in de totale marktwaarde van beide kernen. Die bedraagt volgens het gespecialiseerde Transfermarkt.com 95 miljoen aan Oostenrijkse zijde, tegenover 122,15 miljoen voor Genk. In de top vijf van waardevolste spelers zien we met Haland, Szoboszlai en Wöber dan weer wel drie Oostenrijkers terug, al schiet Berge met zijn 22 miljoen ruimschoots uit boven de rest van het pak.

De rijzige middenvelder is ook nog maar 21 jaar oud, waarmee het excuus als zou Salzburg meer inzetten op jonge talenten meteen ontkracht wordt. Gemiddeld genomen is de Genkse kern (23,3) zelfs nog jonger dan die van Salzburg (23,7), met de geblesseerde doelman Danny Vukovic als enige dertiger. De verwachte basispionnen van Felice Mazzu zijn bovendien ook nog eens beter op elkaar ingespeeld dan de tegenstander aan de overzijde, toch ook nog altijd een voordeel. Als klap op de vuurpijl zijn topaanwinsten Théo Bongonda, Patrik Hrosovsky en Paul Onuachu net op tijd van de partij om te schitteren op het Europese toneel.



Om de feestvreugde helemaal compleet te maken lijkt ook Samatta, de afgelopen week onzeker met een knieblessure, tijdig klaargestoomd te geraken om te knallen in Oostenrijk. Zo ziet het er naar uit dat alle elementen aanwezig zijn voor Genk om er straks in Salzburg een Europese gala-avond van te maken en, als het even kan, meteen een uiterst kostbare driepunter mee terug te nemen naar Limburg. Verlies is alleszins uit den boze, ook al lijken de Oostenrijkers zich op het veld sterker te zullen presenteren dan op papier. Een goed resultaat neerzetten is dan ook gemakkelijker gezegd dan gedaan. Vraag het maar aan Club Brugge.

LEES OOK: Xabi Alonso op straat: deze rol speelde Courtois in Real-bom

Met een gelijkspel moet Genk vanavond ...

Meest recent

Niet enkel in België: Guardiola verwoest arbitrage én VAR

Manchester City nam het in de heenwedstrijd van de halve finale van de FA Cup op in en tegen ...

4
4
Het beeld van de Croky Cup: Bayat explodeert door VAR

Club Brugge kreeg in de Croky Cup een mokerslag van jewelste. Sporting Charleroi zette de winnaar ...

31
31
Oosting duwt door: twee spelers mogen niet weg

Bij Royal Antwerp FC zijn het naast het veld zware tijden. Zeno Van den Bosch trekt na het seizoen ...

116
116
Burgess deelt flinke waarschuwing uit aan Club Brugge & co

Union SG speelde zijn beste matchen in de Champions League, waar ze het spel niet moeten maken. In ...

77
77
RAFC-fan Tom Waes laat masker vallen: schaamte, pijn en twijfel

Tom Waes schittert weer op het grote scherm. De Antwerp-fan was deze week nog te zien in het ...

42
42
Kerk verklaart bloedvorm én nieuwe wind bij Antwerp

Het was zwoegen en zweten, maar Royal Antwerp FC plaatste zich ten koste van La Louvière voor ...

77
77
Zomeraanwinst weg bij KV Mechelen, Boufal vindt nieuwe club

De transfermarkt draait op volle toeren. Er worden veel transfers afgerond. Met daarbij KV Mechelen ...

85
85
Ajax slaat toe en heeft 'iconische' transfer helemaal beet

Ajax is een ploeg die al een aantal jaren op de dool is. Ook dit seizoen zullen ze geen kampioen ...

39
39
Belabberde prestatie Club Brugge: Leko onthult dé reden

Club Brugge blijft bijzonder wisselvallig voor de dag komen dit seizoen. Ze verloren kansloos met ...

446
446
Verrassing bij Anderlecht: "Hij wordt vaste basisspeler"

RSC Anderlecht heeft de voorbije jaren erg moeilijke periodes gehad, zowel op sportief als ...

575
575
"Hij was onzichtbaar" - drie buizen na bekerfiasco Club

Voor Club Brugge is de tweede helft van het seizoen van start gegaan met een fiasco. De ...

347
347
Bayat zorgt voor nieuwe stunt vlak na beker-exploot Charleroi

Sporting Charleroi is met een grote stunt aan de tweede seizoenshelft begonnen. De Carolo's ...

123
123
Horror bij de Beckham's: vuile ruzie met grote verdwijntruc

Wat zich afspeelt achter de glamour van de Beckham dynastie begint steeds meer op een open wond te ...

32
32
‘Club Brugge winterbom: Bailey als stunttransfer?’

Club Brugge zoekt deze winter een aanvallende injectie, maar niet zonder twijfel. De naam Bailey ...

611
611
Club Brugge kookt over: Tzolis ontsnapt na bizarre actie

Club Brugge sneuvelde dinsdagavond op pijnlijke wijze uit de Croky Cup. In de slotfase liepen de ...

525
525
City op finalekoers: Engelse pers ontploft over Doku

Manchester City staat met anderhalf been in de finale van de Engelse League Cup. De Citizens wonnen ...

199
199
'Antwerp bibbert en beeft: bekerheld richting uitgang'

Antwerp FC staat wederom in de halve finales van de Croky Cup. De Great Old kwalificeerde zich ...

246
246
Gezichtsverlies Club Brugge: Verhaeghe stormt vroegtijdig weg

Club Brugge is met een enorme tegenvaller aan de tweede seizoenshelft begonnen. De regerende ...

637
637
'Anderlecht bibbert: Spaanse clubs springen op Angulo'

Anderlecht hoopt zich tijdens deze wintermercato nog stevig te kunnen versterken. Daarvoor wil het ...

348
348
Frustratie na uitschakeling Club: "Het is een schande"

Club Brugge zal zichzelf niet opvolgen als bekerwinnaar. Blauw-Zwart beleefde dinsdag immers een ...

560
560
Antwerp zwoegt zich in slot verlengingen naar halve finale

Antwerp heeft zich niet laten verrassen in de Croky Cup. De Great Old moest wel zwoegen om de halve ...

153
153
Doku en aanwinst zetten City met anderhalf been op Wembley

Manchester City is nog altijd in de running voor zijn eerste prijs van het seizoen. Het zette ...

44
44
Meesterlijke Guiagon bezorgt Club pijnlijke bekerexit

Club Brugge zal dit seizoen niet opnieuw de Croky Cup winnen. De kwartfinale werden dinsdagavond het ...

214
214
'OHL mengt zich in strijd om sensatie uit 1B'

De wintermercato moet in België nog echt losbarsten, maar er lijken alvast enkele spraakmakende ...

211
211
'Beerschot wil transferslag slaan bij Club Brugge'

Beerschot hoopt zich nog te kunnen mengen in de strijd om promotie naar de Jupiler Pro League, maar ...

147
147

Meer sportnieuws