Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

1761
Wesley Moraes: Hoe Club een ruwe diamant bewerkte tot edelsteen van 30 miljoen

Als het van Club Brugge afhangt zijn Anderlecht en Youri Tielemans straks een record armer en wordt Wesley Moraes de duurste vertrekker ooit uit de Belgische competitie. De Braziliaan moet maar liefst 30 miljoen euro opbrengen, een dertigvoud van wat Blauw-Zwart zelf bij AS Trencin neertelde voor de spits. Loon naar werken na een proces van ruim drie jaar.


Januari 2016. Club Brugge zet vol in op een eerste landstitel in jaren en wil tijdens de winterse transferperiode de hiaten invullen na een bijzonder drukke zomermercato. De aandacht gaat die winter vooral naar doelman Ludovic Butelle, die een antwoord moet bieden op de Brugse keeperkwestie. In zijn schaduw wordt echter ook een onbekende Braziliaanse spits uit Slowakije aangetrokken. Club wordt uiteindelijk ook kampioen, maar pas in het volgend seizoen zou Wesley naar het voorplan treden.

2016-2017: Het slijpwerk van Michel en Philippe
Met oog op de Champions League houdt Club in de zomer vast aan zijn ervaren en trefzekere aanvallers Jelle Vossen en Abdoulay Diaby. Maar Michel Preud’homme heeft dan al door dat hij met Wesley een groeibriljant in handen heeft. De Braziliaan begrijpt ook dat hij zijn kans moet afwachten, maar krijgt een hoopvol signaal wanneer zijn landgenoot Leandro Pereira de deuren van Jan Breydel al na één seizoen achter zich toe trekt en Club niet op zoek gaat naar een vervanger.



Tactisch heeft de schuchtere Wesley nog de nodige bijscholing nodig – tenslotte maakte hij pas drie jaar eerder de overstap van de zaal naar het veld – maar de intrinsieke kwaliteiten overtuigen. Preud’homme gaat met hem aan de slag en begint de ruwe diamant intensief te slijpen. Op tactisch vlak leert hij wanneer zijn sterke lichaam te gebruiken en wanneer in de diepte te duiken, terwijl assistent Philippe Clement uren met hem aan zijn kopspel werkt. MPH aanziet Wesley niet langer louter als beukijzer en gunt hem een plek in de rotatie voorin, waar hij steeds meer in balans komt te liggen met Vossen en Diaby.

Ook naast het veld wordt Wesley flink bijgewerkt. Hij krijgt een aangepast dieet en ziet met Felipe Gedoz opnieuw een landgenoot met een slechte invloed vertrekken, waardoor hij verplicht wordt uit zijn schulp te komen. De definitieve doorbraak ligt op de loer, maar op 23 oktober gaat het licht uit tegen Anderlecht. Zeven minuten na zijn invalbeurt verkoopt de Braziliaan een slag aan Kara Mbodj. Een rode kaart en eeuwige reputatie als licht ontvlambare geweldenaar worden zijn deel.



Wesley verdwijnt vervolgens naar het achterplan en komt in de reguliere competitie uiteindelijk slechts tot vijf basisplaatsen en twaalf invalbeurten, waarin hij eenmaal scoort. Maar Preud’homme blijft in de krachtpatser geloven en tijdens de Play-Offs krijgt hij opnieuw vol zijn kans. Wesley wordt verrassend vijf keer in de basis gedropt, bedankt voor het vertrouwen en scoort in acht wedstrijden – drie als invaller – prompt vijf doelpunten. Het slijpwerk van Michel begint zijn vruchten af te werpen.

2017-2018: Het polijsten door Ivan
Preud’homme vertrekt aan het eind van dat seizoen op Jan Breydel en wordt opgevolgd door Ivan Leko. Met de Kroaat klikt het aanvankelijk echter minder dan met zijn voorganger. Leko verplicht Wesley in zijn nieuw systeem om meer kilometers af te leggen en haalt hem vaak tegen zijn zin vroegtijdig naar de kant. De nieuwe coach gunt de Braziliaan wel meer speelminuten dan in de twee voorgaande seizoenen samen en vormt diens voormalige concurrent Diaby om tot vaste aanvalspartner. Een goede zet, want in die wisselwerking weet Wesley voor het eerst echt uit te blinken.



Hoewel de goals nog altijd niet als regen uit de lucht komen gevallen – elf treffers, waarvan opvallend genoeg toch opnieuw vier in de play-offs – staat de nieuwe rol hem toe alle aspecten van zijn spel in de kijker te zetten. Wesley kaatst, dribbelt, bikkelt in duels, maakt diepgang en geeft zijn ploegmaats met zijn balvastheid de kans om op te schuiven, waarmee hij een instrumentele rol speelt in de tweede Brugse titel op drie jaar tijd. Leko slaagt erin hem te polijsten tot een topspits op Belgisch niveau.

2018-2019: Het bijschaven van Bart, Vincent en Timmy
Aan de start van het voorbije seizoen is Wesley één van de steunpilaren in het elftal van de Kroaat. Nog steeds etaleert hij zich niet meteen als een goalgetter pur sang, maar door het harde werk van de voorbije jaren scoort hij toch vijftien doelpunten. Daar doet hij ook nog eens tien assists bij. Bovendien bewijst hij tegen topverdedigers in de Champions League dat zijn plafond duidelijk hoger ligt dan de Belgische top.

Wesley lijkt dus stilaan aan klaar voor een nieuwe stap, maar er moet toch nog wat bijgeschaafd worden. Hoewel hij erg hard werkt op training en hij er geen probleem van maakt om zich weg te cijferen in functie van de ploeg, nemen zijn emoties nog iets te vaak de bovenhand. Af en toe koken de potjes over op het veld en wanneer zijn coach hem vroegtijdig naar de kant haalt, maakt hij misbaar.



Binnen de club wordt dan ook langs alle kanten op hem ingesproken. Timmy Simons doet dat vanuit zijn nieuwe rol als assistent, maar uit de veelgeprezen ‘We Never Walk Alone’-video’s blijkt ook hoe manager Vincent Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe hem apart durven nemen. En die aanpak loont. In de cruciale thuismatch tegen KRC Genk krijgt Wesley het meermaals aan de stok met Joseph Aidoo. De twee staan zelfs even hoofd aan hoofd, maar de Braziliaan laat zich niet opjutten en speelt verder een ijzersterke partij.

Na drieënhalf jaar van hard werken is de tijd voor Club Brugge gekomen om de vruchten te plukken. Het toonaangevende Transfermarkt.de schat de marktwaarde van Wesley vandaag op 18 miljoen euro, maar onder andere de grote interesse vanuit de Premier League sterkt Blauw-Zwart in de overtuiging dat de geduldig geslepen diamant de kassa nog veel luider kan doen rinkelen. Zo wordt gewag gemaakt van bedragen tot maar liefst 30 miljoen euro. Wesley levert Club straks dus naast twee landstitels, twee Supercups en trofee voor 'Belofte van het Jaar', wellicht ook een transferrecord op. Niet slecht voor een investering van amper één miljoen.

Is Wesley volgens u effectief 30 miljoen waard?

Meest recent

Stankovic op zijspoor in Milaan: Club ontvangt cruciale update

Aleksandar Stankovic ruilde Club Brugge afgelopen zomer opnieuw in voor Internazionale. Voorlopig is ...

154
154
Aanzienlijk nadeel Anderlecht: Vitor Bruno reageert

Ook bij RSC Anderlecht wordt het seizoen eerstdaags hervat. En de Brusselaars zullen meteen vol aan ...

56
56
'Olise naar Real Madrid? Bayern onderneemt actie'

Michael Olise toonde zich tijdens de voorbije interlandperiode tot twee keer toe de kwelgeest van de ...

64
64
Kortrijk stelt nieuwe T1 aan: bijzonder detail bekend

De Jupiler Pro League hervat komend weekend met één gloednieuw gezicht voor de ...

42
42
Tresoldi-case: Klopp aangemaand tot actie met Club-spits

Club Brugge staat voor een bijzonder druk programma in de komende weken. Om dat tot een goed einde ...

78
78
Anderlecht mag dromen: recordtransfer van 30 miljoen

RSC Anderlecht wist zijn boekhouding de voorbije jaren weer ietwat in evenwicht te krijgen, maar ...

187
187
Van Gucht ziet kijkers weglopen: grote verrassing op komst

Ruben Van Gucht krijgt voorlopig maar weinig reden om op zijn lauweren te rusten. Zijn talkshow ...

54
54
Druk op Thorup neemt gevoelig toe: cruciaal vijfluik Genk

KRC Genk heeft een behoorlijk tegenvallend eerste luik van het seizoen achter de rug. De resultaten ...

147
147
'Arsenal doet Premier League daveren: supertransfer in 2027'

Met 12 op 15 is Arsenal FC meer dan behoorlijk begonnen aan de queeste om zijn Engelse titel te ...

50
50
Gouden transfermove Club: Barça volgt situatie van dichtbij

Club Brugge haalde afgelopen zomer heel wat verse krachten in huis. Een aantal daarvan maakte de ...

298
298
De Bruyne doet Parijs ontploffen met onverwachte stunt

Kevin De Bruyne schitterde de afgelopen weken nog eens als vanouds bij de Rode Duivels. Vooral zijn ...

56
56
"One-season wonder" - twijfels bij miljoenenaanwinst Anderlecht

RSC Anderlecht haalde afgelopen zomer een elftal nieuwe krachten in huis. Een aantal daarvan liet ...

240
240
Van Bommel uitgespuwd in Wallonië: Mannaert springt in de bres

Naar aanleiding van zijn benoeming als CEO van de KBVB, heeft Vincent Mannaert een uitgebreid ...

177
177
Moordend! Club krijgt waanzinnig programma voorgeschoteld

De extra lange interland-periode zit erop, het clubvoetbal kan weer in alle hevigheid losbarsten. ...

440
440
Marc Coucke zorgt voor groot mysterie aan Belgische kust

Marc Coucke weet als geen ander hoe hij de nieuwsgierigheid moet prikkelen. De eigenaar van ...

24
24
City in diepe problemen: 'eerste grote sanctie' al gelekt

Het clubvoetbal staat weer in de startblokken, maar in Engeland blijft de situatie rond Manchester ...

336
336
Van Bommel stelt groot doel na ondergang in Parijs

Mark van Bommel heeft een goede start genomen als Belgisch bondscoach. Maar de Nederlander maakte ...

393
393
Absolute topper is dé grote verliezer onder Van Bommel

Vier matchen in elf dagen onder Mark van Bommel, en de Rode Duivels hebben hun eerste grote ...

348
348
De Mil slikt bittere pil: abrupte exit bij AA Gent

Na zeven speeldagen staat AA Gent mee op kop. Rik De Mil duimt dan ook dat zijn troepen de lijn ...

446
446
'Club Brugge ruikt jackpot: toptransfer Seys in januari?'

Club Brugge heeft alweer een lucratieve zomer achter de rug, waarin onder meer Christos Tzolis en ...

222
222
Anderlecht keert kar: laatste kans voor verguisd duo

Na het late transferoffensief van Antoine Sibierski bleef RSC Anderlecht achter met een bijzonder ...

392
392
Sonck kiest ultieme 11 uit JPL: één club domineert

De eerste interlandbreak van het seizoen is achter de rug. Tijd dus om de aandacht opnieuw naar de ...

415
415
'De Condé op hete kolen: code rood voor KRC Genk'

De befaamde jeugdacademie leverde KRC Genk afgelopen zomer alweer grof geld op, want Konstantinos ...

389
389
Bruno terug naar tekentafel: extreme make-over bij RSCA

Na de lange interlandbreak begint RSC Anderlecht zaterdag aan een heuse marathon, met maar liefst ...

234
234
'Klok tikt bij Club Brugge: Belgisch trio kan beschikken'

Het seizoen is nog lang, maar in de bestuurskamer van Club Brugge wordt er ongetwijfeld al ...

715
715

Meer sportnieuws