EXCLUSIEF Zetterberg: "Zo een talent als hem zie ik nu niet bij Anderlecht"

475
EXCLUSIEF Zetterberg:

Dertig jaar geleden deed RSC Anderlecht één van de meest opvallende transfers uit zijn clubgeschiedenis. Het haalde Nii Lamptey naar België en dat na een onwaarschijnlijk verhaal. 'De nieuwe Pelé' maakte het nadien niet waar, ondanks een veelbelovend begin. We spraken met Yaw Preko, Pär Zetterberg en Adri Van Tiggelen over het voormalige wonderkind.


'De nieuwe Pelé' werd hij genoemd omdat de Braziliaanse legende hem op een jeugdtoernooi aan het werk zag met Ghana en hij hem zijn opvolger noemde. Een zware vloek, want zo werd hij bij elke club aangekondigd. Anderlecht wist Lamptey aan te trekken en die transfer ging niet zonder slag of stoot. Lamptey trok illegaal drie Afrikaanse grenzen over en kwam met een vals paspoort, als zoon van Stephen Keshi, naar Brussel. In zijn biografie - Nii Lamptey, de vloek van Pelé - , die onlangs verscheen, doet Lamptey het hele verhaal en dat is bijzonder pittig. Het leven heeft hem niet gespaard… Hij kwam amper geschoold naar België, werd bedrogen door een Italiaanse makelaar en reisde de wereld rond op zoek naar voetbalsucces.

Preko kent Lamptey al zeer lang. Ze speelden samen bij de jeugdteams van Ghana en nadien ook bij Anderlecht. "Ik herinner mij enorm veel van hem omdat we van de jeugd tot het eerste elftal van Ghana samenspeelden en uiteraard vanwege onze tijd in België. Nii was een spits met heel veel energie, kracht, veel dribbelvaardigheden en een speler met bijzonder veel lef die kon scoren en het is jammer dat hij eigenlijk te vroeg is geboren", doelt hij op de begeleiding die toen ontbrak en die Lamptey zijn carrière zou kosten.


Lamptey samen met Van Tiggelen.
Van Tiggelen was al een ervaren speler toen Lamptey naar Anderlecht afzakte. "Ik was toen al over de dertig en dan ben je toch vooral met jezelf bezig. Je zag op training meteen dat het een speler met zeer veel talent was en hij had ook veel lef. Lamptey durfde acties maken en je zag meteen dat het niet lang zou duren vooraleer hij bij het eerste elftal zou mogen spelen."

Zetterberg was ook bij Anderlecht, als jonge speler, en zag ook dat Lamptey enorm veel talent had. "Hij was echt een enorm talent, die ook met de bal aan de voet zeer snel was, en hij was ook enorm balvast. Iedereen dacht meteen dat hij een zeer grote speler zou gaan worden."

Dat leek ook zo te gaan gebeuren, want Lamptey maakte meteen indruk en er waren zelfs geruchten dat het Marseille van Bernard Tapie hem wilde halen voor 750 miljoen BEF (19 miljoen euro, nvdr.) maar dat kwam er nooit van. Lamptey kwam in handen van een verkeerde makelaar en via Anderlecht ging het nog via Aad de Mos richting PSV en nadien Aston Villa. Vanaf dan ging het enkel minder goed en speelde hij voor Coventry, Venezia, Union de Santa Fe, Ankaraguçu, Uniao Leiria, Greuther Fürth, Shandon Luneng, Al-Nassr en Asante Kotoko. Op amper 32-jarige was zijn loopbaan over en out, ook vanwege een knie die geen professioneel voetbal meer aankon. Hij speelde 38 interlands voor Ghana.


Lamptey werd door de Braziliaanse legende Pelé zijn opvolger genoemd.
Van Tiggelen, nadien ook ploegmaat bij PSV, vindt het bijzonder jammer dat de carrière van Lamptey nooit echt op toerental is gekomen. "Ik weet niet exact wat er zich na Anderlecht en PSV heeft afgespeeld, want ik heb dat niet echt gevolgd. Verkeerde makelaar? Die begeleiding is inderdaad cruciaal voor jonge spelers, maar vaak worden zij door makelaars aanzien als hun ‘goudvisjes’ die geld moeten opbrengen. Het sportieve aspect is dan niet belangrijk, maar wel hoeveel ze er aan kunnen verdienen. Ze paaien die jongens dan met geld, auto’s, huizen, noem maar op. Ze willen hen meteen naar AC Milan of Arsenal loodsen en laten hen daar dan aan hun lot over. Het is volgens mij nog altijd beter om eerst door te breken bij een kleinere ploeg…"

Bij elke club werd Lamptey als 'De Opvolger van Pelé' aangekondigd. Een enorme druk. Zetterberg zag niet meteen dat de uitspraak van Pelé op hem woog. "Neen, ik denk niet dat hij er grote problemen mee had, althans in het begin toch niet. Aad de Mos was een grote fan van hem en Lamptey voelde dat, dus hij had daarover geen problemen. Dat hij de top niet haalde? Hij was toen echt goed bij Anderlecht, ook bij de eerste ploeg, en ik was nadien zeer verbaasd dat hij zijn potentieel niet ten volle heeft kunnen benutten. Lamptey was echt een enorm talent. Momenteel zie ik zo geen talent rondlopen, althans bij Anderlecht toch niet."


V.L.N.R.: Lamptey, Asare en Preko.
Preko is ook nog woonachtig in Ghana, waar Lamptey nu een voetbalschool heeft. "Ik heb nog contact met Nii en we zien elkaar soms nog." Er is één verhaal dat bijzonder grappig is in het boek. Lamptey was al in Brussel, toen Anderlecht zijn landgenoten en ex-ploegmaats Preko en Isaac Asare ook aantrok. In een tijd voor het internet en mobiele telefoons, stonden de twee op een avond plots aan het raam waar Lamptey toen verbleef. Die was enorm verrast dat ze ook in Brussel waren en voor Anderlecht gingen spelen.

"Ja (lacht). Hij was toen enorm verrast en zeer gelukkig om ons te zien toen we in België arriveerden", herinnert Preko zich. "Hem met een speler van nu vergelijken? Lamptey was een klasse apart en ik denk niet dat veel jonge spelers zich vandaag de dag met hem zouden kunnen vergelijken."

In het boek is de mentaal ijzersterke Lamptey zeker niet rouwig om zijn carrière. "Zelfs nu hoor ik dat ene zinnetje van Pelé nog als mensen het in de media over mij hebben. Ik heb inderdaad die verwachtingen niet kunnen inlossen. Als die vergelijking nooit was gemaakt, dan hadden de mensen nu heel anders over mij gesproken. De vergelijking was uiteindelijk niet eerlijk. Als die echt had geklopt, dan had ik bij FC Barcelona, Real Madrid of Manchester United gevoetbald. De écht grote clubs. Dat is nooit gebeurd. Maar heb ik daarom gefaald als voetballer? Natuurlijk niet. Ik ben geen mislukking. Ik ben een overlever. Een overlever die weigert zich kapot te laten maken."

Nii Lamptey - De vloek van Pelé: 223 p., 21,95 euro - Uitgeverij Edicola

LEES OOK: Bertaccini zet volgende stap: transfer in aantocht?

Een goede les om jonge spelers nooit te veel druk op te leggen?

Meest recent

Franse pers hard voor Duivels: "Zijn basisplaats was fiasco"

Frankrijk zal nog een tijdje het zwarte beest van de Rode Duivels bleven. Maandag leken ze komaf te ...

7
7
Sibierski aan de slag: nu al víér wintertransfers Anderlecht

Bij RSC Anderlecht kwam de XXL-interlandperiode welgekomen. Coach Vitor Bruno kreeg nog een ...

185
185
'Kompany vloekt: Engelsen brengen droomtransfer in gevaar'

Bayern München maakt zich op voor een stevig tweede luik van het seizoen. Ondertussen is de ...

28
28
Vanaken mee ten onder in Parijs: "Wereldtop te hoog gegrepen"

Lange tijd hielden ze de schijn hoog op en ze hebben er ook flink voor geknokt. Maar uiteindelijk ...

162
162
Vandenbempt benoemt Belgische uitblinkers: "Van wereldklasse"

Het heeft niet mogen zijn voor de Rode Duivels. Maandagavond stonden ze tot de 77ste minuut nochtans ...

116
116
"Amper aan de bal" - Belgische kranten streng voor minste Duivel

De Rode Duivels hebben maandagavond de kans laten liggen om de leidersplaats te grijpen in hun ...

744
744
'Club Brugge slaat toe: 'nieuwe Lewandowski' op komst'

Club Brugge heeft een nieuwe spits op het oog. In Zwitserland valt zijn naam al in één ...

235
235
Mokerslag afwezige Duivel: seizoen grotendeels om zeep

Het zijn zware dagen voor Alexis Saelemaekers. Bondscoach Mark van Bommel liet de winger van AC ...

82
82
Van Bommel trekt heldere conclusie na ondergang in Frankrijk

Mark van Bommel heeft een goede start genomen als Belgisch bondscoach. Maar de Nederlander maakte ...

209
209
L'Equipe pakt Duivels aan: drie spelers gebuisd, één 3 op 10

Frankrijk blijft het zwarte beest van de Rode Duivels. Na een weergaloos slotkwartier van Les Bleus, ...

466
466
Belgisch lichtpunt in Parijs: zelfs Zidane zwaait met lof

Lange tijd zag het er goed uit, maar de Rode Duivels zijn er dan toch niet in geslaagd een goed ...

229
229
Uitblinker Lavia uit frustratie na Franse comeback

De Rode Duivels kwamen tegen Frankrijk op voorsprong dankzij Dodi Lukebakio. Vooral de pass van ...

147
147
Ngoy verbaast met reactie na Frankrijk – België

België nam het in het Stade de France op tegen Frankrijk. De Rode Duivels, zonder Youri ...

198
198
Castagne ziet groot probleem bij Rode Duivels

De Rode Duivels stonden voor tegen Frankrijk, maar uiteindelijk kwam de klasse van de formatie van ...

127
127
Italië pakt winst tegen Turkije: België plots in gevarenzone

De Rode Duivels stonden lange tijd op een 0-1 voorsprong tegen Frankrijk, maar uiteindelijk kreeg ...

146
146
Rode Duivels kopje onder na straffe masterclass Frankrijk

De Rode Duivels namen het een tweede keer op korte tijd op tegen Frankrijk. Zinedine Zidane en ...

182
182
Revelatie en tóch domper bij Rode Duivels: “Goud waard”

De Rode Duivels gingen de rust in met een 0-1 voorsprong in het Stade de France. Dodi Lukebakio ...

131
131
Club Brugge grijnst: Forbs keert terug met extra motivatie

Club Brugge zal in de loop van deze week zijn internationals weer verwelkomen. Carlos Forbs keert ...

257
257
België leidt in Parijs! Franse fans worden wild van één Duivel

De Rode Duivels kruisen maandagavond voor de tweede keer op één week tijd de degens ...

156
156
'Principe-akkoord Harry Kane bereikt: contract tot 2029'

Harry Kane blijft ook dit seizoen de doelpunten aan mekaar rijgen. Logisch dus dat de Engelse spits ...

65
65
'Club op scherp gezet: Seys op vierkoppig verlanglijstje'

Joaquin Seys start maandagavond in de basiself van de Rode Duivels tegen Frankrijk. Een goede test ...

309
309
'Afwezige Duivel grote verliezer: aftocht onder Van Bommel'

Maandagavond wacht nog een bezoek aan Frankrijk, maar voorlopig hebben de Rode Duivels een geslaagd ...

401
401
De 11 namen: Van Bommel pakt uit met verrassing van formaat

Om het vierluik in de Nations League af te ronden nemen de Rode Duivels het zo dadelijk op tegen ...

306
306
Thorup experimenteert: opvallende wissels in Genk?

Met een magere negen op 21 schoot KRC Genk voor de interlandbreak niet bepaald vlot uit de ...

196
196
Jean-Marie Pfaff compleet verrast door brutale diefstal

Jean-Marie Pfaff heeft de voorbije jaren heel wat meegemaakt. Zijn vrouw Carmen kreeg een ...

116
116

Meer sportnieuws