Promotiehoop in de Proximus League: Wie houdt Beerschot van de titel?

door
Promotiehoop in de Proximus League: Wie houdt Beerschot van de titel?

De 16 gelukkigen in 1A begonnen er vorige week alweer aan, dit weekend trappen ook de acht overige profclubs hun seizoen officieel af. Met Beerschot-Lokeren krijgen we zelfs meteen een ware topaffiche voorgeschoteld. Tijd dus voor een vooruitblik op de grootste kanshebbers om 1B na dit seizoen achter zich te laten en de jongens op het hoogste niveau te vervoegen.


Vorig jaar was die eer weggelegd voor KV Mechelen, dat in de barrageduels der periodekampioenen aan het langste eind trok tegen Beerschot. Ook voor de rechtbank werd de fel gecontesteerde promotie van Malinwa niet ongedaan gemaakt, en dus vatten de Antwerpenaren net als het gedegradeerde Lokeren het seizoen aan in 1B. Beerschot zag zo het orgelpunt van de steile opmars die na het faillissement in 2013 werd ingezet – met vier promoties in evenveel jaar tijd – opnieuw op het nippertje uitgesteld worden. Binnen de club hoopt men dat de derde keer de goede keer wordt, maar er staan een aantal ploegen klaar om daar een stokje voor te steken.

DE FAVORIET – BEERSCHOT
Toch hopen de Ratten om na twee verloren finales nu eindelijk door te stoten naar de hoogste divisie. Beerschot begint volgens de meeste waarnemers dan ook opnieuw als favoriet aan de strijd, al moest het wel afscheid nemen van een heleboel sterkhouders. Zo trok verdediger Jan Van den Berg transfervrij naar AA Gent, terwijl de huurbeurt van topschutter Dante Vanzeir bij KRC Genk geen vervolg kreeg. Ervaren rotten als Mohamed Messoudi en Gertjan De Mets lopen er eveneens niet meer bij, en ook de contracten van Tom Van Hyfte en Jimmy De Jonghe werden ietwat verrassend niet meer verlengd.

De voormalige aanvoerder ging uiteindelijk bij OHL aan de slag, terwijl De Jonghe bij Lokeren tekende. Twee rechtstreekse concurrenten in de titelstrijd, het bestuur kan maar beter hopen dat ze hier op termijn geen spijt van krijgen. De vertrekkers werden wel stuk voor stuk vervangen door gerichte aanwinsten, met enkele onbekende maar veelbelovende transfers uit de Ligue 2, Algerije en Kazachstan. Achterin komt Rubin Seigers, gehuurd van Genk, dan weer postvatten naast Denis Prychynenko, op het middenveld kan de ervaren Oostenrijker Raphael Holzhauser een stevige tandem gaan vormen met Alexander Maes.



Op het eerste zicht een bont allegaartje dus, maar coach Stijn Vreven bewees eerder al wel in staat te zijn om hier een hechte groep van te smeden. In doel kan hij bovendien nog steeds rekenen op Mike Vanhamel, voorin op sterke beer Marius Noubissi. De Kameroener maakte in zijn eerste seizoen al indruk en zet nu mogelijk een volgende stap in zijn ontwikkeling. De hoop is bovendien dat nieuwe aanwinst Prince Vinny Ibara een soortgelijk parcours kan afleggen, al is niet duidelijk wanneer de administratie rond zijn transfer precies afgerond zal worden.

Tot slot wordt verwacht dat ook jonge Belgische talenten als Quinten Simons en vooral middenvelder Brian De Keersmaecker hun veelbelovende prestaties van in Play-Off II kunnen bevestigen. Beerschot telt zo genoeg opties in elke linie en wist zich ondanks de moeilijke omstandigheden deze zomer dus voldoende te wapenen voor een nieuwe titelrace. Bovendien weet je maar nooit wat er in de slotweken van de transfermarkt nog uit de bus komt vallen. De ambities op ‘t Kiel zijn alvast klaar en duidelijk: alleen de titel en dus promotie volstaat.

DE UITDAGER – KSC LOKEREN
Hetzelfde gevoel heerst ongetwijfeld op Daknam, waar ook Lokeren aanvankelijk moeite kende om de harde realiteit van minstens een jaar in 1B onder ogen te zien. Het gevreesde degradatiespook van Roger Lambrecht werd zo eindelijk een feit, al zal de bandenmagnaat het allemaal niet meer van op de eerste rij moeten meemaken. De man die jarenlang de verpersoonlijking was van de club uit het Waasland verkocht 'zijn' club namelijk aan Louis de Vries, waarmee opnieuw een gewiekste zakenman op leeftijd het voorzitterschap van Lokeren op zich neemt.

De 72-jarige De Vries gaf echter al aan zo snel mogelijk terug te willen keren naar 1A, en dat door op efficiënte wijze te werk te gaan en in eerste instantie vooral in te zetten op ervaring. Dat bleek deze zomer meteen, want direct inzetbare versterkingen als De Jonghe en Jelle Van Damme werden gratis binnengehaald. Ook Francis Nganga, ex-Charleroi, heeft al heel wat JPL-wedstrijden op de teller staan. Bij Valencia en Parma werden dan weer jonge talenten als Fran Navarro en Abdou Diakhate gehuurd, en ook in Japan ging Lokeren op zoek naar goudklompjes.



Door de degradatie zagen de Waaslanders wel enkele sterkhouders vertrekken. Doelman Ortwin De Wolf ging bij Eupen aan de slag, Ari Skulason tekende bij KV Oostende. Olivier Deschacht kreeg dan weer geen nieuw contract, Marko Miric en Bambo Diaby werden van de hand gedaan. Sterkhouders als José Cevallos, Killian Overmeire en Steve De Ridder bleven samen met nog vele anderen dan weer wel gewoon op post. Davino Verhulst is in 1B bovendien een betrouwbaar sluitstuk en met Glen De Boeck zit er een trainer die 1A waardig is op de bank. Lokeren lijkt zo klaar om een vuist te maken en meteen een gooi te doen naar de titel in de tweede afdeling.

DE OUTSIDERS – UNION & OHL
Achter KV Mechelen en Beerschot toonde Union zich vorig seizoen de kruin van de rest van het pak. De Brusselaars eindigden in beide periodes in de top drie en hopen dit seizoen vast een volgende stap te zetten, maar het succes eiste wel al zijn tol in het Dudenpark. De veelbelovende coach Luka Elsner werd verleid door het Franse Amiens, Thomas Christiansen moet hem nu snel doen vergeten. Daarnaast lieten ook enkele bepalende actoren tussen de lijnen Union deze zomer achter zich, dat vooral in de offensieve linie zo flink onthoofd werd.

Absolute uitblinker Percy Tau keerde namelijk terug naar zijn Engelse moederclub Brighton en werd – mede door het uitblijven van zijn werkvergunning – inmiddels alweer aan Club Brugge verhuurd, terwijl goaltjesdief Youssoufou Niakaté dan weer het financiële boven het sportieve verkoos en in het Midden-Oosten aan de slag ging. Die andere smaakmaker, Faïz Selemani, bleef voorlopig gelukkig wel nog op post. Samen met aanwinsten als Antonio Romero, Casper Nielsen en Jonas Bager moet hij in staat zijn om dit Union op het gewenste niveau te houden.



Nog meer verandering bij OHL, dat vorig jaar tweemaal op een teleurstellende zesde plaats strandde. De Leuvenaars beseften eind vorig seizoen dan ook dat moederclub Leicester kopiëren geen succesrecept was en leggen hun sportieve lot voortaan liever in handen van coach Vincent Euvrard en, vooral, 'sportief adviseur' Frank Vercauteren. In het tussenseizoen mochten Georghe Hirst en Elliot Moore zo al terugkeren naar Engeland, ook de overeenkomsten met onder meer Koen Persoons, Jovan Kostovski en Dimitri Daeseleire werden niet verlengd.

Daartegenover staat wel dat men Van Hyfte in huis haalde, die ongetwijfeld het ongelijk van Beerschot wil bewijzen. Xavier Mercier moet dan weer de draaischijf op het middenveld worden, terwijl ook doelman Darren Keet het Belgische voetbal kent als zijn achterzak. Hoewel er zowel rond OHL als Union dus nog heel wat vraagtekens hangen lijken beide teams wel in staat om Beerschot en Lokeren het vuur aan de schenen te leggen. Indien het verlies van het koningskoppel in Brussel meevalt en de renovatiewerken in Leuven slagen, maken ze allebei zo zeker kans om een periodetitel mee te graaien.

DE REST VAN HET PAK
Een status die we de overige clubs in 1B toch net niet kunnen toedichten. Alle respect voor Westerlo, Roeselare, Lommel of Virton, maar zij lijken onvoldoende gewapend om de vier teams hierboven te bedreigen. Westerlo presteerde dan wel prima in de voorbereiding, maar dat wil weinig zeggen. Tenslotte moesten Bob Peeters en co de rol vorig seizoen na een sterke start ook nog helemaal lossen. Met onder meer Igor Vetokele werd wel een oude bekende naar Het Kuipke gehaald, en ook de twee Turkse huurlingen Berke Özer (Fenerbahce) en Recep Gül (Galatasaray) kunnen op papier mooie adelbrieven voorleggen.

Roeselare en Lommel kenden dan weer een vrij turbulent tussenseizoen. De West-Vlamingen namen al na enkele maanden afscheid van CEO Brian Tevreden en stelden met Arnar Gretarsson, de IJslander die als speler een tijdlang uitkwam voor Lokeren en die we ook nog kennen als voormalige sportief directeur van Club Brugge, slechts daags voor de competitiestart een nieuwe hoofdtrainer aan. De club kwam zelfs gedeeltelijk in andere handen terecht, maar toch bleef het op Schiervelde tot dusver windstil wat betreft inkomende transfers. Deze week pas werd met Jonathan Vervoort een eerste nieuwkomer voorgesteld.



Lommel, dat in Israëlische handen kwam, zag dan weer coach Tom Van Imschoot naar Genk trekken als assistent van Felice Mazzu. Ook hier werd met Stefan Gislason gekozen voor een vrij onervaren IJslander als vervanger. Daarnaast doet ook de terugkeer van doelman Gaëtan Coucke naar moederclub Genk en het vertrek van Leonardo Rocha ongetwijfeld pijn. Aan inkomende zijde werd vooral gekozen voor jong talent, met Ricardo Ippel als uitzondering op de regel. Dankzij zijn 'heimwee' werd met Arne Naudts zelfs nog een extra aanvaller op de kop getikt. Toch lijkt dit te weinig om straks mee te doen met de toppers in de reeks.

Tot slot neemt Virton de plek van Tubeke in, al trokken ook zij nog tevergeefs naar de rechtbank om daar verandering in te brengen. Dankzij een sterke eindronde en het gebrek aan licentieaanvragen bij de concurrentie dwongen de Luxemburgers vorig seizoen de promotie naar de profliga af. Om zich daar nu ook te handhaven werd er net over de zuidelijke landsgrens vooral gezocht naar gratis versterking. Maar liefst zeventien nieuwe spelers maakten al hun opwachting, maar grote namen zitten daar niet tussen. Ambitie om in één klap door te stoten naar het hoogste niveau lijken ze in Virton vooralsnog dan ook niet te koesteren.

LEES OOK: SK Beveren dendert voort: promotiefeest na knotsgek slot

Wie promoveert volgens u volgend seizoen naar 1A?

Meest recent

Drama voor Dick Advocaat: bondscoach toch niet naar WK

Dick Advocaat (78) heeft een verleden bij de Belgische nationale ploeg waar hij uiteindelijk werd ...

21
21
Schrikwekkende blessure Karetsas: Genk krijgt nieuws

Het was een schrikwekkend beeld afgelopen speeldag in de Jupiler Pro League: Konstantinos Karetsas ...

72
72
Hazard krijgt stevige tik van Vandenbempt

RSC Anderlecht pakte een heel belangrijke zege op het veld van RSC Anderlecht. De Brusselaars ...

124
124
'Openda op de wip: twee opties liggen op tafel'

Juventus verraste vriend en vijand door afgelopen zomer Loïs Openda over te nemen van RB ...

50
50
Ongeziene data: Zulte Waregem overklaste Anderlecht

RSC Anderlecht won met 2-4 van Zulte Waregem. Thorgan Hazard zorgde met zijn klasse voor de ...

105
105
Nieuwe titelfavoriet duikt plots op in JPL

De strijd om de top zes woedt nog hevig, maar de eerste drie staan al vast. Peter Vandenbempt ...

223
223
Vrancken looft smaakmakers: "Mooi om hen bij STVV te hebben"

STVV blijft bijzonder sterk voor de dag komen. De Kanaries wonnen heel knap met 1-4 van FCV Dender. ...

72
72
Onmisbare pion bij RSCA: impact is gigantisch groot

RSC Anderlecht won onverdiend met 2-4 van Zulte Waregem, dat een karrenvracht aan kansen kreeg. ...

217
217
Anderlecht zeker naar PO I? Albert stelt voorwaarde

Nog vier speeldagen te gaan in de reguliere competitie en de strijd om de tickets voor de Champions' ...

143
143
Het wit konijn van Garcia? "Beste speler in Eredivisie"

De Rode Duivels vertrekken eind maart naar de Verenigde Staten voor een oefenkamp. Maar in aanloop ...

146
146
'Vervanger voor Onyedika: Leko deelt pijnlijke tik uit'

Club Brugge kruist dinsdagavond de degens met Atlético Madrid, daarbij is een ticket voor de ...

353
353
Peeters geniet na sensationele promotie: "Vanavond géén Bob"

Het is amper eind februari en de eerste promovendus naar de Jupiler Pro League is al bekend. Zo is ...

160
160
Zorgenkind ondanks zege Anderlecht: kranten geven 4 op 10

Voor het eerst sinds 13 december heeft RSC Anderlecht nog een competitiewedstrijd kunnen winnen. ...

282
282
Grote zorgen Lukaku, De Bruyne: Conte doet boekje open

Eind volgende maand trekken de Rode Duivels naar de Verenigde Staten voor een voorbereidende stage ...

153
153
‘Club Brugge bereidt schoktransfer voor’

Club Brugge roert zich in Duitsland — en dat maakt daar nu al heibel. Blauw-Zwart mikt op een ...

189
189
Genk schrikt op: eerste verdict na akelig beeld Karetsas

KRC Genk heeft zondagnamiddag flinke averij opgelopen in de strijd om een deelname aan de Champions' ...

370
370
'Trainersdossier op zijn kop: wending Anderlecht compleet'

RSC Anderlecht heeft voor het eerst sinds 13 december nog eens een competitiematch kunnen winnen en ...

507
507
Westerlo mag plots dromen: "De Champions' Play-Off?"

Met nog vier speeldagen voor de boeg in de reguliere competitie blijft de strijd om de top zes in de ...

112
112
Zeer verrassende transferwending Thorgan Hazard?

Anderlecht zat de voorbije weken met een stevig spitsenprobleem. Met Adriano Bertaccini, Mihajlo ...

425
425
Moreira maakt einde aan indrukwekkende reeks van ex-club

Zondagavond stond er in de Ligue 1 nog een interessante affiche op het programma. Olympique Lyon zag ...

42
42
Taravel waarschuwt Anderlecht na cruciale zege

Anderlecht heeft zondag eindelijk nog eens gewonnen in de competitie. Op het veld van Zulte Waregem ...

330
330
Cornelis eerlijk: "Onze kansen op PO1 gehypothekeerd"

Een tijdlang leek Charleroi nog op weg naar een geweldig seizoen, maar op twee weken tijd is de ...

54
54
'Real Madrid verbaast en wil bij Club Brugge shoppen'

Club Brugge zal in de zomer ongetwijfeld weer enkele van zijn goudhaantjes moeten afstaan. Dankzij ...

725
725
Frustraties bij Essevee: "Dit resultaat is wreed"

Anderlecht heeft zondag voor de eerste keer in meer dan twee maanden nog eens een ...

206
206
Hazard 'verontschuldigt' zich na hattrick: "Maar vroeger..."

Anderlecht heeft zondag een broodnodige overwinning gepakt. Het wist eindelijk zijn slechte reeks in ...

209
209

Meer sportnieuws