Het fenomeen Sambi Lokonga: dé sleutel voor Kompany

846
Het fenomeen Sambi Lokonga: dé sleutel voor Kompany

RSC Anderlecht verandert dit seizoen zijn volledige clubvisie door volop te kiezen voor eigen jeugd. De jonge talenten die deze jaargang al hun kans kregen zijn niet meer op één hand te tellen. Anouar Ait El Hadj, Thierry Lutonda, Marco Kana, Hotman El Kababri, Killian Sardella en Sieben Dewaele staken allen dit seizoen hun neus aan het venster. Daarnaast rekent Vincent Kompany ook op andere youngsters die vorig jaar reeds debuteerden, zoals Francis Amuzu, Yari Verschaeren, Jérémy Doku en Alex Saelemaekers. Maar de belangrijkste jeugdspeler komt er nu pas aan: Albert Sambi Lokonga lijkt de sleutel tot succes voor het nieuwe Paars-Wit.

ALL IN OP SAMBI

In de laatste fase van de zomermercato stonden in Neerpede twee transferpistes genoteerd. Een eerste was een nieuwe spits om het gebrek aan offensieve slagkracht te compenseren. Daarnaast werd naarstig gezocht naar een nummer zes die zowel voetballende en fysieke kwaliteiten moest bezitten. Peter Zulj, Edo Kayembe en Adrien Trebel kunnen op die positie uit de voeten. Maar de eerste twee overtuigen niet en Trebel is men liever kwijt dan rijk. Toen ook Sven Kums naar Gent terugkeerde, leek het aantrekken van een nieuwe middenvelder vanzelfsprekend. Dat deed de club echter niet, men ging all in op de pas herstelde Sambi Lokonga.



Vorig seizoen liep de talentvolle middenvelder een zware blessure op in de wedstrijd tegen Cercle Brugge. Het harde verdict was een gescheurde kruisband waardoor Lokonga maanden buiten strijd zou zijn. Erg jammer voor de jeugdinternational, die op de rand van de doorbraak stond nadat hij een seizoen eerder als achttienjarige gelanceerd werd door Hein Vanhaezebrouck. Vlak voor de interland-break maakte hij echter zijn wederoptreden en toonde de 19-jarige waarom het bestuur geen nieuwe middenvelder had aangetrokken.

MUSONDA II HEERST TEGEN STANDARD

In de wedstrijd tegen het Standard van zijn grote broer Paul-José Mpoku was Sambi Lokonga dé grote uitblinker. Hij speelde slechts 27 minuten, maar daarin liet hij een grootse indruk na bij de fans, analisten én zelfs bondscoach Roberto Martinez. De 19-jarige bracht zijn ploeg de nodige rust bij in combinatie met een fysieke présence en lef in het uitvoetballen. Het thuispubliek in de Lotto Arena likkebaarde bij zoveel talent. Waren er nog twijfels of Sambi Lokonga de ideale nummer zes was voor Anderlecht, dan mochten die meteen de vuilbak in. En daarbij mogen we niet vergeten dat het zijn eerste officiële wedstrijd in zes maand tijd was.



Door geen nieuwe nummer zes te halen lijkt Anderlecht de juiste keuze gemaakt te hebben. Op negentienjarige leeftijd haalt Sambi Lokonga nu al een indrukwekkend hoog niveau, waardoor het uitkijken wordt hoe hij zich nog verder zal ontplooien. Zijn stijl wordt nu al vergeleken met die van Charly Musonda Senior, de middenvelder die tien jaar het Paars-Witte middenveld domineerde. Talentenfabriek RSC Anderlecht levert dus opnieuw een pareltje af, na Vincent Kompany, Romelu Lukaku, Dennis Praet, Leander Dendoncker, Youri Tielemans en Yari Verschaeren.

SAMBI EN DE RODE DUIVELS

Honderd procent fit is hij wel nog niet, maar Anderlecht is wel zinnens om Sambi Lokonga meteen in te zetten. Zijn eerste invalbeurt tegen Standard verliep vlekkeloos op fysiek vlak, waardoor hij klaar lijkt voor nog meer minuten. Dat bewees hij ook door bij de nationale beloften meteen de wedstrijd in Wales vol te maken. Op vraag van de club werd hij vervolgens uit de selectie gelaten voor de tweede partij tegen Bosnië, Anderlecht wil geen enkel risico nemen met hem. En mogelijk blijft zijn passage bij de nationale beloften ook beperkt tot een aantal wedstrijden.



Want ook bondscoach Roberto Martinez is niet blind voor het toptalent. "Ik volg twee, drie jongens die met hard werken in aanmerking komen voor doorstroming," antwoordde de Spanjaard toen hem achter mogelijke opvolgers voor Axel Witsel werd gevraagd. Het is een publiek geheim dat de Spanjaard daarmee onder meer op Lokonga doelde. De speler van Borussia Dortmund is wel nog 'maar' 30 jaar en kan nog enkele jaren mee op het internationale niveau, maar de toekomst op het centrale middenveld lijkt met het Anderlecht-diamantje wel verzekerd.

Opvallend is dat veel jeugdproducten van Anderlecht de centrale as van de Rode Duivels kunnen gaan bevolken. Youri Tielemans, Leander Dendoncker, Dennis Praet, Yari Verschaeren en dus ook Sambi Lokonga. En ook Orel Mangala, die RSCA al heeft ingeruild voor VfB Stuttgart, staat trouwens nog in de wachtkamer. De supporters van Anderlecht zien het graag gebeuren.

CONTRACT TOT 2020

De belangrijke vraag is wel hoelang de Paars-Witte achterban nog kan genieten van het talent van Sambi Lokonga. De stijlrijke middenvelder heeft nog een contract lopen tot en met 2020 (met één jaar optie), waardoor hij in januari in principe al een voorcontract kan tekenen bij een andere club. Dat lijkt eerder onwaarschijnlijk, omdat het voor Sambi Lokonga erg belangrijk is om toch minstens één volledig seizoen af te werken bij Anderlecht. Maar ook Anderlecht zal het zo ver niet laten komen, de gesprekken over een contractverlenging (en -verbetering) zouden al een tijdje lopen. Zeker na zijn glansprestatie tegen Standard zou een stroomversnelling aangewezen zijn voor de besprekingen. Anderlecht wacht maar best niet te lang meer...

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Barça lonkt naar Club; Anderlecht-jonkie grof wild'

Is Sambi Lokonga een wereldtopper in spe?

Meest recent

Tielemans en KDB geschorst: Vanaken-verrassing in Frankrijk?

De Rode Duivels kruisen maandagavond opnieuw de degens met Frankrijk. Maar bondscoach Mark van ...

53
53
City drijft affaire op de spits: draconische consequenties

Manchester City blijft zich verzetten tegen de veroordeling van de Premier League wegens ...

41
41
"Ik ben woest!"-Coucke haalt hakbijl boven tegen populaire krant

Marc Coucke heeft scherp gereageerd op de berichtgeving van een populaire krant over zijn holding ...

24
24
Lukaku doodeerlijk: directe oorzaak Fenerbahçe-malaise

Romelu Lukaku heeft opnieuw de weg naar doel gevonden bij de Rode Duivels. Vrijdagavond legde hij de ...

113
113
TRANSFERUURTJE: 'Barça lonkt naar Club; Anderlecht-jonkie grof wild'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

165
165
Vandenbempt kiest verrassende uitblinker: “Meest constante”

België staat met zes punten na drie wedstrijden tweede in de Nations League-poulefase. Na de ...

122
122
Verhaeghe slaat op tafel: “Dat moet dringend veranderen”

De afgelopen jaren is er veel veranderd in de voetbalwereld en er staan nog veranderingen op til. Zo ...

162
162
Schrijnend: Nathan Ngoy racistisch bejegend na Turkije

De Rode Duivels wonnen met 3-0 van Turkije en dat konden de Turkse fans moeilijke verkroppen. ...

256
256
Turkse media genadeloos na zege Rode Duivels

België en Turkije stonden voor het eerst in 15 jaar nog eens tegenover elkaar in een ...

218
218
Lukaku op zijn plek gezet bij Rode Duivels: “Omgekeerde wereld”

België won in de Nations League met 3-0 van Turkije. Romelu Lukaku was weer invaller en lijkt ...

163
163
Harde les voor Mark van Bommel: “Werkt gewoon niet”

De Rode Duivels wonnen overtuigend van Turkije namens de Nations League terwijl Frankrijk en ...

248
248
Verkeerde keuze Van Bommel? Coach is het niét eens

De Rode Duivels wonnen met 3-0 van Turkije en dat is uiteraard een zeer goed resultaat. Alleen ...

175
175
Albert stelt zich vragen bij één keuze van Van Bommel

België won met 3-0 van Turkije, maar dat was een overdreven score. De Turken hadden zelfs een ...

138
138
Verschaeren schept duidelijkheid: "Daarom verliet ik RSCA"

Yari Verschaeren vertrok afgelopen zomer transfervrij bij RSC Anderlecht. Enkele weken later tekende ...

254
254
Geurtje aan gele kaart De Bruyne? Van Bommel reageert

Na de 3-0-overwinning tegen Turkije, kunnen de Rode Duivels maandag met het nodige vertrouwen ...

185
185
Europese pers trekt grote ogen: één Duivel eist headlines op

De Rode Duivels blijven het goed doen onder het bewind van bondscoach Mark van Bommel. In de Nations ...

440
440
Vanaken krijgt kans in basis: kranten vellen hard verdict

Bondscoach Mark van Bommel speelde vrijdagavond op de verrassing met zijn basiself tegen Turkije. Zo ...

1254
1254
'Van Bommel belt Madrid: Courtois keert tóch terug'

Mark van Bommel zocht Thibaut Courtois op in Madrid en daar werd het afgesproken: geen Nations ...

308
308
Ngoy clasht zwaar met Güler: oorzaak voor relletje onthuld

De Rode Duivels hebben opnieuw een sterke prestatie neergezet in de Nations League. Zo werd ...

1320
1320
PSV deelt prachtige beelden van nieuwe stadion

PSV heeft nieuwe beelden gedeeld van het voorkeursontwerp voor de uitbreiding van het Philips ...

119
119
'Soap Ronaldo krijgt alwéér nieuwe wending'

De Portugese voetbalbond (FPF) wil de plooien tussen Cristiano Ronaldo en bondscoach Jorge Jesus ...

283
283
Straffe De Bruyne geeft hoofdreden voor hoger niveau

België won met 3-0 van Turkije. Een verdiende zege, maar een overdreven score. Turkije kreeg ...

191
191
Italië verrast tegen Frankrijk, Lewandowski schittert

In de Nations League stonden er naast België-Turkije vanavond nog heel wat matchen op het ...

101
101
Weergaloze De Bruyne én Lukaku leggen Turkije over de knie

België moest na de nederlaag tegen Frankrijk winnen in de Nations League. Dan zouden ze een ...

134
134
Sneijder ziet ‘bizar tafereel’ bij aanstelling Xavi

Nederland is al vele jaren geen topland meer in het voetbal. Oranje is een goede subtopper, zoals de ...

58
58

Meer sportnieuws