Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

1761 stemmen
Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

Als het van Club Brugge afhangt zijn Anderlecht en Youri Tielemans straks een record armer en wordt Wesley Moraes de duurste vertrekker ooit uit de Belgische competitie. De Braziliaan moet maar liefst 30 miljoen euro opbrengen, een dertigvoud van wat Blauw-Zwart zelf bij AS Trencin neertelde voor de spits. Loon naar werken na een proces van ruim drie jaar.


Januari 2016. Club Brugge zet vol in op een eerste landstitel in jaren en wil tijdens de winterse transferperiode de hiaten invullen na een bijzonder drukke zomermercato. De aandacht gaat die winter vooral naar doelman Ludovic Butelle, die een antwoord moet bieden op de Brugse keeperkwestie. In zijn schaduw wordt echter ook een onbekende Braziliaanse spits uit Slowakije aangetrokken. Club wordt uiteindelijk ook kampioen, maar pas in het volgend seizoen zou Wesley naar het voorplan treden.

2016-2017: Het slijpwerk van Michel en Philippe
Met oog op de Champions League houdt Club in de zomer vast aan zijn ervaren en trefzekere aanvallers Jelle Vossen en Abdoulay Diaby. Maar Michel Preud’homme heeft dan al door dat hij met Wesley een groeibriljant in handen heeft. De Braziliaan begrijpt ook dat hij zijn kans moet afwachten, maar krijgt een hoopvol signaal wanneer zijn landgenoot Leandro Pereira de deuren van Jan Breydel al na één seizoen achter zich toe trekt en Club niet op zoek gaat naar een vervanger.



Tactisch heeft de schuchtere Wesley nog de nodige bijscholing nodig – tenslotte maakte hij pas drie jaar eerder de overstap van de zaal naar het veld – maar de intrinsieke kwaliteiten overtuigen. Preud’homme gaat met hem aan de slag en begint de ruwe diamant intensief te slijpen. Op tactisch vlak leert hij wanneer zijn sterke lichaam te gebruiken en wanneer in de diepte te duiken, terwijl assistent Philippe Clement uren met hem aan zijn kopspel werkt. MPH aanziet Wesley niet langer louter als beukijzer en gunt hem een plek in de rotatie voorin, waar hij steeds meer in balans komt te liggen met Vossen en Diaby.

Ook naast het veld wordt Wesley flink bijgewerkt. Hij krijgt een aangepast dieet en ziet met Felipe Gedoz opnieuw een landgenoot met een slechte invloed vertrekken, waardoor hij verplicht wordt uit zijn schulp te komen. De definitieve doorbraak ligt op de loer, maar op 23 oktober gaat het licht uit tegen Anderlecht. Zeven minuten na zijn invalbeurt verkoopt de Braziliaan een slag aan Kara Mbodj. Een rode kaart en eeuwige reputatie als licht ontvlambare geweldenaar worden zijn deel.



Wesley verdwijnt vervolgens naar het achterplan en komt in de reguliere competitie uiteindelijk slechts tot vijf basisplaatsen en twaalf invalbeurten, waarin hij eenmaal scoort. Maar Preud’homme blijft in de krachtpatser geloven en tijdens de Play-Offs krijgt hij opnieuw vol zijn kans. Wesley wordt verrassend vijf keer in de basis gedropt, bedankt voor het vertrouwen en scoort in acht wedstrijden – drie als invaller – prompt vijf doelpunten. Het slijpwerk van Michel begint zijn vruchten af te werpen.

2017-2018: Het polijsten door Ivan
Preud’homme vertrekt aan het eind van dat seizoen op Jan Breydel en wordt opgevolgd door Ivan Leko. Met de Kroaat klikt het aanvankelijk echter minder dan met zijn voorganger. Leko verplicht Wesley in zijn nieuw systeem om meer kilometers af te leggen en haalt hem vaak tegen zijn zin vroegtijdig naar de kant. De nieuwe coach gunt de Braziliaan wel meer speelminuten dan in de twee voorgaande seizoenen samen en vormt diens voormalige concurrent Diaby om tot vaste aanvalspartner. Een goede zet, want in die wisselwerking weet Wesley voor het eerst echt uit te blinken.



Hoewel de goals nog altijd niet als regen uit de lucht komen gevallen – elf treffers, waarvan opvallend genoeg toch opnieuw vier in de play-offs – staat de nieuwe rol hem toe alle aspecten van zijn spel in de kijker te zetten. Wesley kaatst, dribbelt, bikkelt in duels, maakt diepgang en geeft zijn ploegmaats met zijn balvastheid de kans om op te schuiven, waarmee hij een instrumentele rol speelt in de tweede Brugse titel op drie jaar tijd. Leko slaagt erin hem te polijsten tot een topspits op Belgisch niveau.

2018-2019: Het bijschaven van Bart, Vincent en Timmy
Aan de start van het voorbije seizoen is Wesley één van de steunpilaren in het elftal van de Kroaat. Nog steeds etaleert hij zich niet meteen als een goalgetter pur sang, maar door het harde werk van de voorbije jaren scoort hij toch vijftien doelpunten. Daar doet hij ook nog eens tien assists bij. Bovendien bewijst hij tegen topverdedigers in de Champions League dat zijn plafond duidelijk hoger ligt dan de Belgische top.

Wesley lijkt dus stilaan aan klaar voor een nieuwe stap, maar er moet toch nog wat bijgeschaafd worden. Hoewel hij erg hard werkt op training en hij er geen probleem van maakt om zich weg te cijferen in functie van de ploeg, nemen zijn emoties nog iets te vaak de bovenhand. Af en toe koken de potjes over op het veld en wanneer zijn coach hem vroegtijdig naar de kant haalt, maakt hij misbaar.



Binnen de club wordt dan ook langs alle kanten op hem ingesproken. Timmy Simons doet dat vanuit zijn nieuwe rol als assistent, maar uit de veelgeprezen ‘We Never Walk Alone’-video’s blijkt ook hoe manager Vincent Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe hem apart durven nemen. En die aanpak loont. In de cruciale thuismatch tegen KRC Genk krijgt Wesley het meermaals aan de stok met Joseph Aidoo. De twee staan zelfs even hoofd aan hoofd, maar de Braziliaan laat zich niet opjutten en speelt verder een ijzersterke partij.

Na drieënhalf jaar van hard werken is de tijd voor Club Brugge gekomen om de vruchten te plukken. Het toonaangevende Transfermarkt.de schat de marktwaarde van Wesley vandaag op 18 miljoen euro, maar onder andere de grote interesse vanuit de Premier League sterkt Blauw-Zwart in de overtuiging dat de geduldig geslepen diamant de kassa nog veel luider kan doen rinkelen. Zo wordt gewag gemaakt van bedragen tot maar liefst 30 miljoen euro. Wesley levert Club straks dus naast twee landstitels, twee Supercups en trofee voor 'Belofte van het Jaar', wellicht ook een transferrecord op. Niet slecht voor een investering van amper één miljoen.

Is Wesley volgens u effectief 30 miljoen waard?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Club nadert topdoelman, blijft De Cat toch?'

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

31
31
Charlie Hebdo zet WK op stelten met cartoon Deschamps

De Franse nationale ploeg zal de laatste groepsmatch tegen Noorwegen afwerken zonder bondscoach ...

14
14
Amadou Onana gaat op WK vol voor opvallende nieuwe carrière

Amadou Onana is een veelbesproken figuur zowel op als naast het veld. De middenvelder houdt zich ...

17
17
‘Vitor Bruno toont meteen harde hand bij Anderlecht’

RSC Anderlecht heeft met Vitor Bruno een nieuwe hoofdtrainer aangesteld. De Portugees is de ...

211
211
'Club helemaal overtuigd en all-in voor knaltransfer'

Club Brugge wacht voorlopig nog altijd op zijn eerste zomeraanwinst, want door het WK lijkt hun ...

335
335
AA Gent jubelt: toptalent zet handtekening

AA Gent is woensdag ook begonnen aan zijn voorbereiding op het nieuwe seizoen. De Buffalo's hebben ...

43
43
Hugo Broos met verstomming geslagen na sociale media-storm

Na de eerste WK-wedstrijd kreeg hij de wind van voren. Op sociale media werd zijn aanpak afgekraakt ...

102
102
Charleroi haalt derde zomeraanwinst binnen

De zomermercato komt voor alsmaar meer Belgische clubs helemaal op gang. Nu de voorbereiding bij de ...

10
10
Verschueren doet boekje open over trainerskeuze Anderlecht

Anderlecht stelde deze week eindelijk zijn nieuwe trainer voor. De keuze viel daarbij op een zeer ...

209
209
Ex-trainer rekent af met Courtois en beoordeelt Penders

Op zijn 34ste is Thibaut Courtois mogelijk bezig aan zijn laatste weken als Rode Duivel, want de ...

127
127
FIFA legt zware schorsing op na horrortackle die been brak

Het WK kende tot dusver al de nodige hoogtepunten, maar ook enkele dieptepunten. Soms vielen die ook ...

79
79
'Feyenoord shopt in Jupiler Pro League: mondeling akkoord'

KVC Westerlo gaat de nodige sterkhouders verkopen deze mercato, maar er zal ook nog kwaliteit ...

136
136
Kompany gecharmeerd: "Bayern haalt hem nu niet weg bij RSCA"

Bayern München gaat weldra Ismail Saibari voorstellen als nieuwe speler. Hij is niet de enige ...

285
285
Albert scherp voor twee Duivels: "Zijn over hun top"

België moet flink aan de bak tegen Nieuw-Zeeland. De volgende ronde moét gehaald worden, ...

222
222
Broos schrijft geschiedenis: "Een van mooiste momenten ooit"

Hugo Broos is voor eeuwig en altijd een held in Zuid-Afrika. Hij loodste hen naar de volgende ronde ...

106
106
Rel rond De Bruyne loert alweer om de hoek bij Rode Duivels

Kevin De Bruyne leek bij de Rode Duivels weer plezier gevonden te hebben. Maar na twee WK-matchen ...

391
391
Verschueren met straffe update over De Cat én transfers

Michael Verschueren, voorzitter van RSC Anderlecht, vertoeft momenteel op het WK. Hij zat daar samen ...

714
714
Defour pakt uit met gewaagde Rode Duivels-voorspelling

De Rode Duivels spelen zaterdagochtend een cruciaal duel tegen Nieuw-Zeeland. Winnen en de volgende ...

127
127
Anderlecht heeft WK-revelatie: "35 miljoen euro!"

RSC Anderlecht heeft een aantal spelers rondlopen op het WK en de Brusselaars volgen uiteraard hun ...

315
315
Hugo Broos zorgt voor dé WK-stunt, Neymar in tranen

Hugo Broos heeft voor dé stunt tot dusver gezorgd op het WK. Zuid-Afrika won verrassend ...

164
164
'Westerlo houdt been stijf: vraagprijs van 5 miljoen euro'

Het zijn bijzonder drukke dagen bij KVC Westerlo. De spelers zijn er grof wild en heel wat clubs ...

86
86
Samen in ploeg met De Bruyne? Vanaken speelt open kaart

Heel wat kenners en analisten zijn van mening dat Hans Vanaken meer speelminuten moet krijgen bij de ...

85
85
'City pakt uit met duurste Premier League-transfer óóit'

Manchester City zal volgend seizoen voor het eerst in 10 jaar tijd succes moeten zien te boeken ...

245
245
Sels of Sommer? 'Club Brugge nadert nieuwe topdoelman'

Club Brugge nam na het voorbije seizoen afscheid van Simon Mignolet. Om de prijzenpakker te ...

771
771
Goal Promise David te laat: Zwitserland pakt groepswinst

Op WK 2026 is de eerste poule volledig gespeeld. Zo wist Zwitserland beslag te leggen op groepswinst ...

62
62

Meer sportnieuws