Het fenomeen Sambi Lokonga: dé sleutel voor Kompany

door
Het fenomeen Sambi Lokonga: dé sleutel voor Kompany

RSC Anderlecht verandert dit seizoen zijn volledige clubvisie door volop te kiezen voor eigen jeugd. De jonge talenten die deze jaargang al hun kans kregen zijn niet meer op één hand te tellen. Anouar Ait El Hadj, Thierry Lutonda, Marco Kana, Hotman El Kababri, Killian Sardella en Sieben Dewaele staken allen dit seizoen hun neus aan het venster. Daarnaast rekent Vincent Kompany ook op andere youngsters die vorig jaar reeds debuteerden, zoals Francis Amuzu, Yari Verschaeren, Jérémy Doku en Alex Saelemaekers. Maar de belangrijkste jeugdspeler komt er nu pas aan: Albert Sambi Lokonga lijkt de sleutel tot succes voor het nieuwe Paars-Wit.

ALL IN OP SAMBI

In de laatste fase van de zomermercato stonden in Neerpede twee transferpistes genoteerd. Een eerste was een nieuwe spits om het gebrek aan offensieve slagkracht te compenseren. Daarnaast werd naarstig gezocht naar een nummer zes die zowel voetballende en fysieke kwaliteiten moest bezitten. Peter Zulj, Edo Kayembe en Adrien Trebel kunnen op die positie uit de voeten. Maar de eerste twee overtuigen niet en Trebel is men liever kwijt dan rijk. Toen ook Sven Kums naar Gent terugkeerde, leek het aantrekken van een nieuwe middenvelder vanzelfsprekend. Dat deed de club echter niet, men ging all in op de pas herstelde Sambi Lokonga.



Vorig seizoen liep de talentvolle middenvelder een zware blessure op in de wedstrijd tegen Cercle Brugge. Het harde verdict was een gescheurde kruisband waardoor Lokonga maanden buiten strijd zou zijn. Erg jammer voor de jeugdinternational, die op de rand van de doorbraak stond nadat hij een seizoen eerder als achttienjarige gelanceerd werd door Hein Vanhaezebrouck. Vlak voor de interland-break maakte hij echter zijn wederoptreden en toonde de 19-jarige waarom het bestuur geen nieuwe middenvelder had aangetrokken.

MUSONDA II HEERST TEGEN STANDARD

In de wedstrijd tegen het Standard van zijn grote broer Paul-José Mpoku was Sambi Lokonga dé grote uitblinker. Hij speelde slechts 27 minuten, maar daarin liet hij een grootse indruk na bij de fans, analisten én zelfs bondscoach Roberto Martinez. De 19-jarige bracht zijn ploeg de nodige rust bij in combinatie met een fysieke présence en lef in het uitvoetballen. Het thuispubliek in de Lotto Arena likkebaarde bij zoveel talent. Waren er nog twijfels of Sambi Lokonga de ideale nummer zes was voor Anderlecht, dan mochten die meteen de vuilbak in. En daarbij mogen we niet vergeten dat het zijn eerste officiële wedstrijd in zes maand tijd was.



Door geen nieuwe nummer zes te halen lijkt Anderlecht de juiste keuze gemaakt te hebben. Op negentienjarige leeftijd haalt Sambi Lokonga nu al een indrukwekkend hoog niveau, waardoor het uitkijken wordt hoe hij zich nog verder zal ontplooien. Zijn stijl wordt nu al vergeleken met die van Charly Musonda Senior, de middenvelder die tien jaar het Paars-Witte middenveld domineerde. Talentenfabriek RSC Anderlecht levert dus opnieuw een pareltje af, na Vincent Kompany, Romelu Lukaku, Dennis Praet, Leander Dendoncker, Youri Tielemans en Yari Verschaeren.

SAMBI EN DE RODE DUIVELS

Honderd procent fit is hij wel nog niet, maar Anderlecht is wel zinnens om Sambi Lokonga meteen in te zetten. Zijn eerste invalbeurt tegen Standard verliep vlekkeloos op fysiek vlak, waardoor hij klaar lijkt voor nog meer minuten. Dat bewees hij ook door bij de nationale beloften meteen de wedstrijd in Wales vol te maken. Op vraag van de club werd hij vervolgens uit de selectie gelaten voor de tweede partij tegen Bosnië, Anderlecht wil geen enkel risico nemen met hem. En mogelijk blijft zijn passage bij de nationale beloften ook beperkt tot een aantal wedstrijden.



Want ook bondscoach Roberto Martinez is niet blind voor het toptalent. "Ik volg twee, drie jongens die met hard werken in aanmerking komen voor doorstroming," antwoordde de Spanjaard toen hem achter mogelijke opvolgers voor Axel Witsel werd gevraagd. Het is een publiek geheim dat de Spanjaard daarmee onder meer op Lokonga doelde. De speler van Borussia Dortmund is wel nog 'maar' 30 jaar en kan nog enkele jaren mee op het internationale niveau, maar de toekomst op het centrale middenveld lijkt met het Anderlecht-diamantje wel verzekerd.

Opvallend is dat veel jeugdproducten van Anderlecht de centrale as van de Rode Duivels kunnen gaan bevolken. Youri Tielemans, Leander Dendoncker, Dennis Praet, Yari Verschaeren en dus ook Sambi Lokonga. En ook Orel Mangala, die RSCA al heeft ingeruild voor VfB Stuttgart, staat trouwens nog in de wachtkamer. De supporters van Anderlecht zien het graag gebeuren.

CONTRACT TOT 2020

De belangrijke vraag is wel hoelang de Paars-Witte achterban nog kan genieten van het talent van Sambi Lokonga. De stijlrijke middenvelder heeft nog een contract lopen tot en met 2020 (met één jaar optie), waardoor hij in januari in principe al een voorcontract kan tekenen bij een andere club. Dat lijkt eerder onwaarschijnlijk, omdat het voor Sambi Lokonga erg belangrijk is om toch minstens één volledig seizoen af te werken bij Anderlecht. Maar ook Anderlecht zal het zo ver niet laten komen, de gesprekken over een contractverlenging (en -verbetering) zouden al een tijdje lopen. Zeker na zijn glansprestatie tegen Standard zou een stroomversnelling aangewezen zijn voor de besprekingen. Anderlecht wacht maar best niet te lang meer...

LEES OOK: 'Anderlecht nog niet af van Ashimeru: probleem duikt op'

Is Sambi Lokonga een wereldtopper in spe?

Meest recent

Godts schittert weer bij Ajax: toptransfer op komst?

Het werd al bij al een goede avond voor de Belgen in de Champions League. Na de zege van Club Brugge ...

36
36
Stankovic treedt in voetsporen vader met wereldgoal

Club Brugge heeft dinsdagavond in Kazachstan de rug gerecht. Na de pijnlijke nederlagen in eigen ...

38
38
FC Barcelona kondigt verrassende transfer Ter Stegen aan

FC Barcelona moet pas woensdagavond aan de bak in de Champions League, want dan wacht hen een ...

26
26
Pocognoli vernederd door Real, Trossard bepalend bij Arsenal

Dinsdagavond in de Champions League viel er opnieuw het nodige spektakel te beleven. Real Madrid ...

22
22
'Anderlecht nog niet af van Ashimeru: probleem duikt op'

Bij Anderlecht is de wintermercato de voorbije dagen helemaal op gang gekomen. Met Cedric Hatenboer ...

127
127
Kompany doet zeer verrassende uitspraak over band met Union

Union mag nog steeds dromen van de play-offs in de Champions League, maar zal daarvoor in zijn ...

44
44
'De Cat kampt met Jashari en Rode Duivel voor toptransfer'

Voor Nathan De Cat was 2025 het jaar van de grote doorbraak. In 2026 moet het 17-jarige supertalent ...

113
113
Leko doet zomeraankoop Club eindelijk ontbolsteren

Er stond dinsdagavond heel wat druk op Club Brugge, maar het heeft zijn opdracht volbracht. Het ...

177
177
'Anderlecht verrast en wil transferslag slaan in Bundesliga'

Anderlecht heeft dinsdag alvast een eerste transferslag van de winter afgerond. Het haalde met ...

342
342
Crisis bij Man City na zeperd in de Champions League

Manchester City is al een tijdje niet meer die wervelende ploeg van weleer. De Engelsen zijn niet ...

115
115
Leko ziet ander Club Brugge: "Dat was nu wél aanwezig"

Ivan Leko haalde na de match opgelucht adem. Club Brugge won overtuigend met 1-4 tegen Kairat Almaty ...

171
171
Kompany ontploft bij Bayern: harde ingreep zorgt voor schok

Bayern zit al weken te sukkelen met de rechtsbackpositie… en net daar ontploft het plots. ...

117
117
'KRC Genk verrast en vindt akkoord met AC Milan'

KRC Genk is druk bezig met herschikken van de eerste én tweede ploeg. De Limburgers gaan ...

589
589
Degryse lyrisch over Bruggeling: "Een grote legende"

Club Brugge heeft de crisis voor even weten weg te slaan. Ze wonnen met 1-4 van Kairat Almaty. ...

589
589
Westerlo laat alweer een smaakmaker vertrekken

Onze redactie kondigde het weken geleden al aan en het is nu ook officieel: Griffin Yow verlaat KVC ...

44
44
Tielemans openhartig over terugkeer naar Anderlecht

Youri Tielemans is bezig aan een zeer sterk seizoen bij Aston Villa. De Rode Duivel is 28 jaar en ...

387
387
Vanaken en Vermant schrijven geschiedenis bij Club Brugge

Club Brugge heeft de rug weten te rechten in de Champions League. Ze wonnen met 1-4 van een ...

181
181
Straf statement Club in Kazachstan: CL-droom springlevend

Club Brugge hield in de late namiddag zijn Europese droom levend in het verre Kazachstan. In Astana ...

215
215
SK Beveren verrast met voormalig toptalent Anderlecht

SK Beveren zet alles op alles om volgend seizoen in de Jupiler Pro League te spelen. De Waaslanders ...

242
242
'KRC Genk schakelt door: twee toptransfers hangende'

Er staat nog wat te gebeuren bij KRC Genk. De club gaat volgens Sasha Tavolieri mogelijk nog twee ...

480
480
Renard slaat toe: Anderlecht verrast met twee deals

RSC Anderlecht voert een keeperswissel door. Mads Kikkenborg trekt naar Molde, Justin Heekeren komt ...

626
626
Club op rozen in Kazachstan, fans delen waarschuwing uit

Club Brugge begon om 16u30 aan zijn Champions League-wedstrijd in Kazachstan tegen Kairat Almaty. De ...

140
140
Beerschot slaat toe met zeer stevige transfer

Beerschot wil komend seizoen dolgraag terug in de Jupiler Pro League spelen. De Kielse Ratten konden ...

131
131
Vrancken jubelt: STVV verwelkomt extra wapen

STVV is bezig aan een droomseizoen. De Kanaries staan zeer knap tweede in de Jupiler Pro League. ...

70
70
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 22 bekend

Afgelopen weekend deed de Belgische arbitrage alweer heel wat stof opwaaien. Intussen maakte de ...

77
77

Meer sportnieuws