EXCLUSIEF Zetterberg: "Zo een talent als hem zie ik nu niet bij Anderlecht"

475
EXCLUSIEF Zetterberg:

Dertig jaar geleden deed RSC Anderlecht één van de meest opvallende transfers uit zijn clubgeschiedenis. Het haalde Nii Lamptey naar België en dat na een onwaarschijnlijk verhaal. 'De nieuwe Pelé' maakte het nadien niet waar, ondanks een veelbelovend begin. We spraken met Yaw Preko, Pär Zetterberg en Adri Van Tiggelen over het voormalige wonderkind.


'De nieuwe Pelé' werd hij genoemd omdat de Braziliaanse legende hem op een jeugdtoernooi aan het werk zag met Ghana en hij hem zijn opvolger noemde. Een zware vloek, want zo werd hij bij elke club aangekondigd. Anderlecht wist Lamptey aan te trekken en die transfer ging niet zonder slag of stoot. Lamptey trok illegaal drie Afrikaanse grenzen over en kwam met een vals paspoort, als zoon van Stephen Keshi, naar Brussel. In zijn biografie - Nii Lamptey, de vloek van Pelé - , die onlangs verscheen, doet Lamptey het hele verhaal en dat is bijzonder pittig. Het leven heeft hem niet gespaard… Hij kwam amper geschoold naar België, werd bedrogen door een Italiaanse makelaar en reisde de wereld rond op zoek naar voetbalsucces.

Preko kent Lamptey al zeer lang. Ze speelden samen bij de jeugdteams van Ghana en nadien ook bij Anderlecht. "Ik herinner mij enorm veel van hem omdat we van de jeugd tot het eerste elftal van Ghana samenspeelden en uiteraard vanwege onze tijd in België. Nii was een spits met heel veel energie, kracht, veel dribbelvaardigheden en een speler met bijzonder veel lef die kon scoren en het is jammer dat hij eigenlijk te vroeg is geboren", doelt hij op de begeleiding die toen ontbrak en die Lamptey zijn carrière zou kosten.


Lamptey samen met Van Tiggelen.
Van Tiggelen was al een ervaren speler toen Lamptey naar Anderlecht afzakte. "Ik was toen al over de dertig en dan ben je toch vooral met jezelf bezig. Je zag op training meteen dat het een speler met zeer veel talent was en hij had ook veel lef. Lamptey durfde acties maken en je zag meteen dat het niet lang zou duren vooraleer hij bij het eerste elftal zou mogen spelen."

Zetterberg was ook bij Anderlecht, als jonge speler, en zag ook dat Lamptey enorm veel talent had. "Hij was echt een enorm talent, die ook met de bal aan de voet zeer snel was, en hij was ook enorm balvast. Iedereen dacht meteen dat hij een zeer grote speler zou gaan worden."

Dat leek ook zo te gaan gebeuren, want Lamptey maakte meteen indruk en er waren zelfs geruchten dat het Marseille van Bernard Tapie hem wilde halen voor 750 miljoen BEF (19 miljoen euro, nvdr.) maar dat kwam er nooit van. Lamptey kwam in handen van een verkeerde makelaar en via Anderlecht ging het nog via Aad de Mos richting PSV en nadien Aston Villa. Vanaf dan ging het enkel minder goed en speelde hij voor Coventry, Venezia, Union de Santa Fe, Ankaraguçu, Uniao Leiria, Greuther Fürth, Shandon Luneng, Al-Nassr en Asante Kotoko. Op amper 32-jarige was zijn loopbaan over en out, ook vanwege een knie die geen professioneel voetbal meer aankon. Hij speelde 38 interlands voor Ghana.


Lamptey werd door de Braziliaanse legende Pelé zijn opvolger genoemd.
Van Tiggelen, nadien ook ploegmaat bij PSV, vindt het bijzonder jammer dat de carrière van Lamptey nooit echt op toerental is gekomen. "Ik weet niet exact wat er zich na Anderlecht en PSV heeft afgespeeld, want ik heb dat niet echt gevolgd. Verkeerde makelaar? Die begeleiding is inderdaad cruciaal voor jonge spelers, maar vaak worden zij door makelaars aanzien als hun ‘goudvisjes’ die geld moeten opbrengen. Het sportieve aspect is dan niet belangrijk, maar wel hoeveel ze er aan kunnen verdienen. Ze paaien die jongens dan met geld, auto’s, huizen, noem maar op. Ze willen hen meteen naar AC Milan of Arsenal loodsen en laten hen daar dan aan hun lot over. Het is volgens mij nog altijd beter om eerst door te breken bij een kleinere ploeg…"

Bij elke club werd Lamptey als 'De Opvolger van Pelé' aangekondigd. Een enorme druk. Zetterberg zag niet meteen dat de uitspraak van Pelé op hem woog. "Neen, ik denk niet dat hij er grote problemen mee had, althans in het begin toch niet. Aad de Mos was een grote fan van hem en Lamptey voelde dat, dus hij had daarover geen problemen. Dat hij de top niet haalde? Hij was toen echt goed bij Anderlecht, ook bij de eerste ploeg, en ik was nadien zeer verbaasd dat hij zijn potentieel niet ten volle heeft kunnen benutten. Lamptey was echt een enorm talent. Momenteel zie ik zo geen talent rondlopen, althans bij Anderlecht toch niet."


V.L.N.R.: Lamptey, Asare en Preko.
Preko is ook nog woonachtig in Ghana, waar Lamptey nu een voetbalschool heeft. "Ik heb nog contact met Nii en we zien elkaar soms nog." Er is één verhaal dat bijzonder grappig is in het boek. Lamptey was al in Brussel, toen Anderlecht zijn landgenoten en ex-ploegmaats Preko en Isaac Asare ook aantrok. In een tijd voor het internet en mobiele telefoons, stonden de twee op een avond plots aan het raam waar Lamptey toen verbleef. Die was enorm verrast dat ze ook in Brussel waren en voor Anderlecht gingen spelen.

"Ja (lacht). Hij was toen enorm verrast en zeer gelukkig om ons te zien toen we in België arriveerden", herinnert Preko zich. "Hem met een speler van nu vergelijken? Lamptey was een klasse apart en ik denk niet dat veel jonge spelers zich vandaag de dag met hem zouden kunnen vergelijken."

In het boek is de mentaal ijzersterke Lamptey zeker niet rouwig om zijn carrière. "Zelfs nu hoor ik dat ene zinnetje van Pelé nog als mensen het in de media over mij hebben. Ik heb inderdaad die verwachtingen niet kunnen inlossen. Als die vergelijking nooit was gemaakt, dan hadden de mensen nu heel anders over mij gesproken. De vergelijking was uiteindelijk niet eerlijk. Als die echt had geklopt, dan had ik bij FC Barcelona, Real Madrid of Manchester United gevoetbald. De écht grote clubs. Dat is nooit gebeurd. Maar heb ik daarom gefaald als voetballer? Natuurlijk niet. Ik ben geen mislukking. Ik ben een overlever. Een overlever die weigert zich kapot te laten maken."

Nii Lamptey - De vloek van Pelé: 223 p., 21,95 euro - Uitgeverij Edicola

LEES OOK: Anderlecht verrast compleet met nieuwe coach Futures

Een goede les om jonge spelers nooit te veel druk op te leggen?

Meest recent

'Real Madrid breekt met traditie en trekt mercato op'

Bij Real Madrid gooiden ze het na twee seizoenen zonder trofee in de zomer over een andere boeg. ...

18
18
Swerts heeft duidelijke boodschap voor ultieme EK-match

Nog maar vier keer waren de Jonge Duivels erbij op het EK U21, de laatste keer in 2023. Ze willen in ...

14
14
Genekt door ex-speler Club: pijnlijke avond voor Pocognoli

Sébastien Pocognoli versierde in de zomer een fraaie job als bondscoach van Schotland. Die ...

17
17
Spanje haalt stevig uit tegen Kroatië, Engeland herpakt zich

Dinsdagavond stond ook in groep A3 van de Nations League de tweede speeldag op het programma. Spanje ...

49
49
Genk trots: Ito schrijft geschiedenis in Japan

Voor KRC Genk is het tot dusver nog geen al te prettig seizoen geweest. De Limburgers zijn zeer ...

25
25
Degryse uit grote twijfels bij twee Rode Duivels

De interlandperiode is ondertussen halfweg en na twee wedstrijden is de hand van Mark van Bommel bij ...

70
70
Met de groeten van Bassette: Jonge Duivels op zucht van EK

Ook de Jonge Duivels werken een extra lang interlandluik af, waarin ze hopen om kwalificatie voor ...

70
70
Gooit Van Bommel nog verrassende debutant in de strijd?

De Rode Duivels zitten halfweg hun intense vierluik in deze interlandperiode in de Nations League. ...

79
79
Ito tekent na vertrek bij STVV bij verrassende club

STVV was vorig seizoen dé sensatie van de Jupiler Pro League, want het eindigde knap als ...

57
57
Albert kritisch voor Van Bommel: "Waarom deed hij dat?"

België verloor terecht met 0-1 van Frankrijk. De Fransen waren beter in het veldspel en kregen ...

131
131
Anderlecht verrast compleet met nieuwe coach Futures

RSC Anderlecht ontsloeg Jelle Coen nadat zijn start had gemist met RSCA Futures. De Brusselaars ...

192
192
‘Verhaeghe breekt taboe: recordtransfer op komst’

Bart Verhaeghe noemt het zelf het geheim achter de Brugse oorlogskas. Toch dreigt Club Brugge die ...

500
500
Hallucinant verhaal: Spookvoetballer verleidt 3 profclubs

Een ongelooflijk voetbalverhaal krijgt binnenkort een opvallend vervolg bij onze Nederlandse buren. ...

34
34
Stijnen verrast: weldra nieuwe coach bij Patro?

Stijn Stijnen levert al jaren zeer goed werk bij Patro Eisden. Hij is er eigenlijk manager naar ...

91
91
Bruno en Anderlecht krijgen er kwaliteitsinjectie bij

RSC Anderlecht is correct begonnen aan het seizoen. De Brusselaars hopen dit jaar de top twee weer ...

337
337
Charleroi pakt uit: nieuwste revelatie tekent bij

Na zeven speeldagen in de Jupiler Pro League is Charleroi zonder twijfel de voorlopige revelatie. De ...

9
9
Duitsers schotelen Tresoldi nieuwe test voor

De voorbije maanden was er al heel wat te doen om Nicolo Tresoldi. Nadat hij zich in zijn eerste ...

107
107
Premier League bevestigt City-bom: zware sancties wachten

De voorbije dagen hing al een enorme bom boven de Premier League. Zo was al uitgelekt dat Manchester ...

139
139
Zorgen om Lukaku: pijnlijk scenario dreigt

De Rode Duivels hebben maandag niet opnieuw kunnen winnen, want een late flits van Olise zorgde ...

127
127
Nog stevige kalenderwijzigingen op komst in Croky Cup?

Afgelopen weekend maakten de eerste profclubs hun intrede in de Croky Cup, met alle tweedeklassers ...

239
239
Degryse pakt uit met opvallend beeld: fans reageren massaal

Marc Degryse heeft zijn plek op en vlak naast het voetbalveld ondertussen al enkele jaren geleden ...

169
169
Piedfort worstelt in Ligue 1: "Ik ben geschrokken"

Afgelopen zomer zetten weer heel wat spelers uit de Jupiler Pro League de stap naar een grotere ...

42
42
Boeckx glashelder: “Dat is het droommiddenveld van Rode Duivels”

De Rode Duivels zijn er dinsdagavond niet in geslaagd om ook hun tweede interland onder Mark van ...

647
647
Saelemaekers slikt nieuwe domper na niet-selectie

Het tijdperk van Mark van Bommel bij de Rode Duivels is behoorlijk goed begonnen. Na een zege in ...

37
37
Promotie Mannaert officieel: KBVB meldt verrassende details

Er is sinds het WK alweer heel wat veranderd bij de voetbalbond. Met Mark van Bommel kwam er een ...

137
137

Meer sportnieuws