Het complexe Project Kompany: Een schier onmogelijke opdracht

1181
Het complexe Project Kompany: Een schier onmogelijke opdracht

Week na week ging het voetbal van RSC Anderlecht crescendo. Voor de wedstrijd tegen KV Kortrijk was het vertrouwen dan ook groot, maar andermaal liet Paars-Wit het opnieuw afweten. Weeral vergooide Anderlecht in de tweede helft een voorsprong, weeral ging het voetbal in de tweede helft naar beneden. Het project van Vincent Kompany werd in eerste instantie op gejuich en enthousiasme onthaald, maar stilaan rijzen er steeds meer vraagtekens over de gang van zaken bij de Belgische recordkampioen. Zijn rol als speler-manager laten we nog buiten beschouwing, maar los daarvan maakt Kompany het zichzelf ook niet gemakkelijk: hij streeft Manchester City-voetbal na gecombineerd met de jeugdpolitiek van Ajax. En daarnaast moet er uiteraard nog gewonnen worden ook.

DE GEMISTE START

We zijn nog maar 4 wedstrijden ver in deze jaargang van de Jupiler Pro League, waardoor het nog veel te vroeg is om nu al conclusies te trekken over het project van RSC Anderlecht. Vorig seizoen stond Paars-Wit na evenveel wedstrijden met overtuiging op kop - 12 op 12 en 13 gemaakte doelpunten -maar haalde het nipt Play-Off 1, waarin het erbarmelijk presteerde. Dit seizoen is de schwung en het geloof terug, waarbij het voetbal veel beter is, maar de huidige puntenoogst is wel érg schraal.



Mits wat geluk, meer gunstige wedstrijdomstandigheden en een betere efficiëntie kon Anderlecht wel aanzienlijk meer punten bemachtigd hebben. Maar toch: 2 op 12 is veel te mager naar de normen van de club, ondanks de huidige staat van heropbouw waarin het zich bevindt. Zelfs de grootste voorstanders van dit project, denk aan Kompany, maar ook Marc Coucke en Michaël Verschueren, hadden dergelijke start niet verwacht.

DE GEMISTE KANS

De drie punten in het Guldensporenstadion waren dus erg welkom, misschien zelfs broodnodig. Een eerste driepunter kon het vertrouwen opnieuw doen toenemen binnen de club, het zou een primordiale motivator betekend hebben voor de jonge maar talentvolle spelersgroep. Kwaliteit is er nochtans genoeg, dat toonde Anderlecht eerder aan in élke competitiewedstrijd.

Die goede flow 90 minuten vasthouden is voorlopig nog onhaalbaar, maar o zo belangrijk. Een groeiproces gebeurt altijd met vallen en opstaan, maar de manier waarop Anderlecht de boot inging tegen KV Kortrijk was erg pijnlijk. Anderlecht was met voorsprong de best voetballende ploeg, dat is één van de principes in de voetbalfilosofie van Kompany. Maar er werd niet gewonnen en dat is een minstens even belangrijk principe voor een topclub als RSC Anderlecht. Als je dan 4 doelpunten slikt in één helft, en op die manier de belangrijke voorsprong uit handen geeft, dan moet er iets schorten.



TUSSEN MANCHESTER CITY EN AJAX

Anderlecht wil het bijna onhaalbaar aantrekkelijke voetbal van Manchester City op de mat brengen, gecombineerd met een vlotte en unieke jeugddoorstroming à la Ajax. Twee uitdagende en unieke visies die de nodige tijd en moeite in beslag nemen. Afzonderlijk zijn het al ware huzarenstukjes om te realiseren bij een 'modale' voetbalploeg, laat staan een topclub. Maar die twee verhalen in eenzelfde filosofie brengen lijkt vooralsnog onbegonnen werk, of je moet FC Barcelona heten.

Bij Anderlecht lopen er met Yari Verschaeren en Jérémy Doku wel twee absolute toptalenten rond, maar van het niveau Frenkie de Jong en Matthijs de Ligt staan ze nog lichtjaren verwijderd. Even ver als Anderlecht momenteel staat van het voetbal van Pep Guardiola. Daarnaast koppelen deze clubs hun filosofie overigens aan uitmuntende sportieve prestaties.



Jongere spelers gestaag laten integreren in het eerste elftal is ook iets wat bij Ajax en FC Barcelona gebeurt, op een minutieuze wijze. Het veelvuldig gebruiken van deze talentvolle jongeren kan hen laten ontwikkelen, maar anderzijds bestaat het gevaar om hen te 'verbranden'. Bij jonge spelers is het moeilijk te bepalen waar hun limieten of potentieel exact liggen, denk maar aan de miscasting van Dries Mertens, Michy Batshuayi en Sven Kums bij Anderlecht destijds.

DE JEUGD MAG DE BASIS (NOG) NIET ZIJN

Kompany liet dit seizoen veel prille talenten debuteren in het eerste elftal, afgezien van andere jongeren zoals Francis Amuzu, Edo Kayembe, Yari Verschaeren en Jérémy Doku, die vorig seizoen al minuten maakten. Sieben Dewaele, Killian Sardella, Anouar Ait El Hadj, Thierry Lutonda, Marco Kana en Hotman El Kababri speelden deze zomer allemaal hun eerste wedstrijden in de fanion van RSCA. Het siert Kompany om jonge spelers zonder schroom te laten starten in het basiselftal, maar niet elk jong talent is al vroeg matuur zoals Verschaeren of Kompany zelf destijds.



Ondanks het charmante project van Kompany, is het gestaag brengen van jonge maar talentvolle spelers beter dan hen meteen volledig voor de leeuwen te gooien. In die optiek is de komst van Samir Nasri, Michel Vlap, Nacer Chadli en straks ook nog Kemar Roofe een godsgeschenk, niet alleen qua voetballende kwaliteiten maar ook om de jongeren te begeleiden, en hen te laten ontwikkelen in de schaduw. Deze spelers moeten de basis vormen van het nieuwe Anderlecht, de youngsters zijn belangrijke surplussen om zo iets extra's te kunnen brengen. Maar met mondjesmaat, stap per stap.

Wanneer alle stukjes van de puzzel in elkaar vallen - de goede vorm van de ervaren spelers, de bestendige evolutie van de jonge talenten, een grotere puntenoogst én meer efficiëntie - dan kan pas een objectief beeld gesteld worden over het Project-Kompany. Nu al conclusies trekken is nog iets té voorbarig, zeker voor zo'n complexe missie. Het werd al vaak gezegd en geopperd, maar dit Anderlecht heeft tijd nodig. De huidige successen bij FC Barcelona, Manchester City zijn ook het resultaat van vallen en opstaan, gespreid over een periode van meerdere jaren.

LEES OOK: Bruno meldt opsteker: minstens drie wissels bij Anderlecht?

Geeft u het Project-Kompany kans tot slagen?

Meest recent

Van held naar 4/10: Doku hard aangepakt na zwak optreden

Jérémy Doku was afgelopen weekend nog de grote uitblinker bij Manchester City. Maar ...

20
20
Puzzelwerk Hubert: Union zwáár gehavend tegen Sociedad

Union SG is sterk begonnen aan zijn campagne in de Europa League. Maar donderdag wacht opnieuw een ...

20
20
UCL: PSG wint op City, enorme comeback Real én afgang Lukaku

In de Champions League heeft Paris Saint-Germain dé affiche van de tweede speeldag gewonnen. ...

51
51
'Recordtransfer Tresoldi: speciale clausule duikt plots op'

Nicolo Tresoldi siert daags na zijn exploot in het Giuseppe Meazza-stadion de Europese headlines. ...

427
427
Bruno meldt opsteker: minstens drie wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de League Phase van de Europa ...

147
147
Bommetje bij kwakkelend United: Rooney slaat terug

Manchester United blijft maar aanmodderen. Dinsdagavond verloor de Engelse grootmacht ook in de ...

63
63
Herrijzenis bij Club: "Belangrijkste speler voor Leko"

Club Brugge heeft andermaal voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Blauw-Zwart ging ...

334
334
Europees voetbal op TV: 'Canal+ onderhandelt met Vlaamse zender'

Dit seizoen is het Europese voetbal in België nog te zien op de vertrouwde zenders van de ...

191
191
UCL: Liverpool wint duel met 9 goals; knappe zege Feyenoord

In de Champions League heeft Liverpool FC stevig uitgehaald. Na onder meer een hattrick van Bradley ...

42
42
Leko lyrisch: Europese toptransfer voor Club Brugge

Ivan Leko toonde zich in aanloop naar de onderlinge confrontatie lyrische over het befaamde ...

458
458
Kippenvel in Engeland: De Cuyper is nieuwe 100 miljoen-man

Vier maanden geleden schreef men op een Engelse website dat Maxim De Cuyper niet kon verdedigen. ...

476
476
Real krijgt mokerslag voor Clasico: keihard verdict Vinicius

Real Madrid bleef in de twee vorige seizoenen telkens met lege handen achter en snakt dus naar een ...

60
60
‘Onder uit de zak’-Pikant verhaal Overmars krijgt bizarre wending

Marc Overmars sloeg onlangs de deur bij The Great Old achter zich dicht. De sportief directeur ...

139
139
'Vandenhaute stuurde rivaal wandelen én probeerde bij Duivel'

Wouter Vandenhaute zorgde voor één van de strafste verhalen van de Belgische ...

132
132
Sommer komt daags na stunt met triest nieuws

Club Brugge heeft dinsdagavond voor een enorme stunt gezorgd door in de Champions League met 3-4 te ...

304
304
Charleroi blijft maar gaan: derde smaakmaker tekent bij

Ook na acht speeldagen blijft Charleroi zeer fraai meedraaien in de kop van het klassement. De ...

9
9
Taravel spreekt over zijn ambities en die van Anderlecht

Anderlecht gaat donderdag in de Europa League op bezoek bij Dinamo Zagreb en dat wordt een speciale ...

116
116
Verhaeghe zorgt voor oorverdovende explosie op sociale media

Bart Verhaeghe kon zijn geluk nauwelijks op na de sensationele Champions League-zege van Club Brugge ...

382
382
'Tresoldi doet Italianen niet alleen met hattrick bibberen'

Na de sensationele 3-4-overwinning van Club Brugge op het veld van Inter waren alle ogen gericht op ...

107
107
De Mil ziet mogelijk nog sterkhouder afhaken bij AA Gent

AA Gent kende een zeer drukke zomer, want het moest daarin maar liefst drie Europese voorrondes zien ...

137
137
'Club wil in januari bij CL-sensatie gaan shoppen'

Club Brugge maakte de voorbije jaren een stevige opmars op het Belgische en Europese toneel en ...

291
291
Ontslag in de maak? Euvrard spreekt heldere taal

Bij Standard koesterden ze hoge verwachtingen voor dit seizoen, waarbij ze zelfs luidop dromen van ...

270
270
Dendoncker is terug: wordt Ajax het slachtoffer?

Ruim dertig jaar na de vorige ontmoeting staat Ajax opnieuw voor een kolkend Poljud. En mogelijk ...

65
65
Ooit sensatie in JPL, nu tegenstander van Union SG

Union SG neemt het donderdagavond op tegen Real Sociedad. De Spanjaarden zijn de grote favoriet en ...

42
42
Bom barst bij Man Utd: Tielemans en Carrick reageren

De 2-0-nederlaag van Manchester United bij Atlético Madrid heeft niet alleen sportief voor ...

60
60

Meer sportnieuws