Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

1761 stemmen
Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

Als het van Club Brugge afhangt zijn Anderlecht en Youri Tielemans straks een record armer en wordt Wesley Moraes de duurste vertrekker ooit uit de Belgische competitie. De Braziliaan moet maar liefst 30 miljoen euro opbrengen, een dertigvoud van wat Blauw-Zwart zelf bij AS Trencin neertelde voor de spits. Loon naar werken na een proces van ruim drie jaar.


Januari 2016. Club Brugge zet vol in op een eerste landstitel in jaren en wil tijdens de winterse transferperiode de hiaten invullen na een bijzonder drukke zomermercato. De aandacht gaat die winter vooral naar doelman Ludovic Butelle, die een antwoord moet bieden op de Brugse keeperkwestie. In zijn schaduw wordt echter ook een onbekende Braziliaanse spits uit Slowakije aangetrokken. Club wordt uiteindelijk ook kampioen, maar pas in het volgend seizoen zou Wesley naar het voorplan treden.

2016-2017: Het slijpwerk van Michel en Philippe
Met oog op de Champions League houdt Club in de zomer vast aan zijn ervaren en trefzekere aanvallers Jelle Vossen en Abdoulay Diaby. Maar Michel Preud’homme heeft dan al door dat hij met Wesley een groeibriljant in handen heeft. De Braziliaan begrijpt ook dat hij zijn kans moet afwachten, maar krijgt een hoopvol signaal wanneer zijn landgenoot Leandro Pereira de deuren van Jan Breydel al na één seizoen achter zich toe trekt en Club niet op zoek gaat naar een vervanger.



Tactisch heeft de schuchtere Wesley nog de nodige bijscholing nodig – tenslotte maakte hij pas drie jaar eerder de overstap van de zaal naar het veld – maar de intrinsieke kwaliteiten overtuigen. Preud’homme gaat met hem aan de slag en begint de ruwe diamant intensief te slijpen. Op tactisch vlak leert hij wanneer zijn sterke lichaam te gebruiken en wanneer in de diepte te duiken, terwijl assistent Philippe Clement uren met hem aan zijn kopspel werkt. MPH aanziet Wesley niet langer louter als beukijzer en gunt hem een plek in de rotatie voorin, waar hij steeds meer in balans komt te liggen met Vossen en Diaby.

Ook naast het veld wordt Wesley flink bijgewerkt. Hij krijgt een aangepast dieet en ziet met Felipe Gedoz opnieuw een landgenoot met een slechte invloed vertrekken, waardoor hij verplicht wordt uit zijn schulp te komen. De definitieve doorbraak ligt op de loer, maar op 23 oktober gaat het licht uit tegen Anderlecht. Zeven minuten na zijn invalbeurt verkoopt de Braziliaan een slag aan Kara Mbodj. Een rode kaart en eeuwige reputatie als licht ontvlambare geweldenaar worden zijn deel.



Wesley verdwijnt vervolgens naar het achterplan en komt in de reguliere competitie uiteindelijk slechts tot vijf basisplaatsen en twaalf invalbeurten, waarin hij eenmaal scoort. Maar Preud’homme blijft in de krachtpatser geloven en tijdens de Play-Offs krijgt hij opnieuw vol zijn kans. Wesley wordt verrassend vijf keer in de basis gedropt, bedankt voor het vertrouwen en scoort in acht wedstrijden – drie als invaller – prompt vijf doelpunten. Het slijpwerk van Michel begint zijn vruchten af te werpen.

2017-2018: Het polijsten door Ivan
Preud’homme vertrekt aan het eind van dat seizoen op Jan Breydel en wordt opgevolgd door Ivan Leko. Met de Kroaat klikt het aanvankelijk echter minder dan met zijn voorganger. Leko verplicht Wesley in zijn nieuw systeem om meer kilometers af te leggen en haalt hem vaak tegen zijn zin vroegtijdig naar de kant. De nieuwe coach gunt de Braziliaan wel meer speelminuten dan in de twee voorgaande seizoenen samen en vormt diens voormalige concurrent Diaby om tot vaste aanvalspartner. Een goede zet, want in die wisselwerking weet Wesley voor het eerst echt uit te blinken.



Hoewel de goals nog altijd niet als regen uit de lucht komen gevallen – elf treffers, waarvan opvallend genoeg toch opnieuw vier in de play-offs – staat de nieuwe rol hem toe alle aspecten van zijn spel in de kijker te zetten. Wesley kaatst, dribbelt, bikkelt in duels, maakt diepgang en geeft zijn ploegmaats met zijn balvastheid de kans om op te schuiven, waarmee hij een instrumentele rol speelt in de tweede Brugse titel op drie jaar tijd. Leko slaagt erin hem te polijsten tot een topspits op Belgisch niveau.

2018-2019: Het bijschaven van Bart, Vincent en Timmy
Aan de start van het voorbije seizoen is Wesley één van de steunpilaren in het elftal van de Kroaat. Nog steeds etaleert hij zich niet meteen als een goalgetter pur sang, maar door het harde werk van de voorbije jaren scoort hij toch vijftien doelpunten. Daar doet hij ook nog eens tien assists bij. Bovendien bewijst hij tegen topverdedigers in de Champions League dat zijn plafond duidelijk hoger ligt dan de Belgische top.

Wesley lijkt dus stilaan aan klaar voor een nieuwe stap, maar er moet toch nog wat bijgeschaafd worden. Hoewel hij erg hard werkt op training en hij er geen probleem van maakt om zich weg te cijferen in functie van de ploeg, nemen zijn emoties nog iets te vaak de bovenhand. Af en toe koken de potjes over op het veld en wanneer zijn coach hem vroegtijdig naar de kant haalt, maakt hij misbaar.



Binnen de club wordt dan ook langs alle kanten op hem ingesproken. Timmy Simons doet dat vanuit zijn nieuwe rol als assistent, maar uit de veelgeprezen ‘We Never Walk Alone’-video’s blijkt ook hoe manager Vincent Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe hem apart durven nemen. En die aanpak loont. In de cruciale thuismatch tegen KRC Genk krijgt Wesley het meermaals aan de stok met Joseph Aidoo. De twee staan zelfs even hoofd aan hoofd, maar de Braziliaan laat zich niet opjutten en speelt verder een ijzersterke partij.

Na drieënhalf jaar van hard werken is de tijd voor Club Brugge gekomen om de vruchten te plukken. Het toonaangevende Transfermarkt.de schat de marktwaarde van Wesley vandaag op 18 miljoen euro, maar onder andere de grote interesse vanuit de Premier League sterkt Blauw-Zwart in de overtuiging dat de geduldig geslepen diamant de kassa nog veel luider kan doen rinkelen. Zo wordt gewag gemaakt van bedragen tot maar liefst 30 miljoen euro. Wesley levert Club straks dus naast twee landstitels, twee Supercups en trofee voor 'Belofte van het Jaar', wellicht ook een transferrecord op. Niet slecht voor een investering van amper één miljoen.

Is Wesley volgens u effectief 30 miljoen waard?

Meest recent

'Anderlecht slikt bittere pil: transferplan in duigen'

Zowel op inkomend als uitgaand gebied komt er stilaan beweging in de zomermercato van RSC ...

78
78
Club Brugge houdt adem in: plottwist in stadionsoap

Na een ellenlange strijd kan Club Brugge eindelijk aan de bouw van een nieuwe voetbaltempel ...

363
363
Ruben Van Gucht dropt enorme bom bij Vandaag Inside

Maandenlang werd er volop gespeculeerd, maar Ruben Van Gucht hield de lippen stijf op elkaar. Tot ...

176
176
'Witte rook in Anderlecht: medische testen gepland'

RSC Anderlecht staat op het punt om Nathan De Cat aan Hoffenheim te verkopen. Antoine Sibierski laat ...

188
188
'Club Brugge breekt record: akkoord met Arsenal'

Momenteel staat het record nog op naam van Ardon Jashari, maar verschillende smaakmakers van Club ...

556
556
Nieuw Clubstadion? De oorlog lijkt nog lang niet voorbij

Twintig jaar strijd lijkt in één klap voorbij, maar achter de schermen is het laatste ...

878
878
'Union telt zijn centen: details van Khalaili-deal onthuld'

Union maakte de voorbije jaren indruk met zijn uitgekiende transferbeleid. De Brusselaars wisten ...

55
55
'Kogel door de kerk: dit bedrag vangt RSCA voor De Cat'

Anderlecht hoopte de voorbije maanden nog om Nathan De Cat nog minstens één seizoen in ...

379
379
Hazard velt oordeel over Rode Duivels: "Hij is de beste"

Alle ogen zullen vrijdagavond gericht zijn op de Rode Duivels, want dan geven ze in de kwartfinale ...

265
265
Dwomoh ziet verhoopte transfer alsnog afketsen

Enkele jaren geleden stond hij nog te boek als één van de grootste talenten van het ...

68
68
Cercle reageert na plotse wending in Brugs stadiondossier

Er kwam donderdagmiddag vanuit Brugge plots zeer verrassend nieuws. Daar kon Club plots melden dat ...

247
247
Vanden Borre keert kar volledig over Garcia

De Rode Duivels hopen vrijdag tegen Spanje op een stunt, maar kunnen sowieso al tevreden zijn over ...

223
223
Grote opluchting in Brugge na stadionnieuws: "Onverwacht"

Bij Club Brugge kwamen ze woensdag met groot nieuws en het ging niet over een transfer. Wel kon de ...

172
172
'Club Brugge wint strijd van Anderlecht om toptalent'

Het is nog wachten tot het échte transfergeweld losbarst bij Club Brugge en Anderlecht. ...

217
217
Genk houdt interesse af, Japanner weg bij OHL

De zomermercato komt alsmaar meer op gang, ook voor Belgische clubs. Bij KRC Genk zijn ze erin ...

100
100
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht schiet in actie, sterkhouders weg bij Club'

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

168
168
Fans reageren op stadionnieuws Club Brugge: “Knettergek!”

Club Brugge kwam op de officiële kanalen met het nieuws dat er een definitieve uitvoerbare ...

327
327
Rode Duivels zorgen nu ook buiten het veld voor chaos

Een plaats in de halve finale lonkt en heel België leeft toe naar de kraker tegen Spanje. Maar ...

134
134
Marokko incasseert mokerslag, Franse ophef om arbitrage

Vanavond staat de eerste kwartfinale van het WK 2026 op het programma. Marokko en Frankrijk bekampen ...

365
365
Van der Elst kiest twee verrassende Duivels in elftal van WK

De wereldbeker is intussen in zijn eindfase aanbeland. Acht landen blijven nog over en binnen acht ...

239
239
Ein-de-lijk! Club kan beginnen aan bouw van nieuw stadion

Club Brugge groeide de voorbije jaren uit tot de absolute primus in België op sportief en ...

492
492
'Volgende sterkhouder Union weg: PL meldt zich'

Union moest de voorbije zomers telkens zijn beste spelers laten vertrekken en dat zal dit jaar ...

76
76
'Anderlecht heeft derde aanwinst beet: 5 miljoen'

Er ligt deze zomer heel wat werk op de plank voor sportief directeur Antoine Sibierski bij ...

636
636
'Standard vangt plots complete jackpot met transfer'

Standard lijkt deze zomer weer zeer actief te gaan zijn op de transfermarkt. Sportief directeur Marc ...

304
304
Olmo vreest één Rode Duivel vooral: "Beste ter wereld"

Vrijdag kunnen de Rode Duivels voor een enorme stunt zorgen op het WK. Dan nemen ze het in hun ...

472
472

Meer sportnieuws