Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

door
Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

Als het van Club Brugge afhangt zijn Anderlecht en Youri Tielemans straks een record armer en wordt Wesley Moraes de duurste vertrekker ooit uit de Belgische competitie. De Braziliaan moet maar liefst 30 miljoen euro opbrengen, een dertigvoud van wat Blauw-Zwart zelf bij AS Trencin neertelde voor de spits. Loon naar werken na een proces van ruim drie jaar.


Januari 2016. Club Brugge zet vol in op een eerste landstitel in jaren en wil tijdens de winterse transferperiode de hiaten invullen na een bijzonder drukke zomermercato. De aandacht gaat die winter vooral naar doelman Ludovic Butelle, die een antwoord moet bieden op de Brugse keeperkwestie. In zijn schaduw wordt echter ook een onbekende Braziliaanse spits uit Slowakije aangetrokken. Club wordt uiteindelijk ook kampioen, maar pas in het volgend seizoen zou Wesley naar het voorplan treden.

2016-2017: Het slijpwerk van Michel en Philippe
Met oog op de Champions League houdt Club in de zomer vast aan zijn ervaren en trefzekere aanvallers Jelle Vossen en Abdoulay Diaby. Maar Michel Preud’homme heeft dan al door dat hij met Wesley een groeibriljant in handen heeft. De Braziliaan begrijpt ook dat hij zijn kans moet afwachten, maar krijgt een hoopvol signaal wanneer zijn landgenoot Leandro Pereira de deuren van Jan Breydel al na één seizoen achter zich toe trekt en Club niet op zoek gaat naar een vervanger.



Tactisch heeft de schuchtere Wesley nog de nodige bijscholing nodig – tenslotte maakte hij pas drie jaar eerder de overstap van de zaal naar het veld – maar de intrinsieke kwaliteiten overtuigen. Preud’homme gaat met hem aan de slag en begint de ruwe diamant intensief te slijpen. Op tactisch vlak leert hij wanneer zijn sterke lichaam te gebruiken en wanneer in de diepte te duiken, terwijl assistent Philippe Clement uren met hem aan zijn kopspel werkt. MPH aanziet Wesley niet langer louter als beukijzer en gunt hem een plek in de rotatie voorin, waar hij steeds meer in balans komt te liggen met Vossen en Diaby.

Ook naast het veld wordt Wesley flink bijgewerkt. Hij krijgt een aangepast dieet en ziet met Felipe Gedoz opnieuw een landgenoot met een slechte invloed vertrekken, waardoor hij verplicht wordt uit zijn schulp te komen. De definitieve doorbraak ligt op de loer, maar op 23 oktober gaat het licht uit tegen Anderlecht. Zeven minuten na zijn invalbeurt verkoopt de Braziliaan een slag aan Kara Mbodj. Een rode kaart en eeuwige reputatie als licht ontvlambare geweldenaar worden zijn deel.



Wesley verdwijnt vervolgens naar het achterplan en komt in de reguliere competitie uiteindelijk slechts tot vijf basisplaatsen en twaalf invalbeurten, waarin hij eenmaal scoort. Maar Preud’homme blijft in de krachtpatser geloven en tijdens de Play-Offs krijgt hij opnieuw vol zijn kans. Wesley wordt verrassend vijf keer in de basis gedropt, bedankt voor het vertrouwen en scoort in acht wedstrijden – drie als invaller – prompt vijf doelpunten. Het slijpwerk van Michel begint zijn vruchten af te werpen.

2017-2018: Het polijsten door Ivan
Preud’homme vertrekt aan het eind van dat seizoen op Jan Breydel en wordt opgevolgd door Ivan Leko. Met de Kroaat klikt het aanvankelijk echter minder dan met zijn voorganger. Leko verplicht Wesley in zijn nieuw systeem om meer kilometers af te leggen en haalt hem vaak tegen zijn zin vroegtijdig naar de kant. De nieuwe coach gunt de Braziliaan wel meer speelminuten dan in de twee voorgaande seizoenen samen en vormt diens voormalige concurrent Diaby om tot vaste aanvalspartner. Een goede zet, want in die wisselwerking weet Wesley voor het eerst echt uit te blinken.



Hoewel de goals nog altijd niet als regen uit de lucht komen gevallen – elf treffers, waarvan opvallend genoeg toch opnieuw vier in de play-offs – staat de nieuwe rol hem toe alle aspecten van zijn spel in de kijker te zetten. Wesley kaatst, dribbelt, bikkelt in duels, maakt diepgang en geeft zijn ploegmaats met zijn balvastheid de kans om op te schuiven, waarmee hij een instrumentele rol speelt in de tweede Brugse titel op drie jaar tijd. Leko slaagt erin hem te polijsten tot een topspits op Belgisch niveau.

2018-2019: Het bijschaven van Bart, Vincent en Timmy
Aan de start van het voorbije seizoen is Wesley één van de steunpilaren in het elftal van de Kroaat. Nog steeds etaleert hij zich niet meteen als een goalgetter pur sang, maar door het harde werk van de voorbije jaren scoort hij toch vijftien doelpunten. Daar doet hij ook nog eens tien assists bij. Bovendien bewijst hij tegen topverdedigers in de Champions League dat zijn plafond duidelijk hoger ligt dan de Belgische top.

Wesley lijkt dus stilaan aan klaar voor een nieuwe stap, maar er moet toch nog wat bijgeschaafd worden. Hoewel hij erg hard werkt op training en hij er geen probleem van maakt om zich weg te cijferen in functie van de ploeg, nemen zijn emoties nog iets te vaak de bovenhand. Af en toe koken de potjes over op het veld en wanneer zijn coach hem vroegtijdig naar de kant haalt, maakt hij misbaar.



Binnen de club wordt dan ook langs alle kanten op hem ingesproken. Timmy Simons doet dat vanuit zijn nieuwe rol als assistent, maar uit de veelgeprezen ‘We Never Walk Alone’-video’s blijkt ook hoe manager Vincent Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe hem apart durven nemen. En die aanpak loont. In de cruciale thuismatch tegen KRC Genk krijgt Wesley het meermaals aan de stok met Joseph Aidoo. De twee staan zelfs even hoofd aan hoofd, maar de Braziliaan laat zich niet opjutten en speelt verder een ijzersterke partij.

Na drieënhalf jaar van hard werken is de tijd voor Club Brugge gekomen om de vruchten te plukken. Het toonaangevende Transfermarkt.de schat de marktwaarde van Wesley vandaag op 18 miljoen euro, maar onder andere de grote interesse vanuit de Premier League sterkt Blauw-Zwart in de overtuiging dat de geduldig geslepen diamant de kassa nog veel luider kan doen rinkelen. Zo wordt gewag gemaakt van bedragen tot maar liefst 30 miljoen euro. Wesley levert Club straks dus naast twee landstitels, twee Supercups en trofee voor 'Belofte van het Jaar', wellicht ook een transferrecord op. Niet slecht voor een investering van amper één miljoen.

Is Wesley volgens u effectief 30 miljoen waard?

Meest recent

'Paspoortschandaal in Nederland: ook Chery getroffen'

De laatste weken is in Nederland een zeer opmerkelijk schandaal losgebarsten. Alles begon met de ...

0
0
Stankovic verrast met uitspraken over vertrek bij Club

Club Brugge wist vorige zomer alweer de nodige geslaagde transfers te realiseren. Het grootste schot ...

43
43
'Union baalt en moet transferdroom opbergen'

Union blijft ook dit seizoen verbazen. De Brusselaars zagen na het veroveren van de landstitel nog ...

13
13
'STVV ziet alweer smaakmaker van eigen bodem vertrekken'

STVV is dit seizoen dé revelatie van de Jupiler Pro League en bewijst daarmee dat de knappe ...

25
25
Lukaku-rel ontploft: nieuwe details bekend

Er is de voorbije dagen een stevige etterbuil gebarsten rond Romelu Lukaku. Zijn afzegging bij de ...

117
117
Garcia stopt De Cat-gekte: verrassende WK-wending

Rudi Garcia gaf Nathan De Cat zijn debuut bij de Rode Duivels, maar maakte in Atlanta vooral ...

124
124
Lardot velt duidelijk oordeel over refs: "Fouten gemaakt"

Komend weekend wordt de Jupiler Pro League weer op gang getrapt en dan gaat het om de knikkers. De ...

44
44
Spurs pakt fors uit met De Zerbi, maar fans steigeren meteen

De voorbije weken groeide Tottenham uit tot de risée van het Europese voetbal, want de ...

48
48
Comeback bij Anderlecht: extra troef voor Taravel?

RSC Anderlecht hoopt nog wat te maken van de play-offs, al zijn de meeste ogen in het Lotto Park ...

167
167
Pro League spreekt klare taal over competitieformat

De kogel is (voorlopig) door de kerk: vanaf volgend jaar kunnen U23-teams weer 'gewoon' degraderen ...

172
172
Ruben Van Gucht's pikante bekentenis: zo groot is hij écht

Ruben Van Gucht heeft opnieuw een inkijk gegeven in zijn leven, dit keer niet op televisie maar ...

58
58
Club Brugge pakt uit: Verhaeghe drukt stempel in Europa

Vorig seizoen moest het zijn meerdere erkennen in Union, dat weer nu in polepositie aan de play-offs ...

248
248
'Anderlecht houdt been stijf: Hazard richting exit'

Ook tijdens de interlandbreak wordt er niet op de lauweren gerust bij RSC Anderlecht. Terwijl coach ...

414
414
Snelders verdwijnt uit cel: nieuwe twist duikt op

Een nieuwe dag, een nieuwe episode in de saga rond voormalig analist Eddy Snelders. De BV werd ...

195
195
AA Gent krijgt gezelschap in strijd tegen Pro League

Tenzij de amateurvleugels nog roet in het eten gooien, vond de Pro League dinsdag een oplossing voor ...

156
156
Hervorming in 1B: plots vijf voor 12 bij Club NXT?

De veelbesproken quota voor U23-ploegen in de tweede afdeling gaan op de schop, zo werd dinsdag op ...

531
531
Coucke snoeihard na financieel debacle: "Het was te weinig"

Voor Marc Coucke blijft het een periode met tegenwind, maar dit keer slaat hij zelf terug. Na de ...

115
115
Einde verhaal Lukaku? “Beter om uit elkaar te gaan”

De situatie van Romelu Lukaku in Napels begint wel erg penibel te worden. De Rode Duivel stuurde nog ...

395
395
KAA Gent reageert op formatperikelen: “Iedereen ontevreden”

Het nieuwe competitieformat van volgend seizoen ligt zwaar onder vuur. Vandaag werd een nieuwe regel ...

120
120
Gattuso en Dzeko gooien olie op het vuur voor beladen clash

Italië en Bosnië en Herzegovina staan lijnrecht tegenover elkaar voor een ticket voor het ...

46
46
Garcia mengt zich in Lukaku-rel: opvallende mening

Romelu Lukaku blijft de gemoederen bezighouden in Italië. De aanvaller werd door bondscoach ...

127
127
‘Rode Duivel verrast met transferwending: 58 miljoen euro’

Terwijl de Rode Duivels zich voorbereiden op de oefenpot tegen Mexico gonst het van de ...

335
335
Bizarre kronkel na nieuw format: amateurvoetbal op stelten

Er werd vandaag gestemd over de verankering van de U23-clubs in de Challenger Pro League nadat die ...

173
173
Lukaku stuurt zijn kat: verwoestend statement Napoli

De rel tussen Romelu Lukaku en Napoli is volledig ontploft. De Rode Duivel kwam nog met een ...

522
522
KAA Gent trekt ten oorlog: competitiehervorming weg?

De competitiehervorming blijft aanslepen. Vandaag werd er gestemd over een oplossing voor de ...

184
184

Meer sportnieuws