De zomer van 200 miljoen: waarom 2019 alle Belgische records zal breken

Foto: De zomer van 200 miljoen: waarom 2019 alle Belgische records zal breken

Eindelijk, juli. Een nieuw schooljaar is weer achter de rug, de zomer werd ingezet onder een loden hittegolf. Terrasjes beleven hun traditionele hoogdagen, aan ijssalons en zwembaden wacht een lange file op een verfrissende hap of duik in het koele water. Ook op de autostrades en luchthavens is het druk, want heel wat mensen verkiezen België in de zomer achter zich te laten. Sommigen zelfs definitief.

Dat laatste geldt in ieder geval al zeker voor Wesley Moraes, Moussa Djenepo en Leandro Trossard. Hoewel de ex-spits van Club Brugge, de vroegere aanvaller van Standard en vooral de voormalige Genkse winger vast wel nog eens voet op Belgische bodem zullen zetten, zetten zij vanaf deze zomer hun carrière verder in de Premier League. Aston Villa, Southampton en Brighton hadden er in totaal maar liefst 60 miljoen euro voor over om zich van de goudhaantjes hun diensten te verzekeren.

Volgende halte: Engeland

Engeland is dan ook met voorsprong de meest populaire bestemming voor toppers die het niveau van de Jupiler Pro League ontgroeid zijn. Van de tien duurste uitgaande transfers uit ons land bleven alleen Youri Tielemans (AS Monaco) en Sergej Milinkovic-Savic (Lazio) op het Europese vasteland vertoeven. Al de rest, van Marouane Fellaini en Romelu Lukaku over Aleksandar Mitrovic, Wilfred Ndidi en José Izquierdo tot het drietal hierboven, beproefde zijn geluk in de bekendste competitie ter wereld.

Opvallend genoeg zakte van al deze spelers tot dusver nog niemand echt door het ijs. Het sterkt de kapitaalkrachtige Engelse clubs – daarom nog niet eens de toppers, zo bewijzen de transfers van Wesley, Djenepo en Trossard naar bescheiden ploegen zonder al te grootse ambities – in de overtuiging dat ze in België goede zaken kunnen doen. Zelfs voor een team uit de bodem van de Premier League vormt een transfersom van om en bij de 15 miljoen namelijk geen onoverkomelijk probleem.Ter vergelijking: Standard maakte van Zinho Vanheusden zopas de duurste inkomende transfer in de Belgische geschiedenis door de talentvolle verdediger voor 12,6 miljoen over te nemen van Inter. Dat is vier miljoen minder (!) dan wat Birmingham, vorig jaar het nummer zeventien in de Engelse tweede klasse, recent op tafel legde voor aanvaller Che Adams. Het financiële verschil met de jongens die werkelijk op het hoogste niveau in Engeland acteren is dus niets minder dan monumentaal te noemen.

Ponden boven euro’s

Het maakt dat onze clubs liever meewerken aan een transfer naar de Premier League dan naar pakweg de Serie A of Bundesliga, nochtans toch ook grote competities. Subtoppers uit deze landen kunnen echter niet op tegen het kapitaal waarover zelfs mindere Engelse goden als Aston Villa en Brighton beschikken, zo ondervonden Lazio en Wolfsburg recent nog in hun poging om Wesley en Trossard los te weken. Echte topploegen zijn vaak dan weer sceptisch om een speler rechtstreeks uit de Jupiler Pro League te halen.

Zelf zien de smaakmakers op onze velden een verblijf in de Engelse middenmoot doorgaans best wel zitten, ook al kost het hen Europees voetbal en een kans om elders mee te doen voor de prijzen. Transfers die eerst nog weken aanslepen zijn vaak dan ook snel beklonken eens een club uit de Premier League zijn zinnen werkelijk op een speler uit België heeft gezet. Vooral voor onze meest indrukwekkende en beloftevolle publiekstrekkers lijkt elke andere bestemming dan zelfs zo goed als uitgesloten.Zo staat ook voor Sander Berge een toekomst in Engeland in de sterren geschreven, net zoals Tielemans al bij al snel zijn weg naar Leicester vond. Samen met het succes van de Rode Duivels, waarvan een heleboel sterkhouders hun strepen eerst verdienden in de vaderlandse competitie, en de algemene inflatie van de markt is de toegenomen focus van de Engelse middenmoot op de Jupiler Pro League dan ook de voornaamste reden voor de hoge transferwinsten die onze clubs de laatste jaren mochten incasseren.

100 miljoen voor Genk & Club

Niet dat er ergens anders geen zaakjes te doen zijn. Zo trok Razvan Marin voor 12,5 miljoen naar Ajax en lijkt Genk de verhoopte miljoenen voor de vertrekgrage Ruslan Malinovskyi in Italië te zullen vinden, waar het eerder ook al Milinkovic-Savic, Kalidou Koulibaly en Timothy Castagne voor aardige sommen – en met succes – wist te slijten. AA Gent verkocht Birger Verstraete dan weer aan FC Köln, dat tevens interesse toont in Marvelous Nakamba van Club Brugge. Al komt in dat dossier ook Aston Villa alweer piepen.

Ondertussen is het u duidelijk dat de miljoenenslag voor de Belgische topclubs deze zomer nog lang niet voorbij is. Vooral bij kampioen Genk en vice-kampioen Club Brugge lijkt er na de eerdere recordtransfers van Trossard en Wesley nog heel wat meer activiteit op til te zijn. Zo lonkt behalve de eerder vermelde Berge en Malinovskyi ook prijsschutter Ally Samatta stevig naar de uitgang van de Luminus Arena. Samen vertegenwoordigt het drietal een marktwaarde van ongeveer 50 miljoen euro.Bij Club genieten naast Nakamba vooral flankspelers Krépin Diatta en Emmanuel Dennis de nodige interesse, terwijl ook Arnaut Danjuma nog steeds door een aantal clubs gevolgd wordt. Stefano Denswil lijkt na meerdere afgesprongen pogingen Jan Breydel dan weer eindelijk te zullen verlaten voor een nieuw avontuur bij Bologna, dat tevens bereid is negen miljoen neer te tellen voor Takehiro Tomiyasu van STVV. Ook dit handvol Bruggelingen kan samen gemakkelijk nog meer dan 50 miljoen euro in het laatje brengen.

Op recordkoers

De zomer van 2019 zal dan ook de geschiedenis ingaan als het lucratiefste tussenseizoen aller tijden. In totaal schreven teams uit de Jupiler Pro League nu al maar liefst 112 miljoen euro bij op de rekening, op zich al de derde hoogste inkomstenstroom ooit. Dat bedrag wordt mee de hoogte ingepompt door het feit dat Anderlecht en Standard nog langs de kassa passeerden voor Leander Dendoncker en Christian Luyindama. Ook de zeven miljoen die Genk aan Zulte Waregem betaalde voor Théo Bongonda telt mee.

Zo zijn we vermoedelijk nog slechts één grote deal verwijderd van een verbetering van vorig jaar, toen de Belgische clubs 119 miljoen aan transferinkomsten lieten noteren. Daarna komt al snel ook het absolute hoogtepunt van bijna 147 miljoen uit 2017 – toen behalve Tielemans en Izquierdo ook onder andere Landry Dimata, Henry Onyekuru, Soualiho Meité en Björn Engels tonnen geld opleverden – in het vizier. Met nog een hele zomer voor de boeg lijkt een nieuw transferrecord dan ook haast onvermijdbaar.Indien de genoemde spelers effectief nog allemaal vertrekken en er hier en daar nog een lijk uit de kast komt vallen – zo hoopt Charleroi bijvoorbeeld Victor Osimhen nog ten gelde te maken – is zelfs een totaal verkoopcijfer van meer dan 200 miljoen euro niet ondenkbaar. Voor een mercato die nu al bol staat van de records, van Vanheusden als prijzigste aanwinst over Bongonda als grootste transfer tussen twee Belgische clubs tot Wesley als duurste vertrekker, zou het eigenlijk niet meer dan passend zijn. Nu alleen nog hopen dat de geïnde miljoenen ook weer goed geïnvesteerd worden.

POLL: Zijn de vele toptransfers goed of slecht voor de JPL?

'Al Ain biedt Lestienne monsterloon aan'

Real Madrid begint met Hazard op de bank

"Club Brugge deed geen bod, Lommel SK wel"

Vandaag 10 Juli 2020

  • teaser
  • compact
{insert image alt}

De kalenderklucht: hoe Pro League zichzelf voor schut blijft zetten

Nils Van Brantegem heeft een hondenjob. Én allicht stilaan een stevige afkeer van het BAS. Die deed ...

721
{insert image alt}

Zo win jij deze week 540 euro met 10 euro inzet op Serie A, La Liga & PL!

In België blijft helaas vooral alles rond het voetbal de actualiteit domineren, maar in Italië, ...

27
{insert image alt}

Miscasting van Roofe: zelfs geen miniatuurversie van Aguero

Vorige zomer legde speler-inspirator Vincent Kompany de basis voor het nieuwe RSC Anderlecht 2.0. De ...

473
{insert image alt}

'KV Kortrijk legt speler vast voor 900.000 euro'

The sky is the limit voor Lommel SK sinds de City Football Group er neerstreek. De Limburgers staan ...

43
{insert image alt}

AEL Limassol trekt Belgische middenvelder aan

De Belgische ploegen laten de transfervrije Belgen lopen. Nadat Viktor Klonaridis gratis naar APOEL ...

9
{insert image alt}

'Al Ain biedt Lestienne monsterloon aan'

Maxime Lestienne wil Standard verlaten en ingaan op het voorstel van Al-Ain. Die club speelt het ...

137
{insert image alt}

Real Madrid begint met Hazard op de bank

Real Madrid neemt het vanavond op tegen Alaves en Zinedine Zidane heeft dan toch een plaats voor ...

58
{insert image alt}

Brescia beschuldigt Balotelli van overgewicht

Het is Brescia alles eraan gelegen om Mario Balotelli zo snel mogelijk uit de club te zetten. ...

17
{insert image alt}

"Club Brugge deed geen bod, Lommel SK wel"

In de transferperiode worden er bijzonder veel geruchten gelanceerd. Zo is er bijzonder veel te doen ...

283
{insert image alt}

'Standard en KV Mechelen zetten zinnen op Bulgaars international'

Standard is op zoek naar betaalbare versterking en speurt daarom rond in landen als Bulgarije. Daar ...

132
{insert image alt}

Alweer een jeugdproduct van Anderlecht naar de Bundesliga

RSC Anderlecht heeft een uitstekende jeugdopleiding. Nathan De Medina maakte zijn debuut voor RSCA, ...

152
{insert image alt}

'AA Gent wil opnieuw voor inkomende recordtransfer zorgen'

AA Gent toonde zich al erg actief op de zomermercato. Het haalde namelijk al zes nieuwkomers in ...

186
{insert image alt}

Bolasie doet Anderlecht-fans dromen van terugkeer

Op voorspraak van Romelu Lukaku kwam Yannick Bolasie twee seizoenen geleden een halfjaar op ...

426
{insert image alt}

Topclubs leggen druk bij Pro League: "Kan niet anders"

Door het feit dat het Belgische Arbitragehof voor de Sport Waasland-Beveren gelijk gaf in zijn ...

522
{insert image alt}

Vervanger De Bruyne? 'City laat oog vallen op PL-uitblinker'

Vreest Manchester City dan toch een vertrek voor Kevin De Bruyne? Het zou best weleens kunnen, want ...

160
{insert image alt}

Club-flop bewijst ongelijk Clement met unieke prestatie

Een echte flop mogen we hem eigenlijk niet noemen, want Sofyan Amrabat liet bijwijlen ...

425
{insert image alt}

Bolasie gelooft in Kompany & dicht één RSCA-jonkie grote toekomst toe

Zijn passage was kort en wispelturig, maar het Lotto Park heeft overwegend goede herinneringen aan ...

175
{insert image alt}

Ramp voor Real: stevige opdoffer in Spaanse titelstrijd

Eden Hazard is terug fit, al start hij vanavond tegen Alavés vermoedelijk nog op de bank. Voor de ...

452

Gisteren 09 Juli 2020

{insert image alt}

Inter slikt opdoffer in Verona na wissel Lukaku

Voor Internazionale staat er dit seizoen niet al te veel meer op het spel. Lukaku & co deden ...

189
{insert image alt}

'Hazard ziet zwak seizoen bestraft op FIFA 21'

Eden Hazard kon zich sinds zijn overstap van vorige zomer nog niet doorzetten bij Real Madrid. De ...

986
{insert image alt}

'Oude bekende Ajax moet Vanaken in Brugge houden'

Ajax komt een van de komende dagen met een officieel bod bij Werder Bremen voor Davy Klaassen. ...

452
{insert image alt}

Man Utd stoomt richting CL met twee nieuwe Premier League-records

Manchester United is de laatste weken helemaal onder stoom. The Mancunians haalde al voor de ...

209
{insert image alt}

Belgische aanvaller trekt permanent naar Ligue 2

Ook in Frankrijk zijn er heel wat Belgen actief, sommigen vertoeven er zelfs al heel hun carrière. ...

94
{insert image alt}

Anderlecht doet opnieuw zaken met bevriende club

Anderlecht heeft vandaag opnieuw een transfer afgerond. De Brusselaars nemen namelijk voor minstens ...

488
{insert image alt}

UEFA neemt ingrijpende beslissing over VAR

Begin augustus worden ook de resterende wedstrijden in het huidige seizoen van de Champions- en ...

358
{insert image alt}

'Nieuw JPL-seizoen mogelijk uitgesteld door tijdgebrek'

Waasland-Beveren haalde dan toch zijn gelijk in zijn aanklacht bij het BAS voor onterechte ...

816
{insert image alt}

'Finale tussen Beerschot en OHL wordt sowieso gespeeld'

Het BAS liet de degradatie van Waasland-Beveren woensdag nietig verklaren en dus heerst er momenteel ...

571
{insert image alt}

"Nam Pro League dezelfde beslissing als Anderlecht laatste was?"

Het Belgische voetbal verkeert andermaal in een staat van complete chaos. Woensdag liet het Belgisch ...

574
{insert image alt}

UEFA maakt definitieve plannen Champions League bekend

De Champions League gaat definitief worden uitgespeeld in de Portugese hoofdstad Lissabon. Ondanks ...

161
{insert image alt}

KDB-mania: Engelse topanalisten gaan helemaal los over De Bruyne

In de Engelse Premier League wordt eerstdaags de trofee voor 'Speler van het Jaar' uitgedeeld. Na ...

1890
{insert image alt}

Spurs-Belgen lijden pijnlijk puntenverlies tegen staartploeg

In de Engelse strijd om een Europees ticket, heeft Tottenham Hotspur donderdag duur puntenverlies ...

85
{insert image alt}

'Club Brugge overweegt verrassende contractverlenging'

Club Brugge maakte donderdag bekend dat het contract van Eder Balanta is opengebroken. De ...

896
{insert image alt}

Suarez maakt opmerkelijk statement bij Barça

Luis Suarez heeft naar de 1-0 overwinning van FC Barcelona op Espanyol gereageerd op de situatie ...

233