Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

1761 stemmen
Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

Als het van Club Brugge afhangt zijn Anderlecht en Youri Tielemans straks een record armer en wordt Wesley Moraes de duurste vertrekker ooit uit de Belgische competitie. De Braziliaan moet maar liefst 30 miljoen euro opbrengen, een dertigvoud van wat Blauw-Zwart zelf bij AS Trencin neertelde voor de spits. Loon naar werken na een proces van ruim drie jaar.


Januari 2016. Club Brugge zet vol in op een eerste landstitel in jaren en wil tijdens de winterse transferperiode de hiaten invullen na een bijzonder drukke zomermercato. De aandacht gaat die winter vooral naar doelman Ludovic Butelle, die een antwoord moet bieden op de Brugse keeperkwestie. In zijn schaduw wordt echter ook een onbekende Braziliaanse spits uit Slowakije aangetrokken. Club wordt uiteindelijk ook kampioen, maar pas in het volgend seizoen zou Wesley naar het voorplan treden.

2016-2017: Het slijpwerk van Michel en Philippe
Met oog op de Champions League houdt Club in de zomer vast aan zijn ervaren en trefzekere aanvallers Jelle Vossen en Abdoulay Diaby. Maar Michel Preud’homme heeft dan al door dat hij met Wesley een groeibriljant in handen heeft. De Braziliaan begrijpt ook dat hij zijn kans moet afwachten, maar krijgt een hoopvol signaal wanneer zijn landgenoot Leandro Pereira de deuren van Jan Breydel al na één seizoen achter zich toe trekt en Club niet op zoek gaat naar een vervanger.



Tactisch heeft de schuchtere Wesley nog de nodige bijscholing nodig – tenslotte maakte hij pas drie jaar eerder de overstap van de zaal naar het veld – maar de intrinsieke kwaliteiten overtuigen. Preud’homme gaat met hem aan de slag en begint de ruwe diamant intensief te slijpen. Op tactisch vlak leert hij wanneer zijn sterke lichaam te gebruiken en wanneer in de diepte te duiken, terwijl assistent Philippe Clement uren met hem aan zijn kopspel werkt. MPH aanziet Wesley niet langer louter als beukijzer en gunt hem een plek in de rotatie voorin, waar hij steeds meer in balans komt te liggen met Vossen en Diaby.

Ook naast het veld wordt Wesley flink bijgewerkt. Hij krijgt een aangepast dieet en ziet met Felipe Gedoz opnieuw een landgenoot met een slechte invloed vertrekken, waardoor hij verplicht wordt uit zijn schulp te komen. De definitieve doorbraak ligt op de loer, maar op 23 oktober gaat het licht uit tegen Anderlecht. Zeven minuten na zijn invalbeurt verkoopt de Braziliaan een slag aan Kara Mbodj. Een rode kaart en eeuwige reputatie als licht ontvlambare geweldenaar worden zijn deel.



Wesley verdwijnt vervolgens naar het achterplan en komt in de reguliere competitie uiteindelijk slechts tot vijf basisplaatsen en twaalf invalbeurten, waarin hij eenmaal scoort. Maar Preud’homme blijft in de krachtpatser geloven en tijdens de Play-Offs krijgt hij opnieuw vol zijn kans. Wesley wordt verrassend vijf keer in de basis gedropt, bedankt voor het vertrouwen en scoort in acht wedstrijden – drie als invaller – prompt vijf doelpunten. Het slijpwerk van Michel begint zijn vruchten af te werpen.

2017-2018: Het polijsten door Ivan
Preud’homme vertrekt aan het eind van dat seizoen op Jan Breydel en wordt opgevolgd door Ivan Leko. Met de Kroaat klikt het aanvankelijk echter minder dan met zijn voorganger. Leko verplicht Wesley in zijn nieuw systeem om meer kilometers af te leggen en haalt hem vaak tegen zijn zin vroegtijdig naar de kant. De nieuwe coach gunt de Braziliaan wel meer speelminuten dan in de twee voorgaande seizoenen samen en vormt diens voormalige concurrent Diaby om tot vaste aanvalspartner. Een goede zet, want in die wisselwerking weet Wesley voor het eerst echt uit te blinken.



Hoewel de goals nog altijd niet als regen uit de lucht komen gevallen – elf treffers, waarvan opvallend genoeg toch opnieuw vier in de play-offs – staat de nieuwe rol hem toe alle aspecten van zijn spel in de kijker te zetten. Wesley kaatst, dribbelt, bikkelt in duels, maakt diepgang en geeft zijn ploegmaats met zijn balvastheid de kans om op te schuiven, waarmee hij een instrumentele rol speelt in de tweede Brugse titel op drie jaar tijd. Leko slaagt erin hem te polijsten tot een topspits op Belgisch niveau.

2018-2019: Het bijschaven van Bart, Vincent en Timmy
Aan de start van het voorbije seizoen is Wesley één van de steunpilaren in het elftal van de Kroaat. Nog steeds etaleert hij zich niet meteen als een goalgetter pur sang, maar door het harde werk van de voorbije jaren scoort hij toch vijftien doelpunten. Daar doet hij ook nog eens tien assists bij. Bovendien bewijst hij tegen topverdedigers in de Champions League dat zijn plafond duidelijk hoger ligt dan de Belgische top.

Wesley lijkt dus stilaan aan klaar voor een nieuwe stap, maar er moet toch nog wat bijgeschaafd worden. Hoewel hij erg hard werkt op training en hij er geen probleem van maakt om zich weg te cijferen in functie van de ploeg, nemen zijn emoties nog iets te vaak de bovenhand. Af en toe koken de potjes over op het veld en wanneer zijn coach hem vroegtijdig naar de kant haalt, maakt hij misbaar.



Binnen de club wordt dan ook langs alle kanten op hem ingesproken. Timmy Simons doet dat vanuit zijn nieuwe rol als assistent, maar uit de veelgeprezen ‘We Never Walk Alone’-video’s blijkt ook hoe manager Vincent Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe hem apart durven nemen. En die aanpak loont. In de cruciale thuismatch tegen KRC Genk krijgt Wesley het meermaals aan de stok met Joseph Aidoo. De twee staan zelfs even hoofd aan hoofd, maar de Braziliaan laat zich niet opjutten en speelt verder een ijzersterke partij.

Na drieënhalf jaar van hard werken is de tijd voor Club Brugge gekomen om de vruchten te plukken. Het toonaangevende Transfermarkt.de schat de marktwaarde van Wesley vandaag op 18 miljoen euro, maar onder andere de grote interesse vanuit de Premier League sterkt Blauw-Zwart in de overtuiging dat de geduldig geslepen diamant de kassa nog veel luider kan doen rinkelen. Zo wordt gewag gemaakt van bedragen tot maar liefst 30 miljoen euro. Wesley levert Club straks dus naast twee landstitels, twee Supercups en trofee voor 'Belofte van het Jaar', wellicht ook een transferrecord op. Niet slecht voor een investering van amper één miljoen.

Is Wesley volgens u effectief 30 miljoen waard?

Meest recent

Leekens lyrisch over twee Duivels: "Besten ooit van België"

Georges Leekens werkte met een aantal Rode Duivels samen die tegen Nieuw-Zeeland een blamage moeten ...

49
49
Beveren maakt nieuwe versterking bekend

SK Beveren maakt zich klaar voor zijn terugkeer in de Jupiler Pro League. De Waaslanders hebben de ...

56
56
Van Geneugden kondigt verrassend vertrek aan

Verrassend nieuws uit Maastricht. Plaatselijke tweedeklasser MVV kondigde aan dat Ronny van ...

29
29
Frankrijk en Senegal halen stevig uit op het WK

Op het WK stond in Groep I de laatste speeldag op het programma. Noorwegen en Frankrijk namen het op ...

35
35
Belgische topclubs, opgelet: ontdek deze ster bij Nieuw-Zeeland

België neemt het op tegen Nieuw-Zeeland. De Kiwi’s zijn zeker niet het zwakste land op ...

32
32
Boskamp begrijpt kritiek op Rode Duivel niet: "Zonnesteek?"

D-day voor de Rode Duivels. Dat is het voor België tegen Nieuw-Zeeland. Tijd voor de grote ...

107
107
Rode Duivels zoeken identiteit: ‘afscheid’ is nodig

De Rode Duivels spelen om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Het is van moeten. Goed voetbal telt niet. Winnen. ...

107
107
Sibierski geeft inzicht in mercato van Anderlecht

Antoine Sibierski sprak voor het eerst echt met de Belgische pers bij de voorstelling van Vitor ...

402
402
Hasi verrast en plukt ervaren pion weg bij Standard

Standard heeft een uitgaande transfer afgerond en toch wel een verrassende. De Luikenaars hebben ...

77
77
Marc Coucke heeft het gehad: "Geen zin om te lachen!"

Marc Coucke ligt al maanden onder vuur bij een deel van de de Anderlecht-aanhang. Supporters trokken ...

150
150
'Sibierski hakt knoop door en zorgt meteen voor ontslag'

Antoine Sibierski begint stilaan zijn stempel te drukken bij Anderlecht. Hij haalde Vitor Bruno als ...

313
313
'Westerlo heeft prijs en vindt versterking in Bundesliga'

KVC Westerlo is op zoek naar versterking en die gaat er weldra komen. De Kemphanen staan volgens ...

64
64
'Oorlog in JPL: Club achter de rug om akkoord met Genkie'

Een transferbom in de Jupiler Pro League. Club Brugge heeft volgens Het Laatste Nieuws achter de rug ...

921
921
'Basisteam uitgelekt: nieuws over Doku en Vanaken'

De Rode Duivels spelen komende ochtend om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Een partij die ze moeten winnen. ...

506
506
Patro Eisden strikt al zijn vijfde én zesde aanwinst

Patro Eisden laat er geen gras over groeien. De Limburgse tweedeklasser heeft vanavond zijn volgende ...

33
33
Charleroi en JPL-club ronden transfer af

Sporting Charleroi zet een tandje bij op de transfermarkt. De Carolo’s hebben een volgende ...

11
11
België dondert van zijn wolk: NZE hierdoor probleem

België moet winnen tegen Nieuw-Zeeland. In de Belgische pers worden de kiwi’s als een ...

185
185
Relletje rond stadiondossier: Club Brugge reageert

Bart Verhaeghe kijkt vast met enige jaloezie naar het WK, waar de ene na de andere voetbaltempel de ...

932
932
Anderlecht troeft topploegen af: contract tot 2029

Onder leiding van Antoine Sibierski en Vitor Bruno hoopt RSC Anderlecht een nieuwe koers te varen. ...

159
159
Rode Duivel gooit eigen ruiten in: Garcia grijpt hard in

Indien ze nog langer op het WK willen blijven zit er voor de Rode Duivels wellicht niks anders op ...

441
441
'Sommer naar Club Brugge: laatste struikelblok bekend'

Door het afscheid van Simon Mignolet moet Club Brugge op zoek naar een nieuwe nummer ...

821
821
'Anderlecht baalt: De Cat geeft groen licht voor transfer'

Zijn kersverse coach Vitor Bruno wil hem overtuigen om op post te blijven, terwijl een verlengd ...

566
566
Filip Joos hardhandig aangepakt: VRT dropt pittig statement

Filip Joos is een echt voetbaldier, dat ook op het WK weer heel wat voor-en tegenstanders heeft. ...

351
351
'Grootmacht duwt door: kassa rinkelt bij Club Brugge'

Hoewel het transfergeweld wellicht pas na het WK helemaal zal losbarsten, draait de geruchtenmolen ...

587
587
Zoals tegen Kroatië: masterplan van Garcia onthuld?

Win or go home. Dat is het devies voor de Rode Duivels in hun laatste poulematch tegen ...

159
159

Meer sportnieuws