King Kev de Kwistige: hoe De Bruyne de koning van de assist werd

999
King Kev de Kwistige: hoe De Bruyne de koning van de assist werd

Aan de rust – zelfs al na een halfuur – stonden de Rode Duivels 0-3 voor in en tegen Schotland, maar de namen op het scorebord waren eigenlijk slechts bijzaak. Als aangever bij elk van de doelpunten was Kevin De Bruyne namelijk andermaal auteur van een ware masterclass in de kunst van de assist. Een stiel waarin de middenvelder van Manchester City intussen een ware grootmeester is geworden.


Pep Guardiola zal dan ook maar wat blij zijn dat hij na het vele blessureleed van vorig seizoen weer op een fitte en schijnbaar zelfs herboren De Bruyne kan rekenen. Als notoire fan van een beslissende pass links en rechts staat de Spaanse succesmanager immers steevast op de eerste rij om de loftrompet op te steken over onze landgenoot, die net als bij de Rode Duivels dit seizoen bij City zelfs tot een van de reserve-aanvoerders gebombardeerd werd. Al laat De Bruyne zich op het veld het liefst toch vooral met de voeten gelden.

GROEIEN IN GENK
Wanneer hij zich tussen de lijnen begeeft heeft de man uit Drongen dan ook altijd al het spel naar zich toegetrokken. Nog niet wanneer interim-trainer Pierre Denier hem aan het eind van de zwakke campagne in 2008/2009 als 17-jarig broekventje voor het eerst laat proeven van het echte werk bij Genk. Ook niet wanneer Hein Vanhaezebrouck hem het jaar nadien met mondjesmaat minuten gunt. Pas wanneer Frank Vercauteren zijn intrede maakt in de Luminus – toen nog Cristal – Arena gaat de bal echt aan het rollen.

De Bruyne helpt de Limburgers met enkele sterke prestaties in PO II nog aan een Europees ticket en toont dat hij klaar is om het volgende seizoen als onbetwiste titularis aan te vatten. Vercauteren deelt die visie, zet vol in op de jeugdige middenvelder en wordt daarvoor rijkelijk beloond. Samen met de nog jongere sensatie tussen de palen Thibaut Courtois brengt De Bruyne de derde landstitel naar Genk, met 16 assists waarvan zeven in de play-offs maakt hij meteen ook naam voor zichzelf als een foerier van topniveau.



Individuele bekroningen levert het hem niet op, maar dat zal de koele kikker worst wezen. Ondanks het plotse vertrek van Vercauteren, die opgevolgd wordt door Mario Been, en het nodige blessureleed slaagt De Bruyne namelijk met verve voor het jaar van de bevestiging door opnieuw 15 beslissende passes af te leveren. Het levert de draaischijf prompt een spraakmakende transfer naar Chelsea op, waar Roberto Di Matteo hem evenwel nog niet klaar acht voor de Premier League en instemt met een verhuur aan Werder Bremen.

DOMINANT IN DUITSLAND
De Bruyne laat er echter geen gras over groeien om te tonen dat hij de stap wel degelijk aankan en sluit zijn eerste jaar in de Bundesliga meteen af met tien goals en evenveel assists. Op Stamford Bridge heeft intussen José Mourinho de teugels weer in handen, en die laat uitschijnen wél in onze landgenoot te geloven. De Bruyne gaat daarop niet in op een aanbod van Borussia Dortmund, waar Jürgen Klopp hem er graag bij wil, en blijft in Londen, maar de lovende woorden van Mourinho blijken helaas ijdele beloftes.

De Rode Duivel kwijnt een half seizoen lang weg op de bank en lijdt zichtbaar onder die situatie. In de winter moet er dan ook een oplossing komen, die opnieuw gevonden wordt in Duitsland. Wolfsburg neemt hem voor 22 miljoen definitief over, waardoor Chelsea nog een mooie winst boekt op een speler die in amper negen officiële duels in actie kwam – en daarin één assist gaf. Zelf voelt De Bruyne zich weer als een vis in het water bij onze oosterburen, waar hij in de terugronde nog snel zes beslissende passes trapt.



Het volgende seizoen arriveert de polyvalente middenvelder echter pas écht op het grote toneel. Een wervelende De Bruyne leidt Wolfsburg naar een tweede plaats in de Bundesliga, achter het ongenaakbare Bayern München, en levert daarbij maar liefst 21 (!) assists aan. Met ook nog tien treffers op zijn conto kroont hij zich tot Speler van het Jaar in Duitsland, in totaal is het boerenjaar 2014/2015 zelfs goed voor een waanzinnige 16 doelpunten en 28 assists – en een beker op het palmares, mét een goal in de finale.

MAGIE IN MANCHESTER
Aan het begin van de zomer is De Bruyne nog steeds speler bij de Volkswagenclub en schrijft hij nog vlug twee assists bij op de rekening, maar al snel wordt duidelijk dat Manchester City de fout van Chelsea wil rechtzetten. Uiteindelijk heeft het team van Vincent Kompany maar liefst 76 miljoen veil om het statistisch fenomeen terug naar Engeland te halen, op dat moment nog een absoluut Belgisch record. De Bruyne toont direct het fikse bedrag waard te zijn en sluit zijn debuutjaar in Engeland af met 16 rozen en 13 assists.

City eindigt evenwel pas als vierde en neemt aan het eind van het seizoen afscheid van Manuel Pellegrini. Vaak betekent dat slecht nieuws voor een recente topaankoop, maar het vertrek van de manager die hem naar het Etihad bracht kon voor De Bruyne niet beter uitdraaien. Opvolger Guardiola is immers een fan van het eerste uur, maakt de Rode Duivel belangrijk en laat geen kans onbenut om diens zelfvertrouwen een boost te geven. De Bruyne bedankt met 21 assists, maar de oppergaai levert het opnieuw niet op.



In 2018 is het echter wel prijs, met daarbij een fundamentele rol voor De Bruyne. Die verzamelt in de Engelse titelrace 16 assists en zelfs 21 stuks over alle competities heen, wat Guardiola steeds meer verleidt tot vergelijkingen met Lionel Messi. Helaas eisen blessures het volgende seizoen hun tol, maar toch laat De Bruyne nog steeds dubbele cijfers (11) noteren. Dit jaar zit hij na amper vier speeldagen ook alweer aan vijf stuks en werd hij de speler die het snelst de kaap van 50 in de Premier League wist te ronden.

DODELIJK BIJ DUIVELS
De voorlopige eindbalans oogt zo ronduit indrukwekkend. Op clubniveau was De Bruyne in totaal al goed voor 155 assists in 408 optredens, oftewel een gemiddelde van ongeveer één beslissende voorzet per 2,63 matchen. Onwaarschijnlijke cijfers waarmee onze landgenoot beter doet dan gerenommeerde passeurs als Mesut Özil (één in elke 2,70 duels), Hakim Ziyech (2,76) en zelfs Messi zelf (2,83). Ter illustratie van hoe indrukwekkend al deze statistieken zijn: Hans Vanaken zit aan een ratio van één assist per 4,7 wedstrijden.

34 van die assists kwamen in de Jupiler Pro League, 36 in de Bundesliga en 52 in de Premier League. In de verschillende bekercompetities in België, Duitsland en Engeland voerde De Bruyne dan weer 16 keer een doelpuntenmaker aan, in Europees verband was hij 17 keer de aangever – waarvan negen keer in de Champions League. Het mag dus duidelijk zijn dat de middenvelder altijd en overal wel een mannetje voor doel weet te zetten en terecht bij de beste – zo niet dé beste – assistgevers ter wereld gerekend wordt.



Ook bij de Rode Duivels is dat dus uiteraard het geval, waar De Bruyne na zijn formidabele prestatie tegen Schotland nu pronkt met 31 assists in 72 interlands – goed voor een bijna absurd gemiddelde van één assist per 2,32 duels. Extra opvallend is dat deze ratio zelfs nog verbetert op eindrondes (2,14 op EK en WK’s) en verzwakt in vriendschappelijke wedstrijden zonder inzet (2,6). De Bruyne behoort dus niet alleen tot de absolute wereldtop in wat hij doet, hij staat er ook nog eens op de momenten waarop het echt telt.

KONING KEV
Assistkoning. Het is een mooie term, die in de Jupiler Pro League de afgelopen jaren voorbehouden bleef voor Vanaken, Ruud Vormer of Alejandro Pozuelo. Op het internationale toneel is er echter maar één koning van de precieze steekbal, strakke voorzet en scherp aangesneden corner. Niemand strooit namelijk kwistiger met assists dan King Kev, vriend van alle spitsen en vrees der verdedigers. Nu alleen nog hopen dat het zijn rijk binnenkort ook het verhoopte eremetaal oplevert. Mocht het ooit van één beslissende pass afhangen, is De Bruyne alvast meer dan bereid ze te geven.

LEES OOK: Stijnen springt in de bres voor neergesabelde Rode Duivel

Wie is het meest onmisbaar voor de Rode Duivels?

Meest recent

Perisic heeft zéér straf record in zicht

Ooit maakte Ivan Perisic nog furore op de Belgische velden, want hij lanceerde zijn ...

12
12
'AA Gent heeft vervanger Ngom in vizier'

AA Gent is verrassend sterk aan het seizoen begonnen. Het plaatste zich voor de league phase van de ...

34
34
Nieuwe zeperd voor Pocognoli voor eigen volk

Sébastien Pocognoli maakte tijdens deze interlandperiode zijn debuut als bondscoach van ...

24
24
Sterkhouder legt uit waarom hij plots bij Beerschot verdween

Beerschot kende best een bewogen transferzomer, nadat het vorig seizoen op de valreep naast promotie ...

51
51
Spanje wint op de valreep nog, glorieus jubileum Kane

Dinsdagavond werden ook de laatste wedstrijden van dit interlandluik in de Nations League afgewerkt. ...

65
65
'Napoli klopt weer aan: Union droomt van megasom'

Union beleefde de voorbije maanden alweer een zeer drukke transferzomer. De Brusselaars zagen voor ...

39
39
Stijnen springt in de bres voor neergesabelde Rode Duivel

De Rode Duivels hebben deze interlandperiode afgesloten met een domper, want ze kregen maandagavond ...

161
161
'Grote verrassing: KV Kortrijk haalt toch nieuwe coach'

Komend weekend trekt de Jupiler Pro League zich na een pauze van drie weken weer op gang. Dat lijkt ...

90
90
Ronaldo onthult zijn waarheid: bondscoach helemaal afgemaakt

In Portugal is er de voorbije week een heuse bom ontploft rond Cristiano Ronaldo. De 41-jarige ...

122
122
Cercle Brugge haalt slag thuis met nieuw contract

Cercle Brugge is moeizaam aan het seizoen begonnen. De Bruggelingen hebben wel één ...

34
34
Belgische beloften plaatsen zich al bibberend voor het EK

De Belgische beloften speelden vanavond een cruciale match op het veld van Denemarken. Bij een ...

168
168
Boma, Xavier of Marc? Belgische profs leggen alles op tafel

Wie ooit naar FC De Kampioenen keek, heeft ongetwijfeld zijn favoriete personage. Ook heel wat ...

25
25
‘Megabod maakt einde aan Napoli-avontuur De Bruyne’

Kevin De Bruyne is aan zijn tweede seizoen bij Napoli begonnen, maar zijn toekomst ligt verder open ...

185
185
Rapport Van Bommel: dit zijn de winnaars én verliezers

De Rode Duivels hebben twee keer gewonnen en twee keer verloren. Welke internationals zijn de ...

160
160
De Sart vindt eindelijk nieuwe Belgische club

Deze week maakten we nog een artikel over vijf Belgische spelers die een club zochten. Eén ...

54
54
'Portugal davert op zijn grondvesten: Ronaldo haakt af'

Cristiano Ronaldo zou voorlopig niet meer voor Portugal willen uitkomen zolang Jorge Jesus ...

116
116
Hard verdict Van Bommel: grote verliezers bij Rode Duivels

De vuurdoop van Mark van Bommel als Belgisch bondscoach is achter de rug, en dus wordt er hier en ...

251
251
Next Generation 2026: drie JPL-talenten in top 60

Meer dan ooit blijkt de Jupiler Pro League een kweekvijver van talent, waar goudhaantjes ...

179
179
Benito Raman achter 'tralies': één iemand is grote schuldige

Benito Raman lijkt ondanks een moeilijke periode bij KV Mechelen nog altijd de nodige humor te ...

207
207
Van Bommel volgt Garcia: einde verhaal bij Rode Duivels?

Frankrijk bleek nog net een maatje te groot, maar met zeges tegen Italië en Turkije begon Mark ...

348
348
'Grote kuis Anderlecht: 7 meubelstukken richting exit'

Bij zijn vuurdoop als sportief directeur van RSC Anderlecht pakte Antoine Sibierski meteen uit met ...

630
630
Burgess doet tranen rollen met één korte boodschap

Christian Burgess beleeft momenteel een periode om van te genieten. De verdediger is uitstekend ...

180
180
Club Brugge in blijde verwachting: goalgetter in aantocht

Club Brugge moet volgende zomer wellicht weer op zoek naar een nieuwe scherpschutter, want dat ...

329
329
Genk kondigt versterking aan: oude bekende Thorup tekent

KRC Genk moet na de interlandbreak uit een ander vaatje zien te tappen, want met een magere negen op ...

113
113
"Mijn hart gaat bloeden" Rik Verheye ziet pijnlijk scenario

Rik Verheye lijkt steeds meer op twee verschillende terreinen zijn droom na te jagen. Terwijl hij ...

97
97

Meer sportnieuws